Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

Money.pl / 2007-08-09 14:30
Komentarze do wiadomości: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?.
Wyświetlaj:
józefa / 83.2.214.* / 2012-11-07 09:41
Mam ponad 30 lat pracy
w przyszłym roku w marcu kończy mi się umowa o pracę i tez w marcu skończę 56 lat.
Jeżeli umowy mi nie przedłużą to będzie należało mi się świadczenie przedemerytalne?
wiwan / 2012-11-07 11:32
Niestety NIE.
Podstawowym warunkiem uzyskania prawa do tego świadczenia jest utrata zatrudnienia z przyczyn leżących po stronie pracodawcy (likwidacja, wypowiedzenie). Zakończenie umowy terminowej nie stanowi takich okoliczności. To nie jest zwolnienie z pracy.
józefa / 83.2.214.* / 2012-11-09 12:55
Czyli ,jak by mnie zwolnili to by mi się należało?
Dziękuję
wiwan / 2012-11-12 10:23
Należałoby się gdyby zwolnili:

1. zlikwidowali zakład/ogłosili upadłość po Pani 56 urodzinach
2. po prostu zwolnili- nawet już teraz.

O ile:
- praca ta trwałaby nie mniej niż 6 miesięcy
- przez 6 miesięcy po jej utracie uzyskiwałaby Pani zasiłek dla bezrobotnych.
BEATA406 / 83.8.128.* / 2012-10-21 21:54
WITAM . MAM 53LATA I 35 LAT PRACY.ZOSTAŁEM ZWOLNIONY Z PRACY Z POWODÓ REDUKCJI ETATOW.CZY NALEŻY MI SIĘ ZASIŁEK PRZEDEMERYTALNY.BEZROBOTNY.
wiwan / 2012-10-22 11:22
Zasiłku takowego nie przyznaje się od 2004 r. Obecnie rolę tę pełni świadczenie przedemerytalne z innej ustawy.

Do rzeczy- niestety NIE spełnia Pan warunków ( w art. 2 ust. 1 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych ) wiekowo-stażowych pozwalających na uzyskanie tego świadczenia po 6 miesiącach zasiłku dla bezrobotnych.

Tu są one wyłożone:

http://www.money.pl/emerytury/poradniki/artykul/jak;dostac;swiadczenie;przedemerytalne,91,0,567643.html
JP49 / 89.75.52.* / 2012-10-03 09:52
Cytat z artykułu:" Emeryturę na „nowych" zasadach oblicza się osobom urodzonym po 1948 r. - o ile zdecydowały się przystąpić do nowego systemu - i obowiązkowo wszystkim urodzonym po 1968 r. ".
Urodzony w 1949 r. z 41 letnim składkowym stażem pracy, nie jestem w żadnym OFE, zostałem w ZUS.
Rozumiem, że jeżeli nie wyraziłem takiej zgody - nikt mnie nie pytał, nic nie podpisywałem, to obowiązują mnie "stare zasady", tj. 24% podstawy, 1,3% za rok składkowy i 10 lat z ostatnich 20 lat pracy.
wiwan / 2012-10-03 10:44
NIE. Jest to błąd w artykule przesłanym z ZUS, być może redaktorski wynikający ze zwykłego skrótu tekstu.
Na pewno nic w tym zakresie się nie zmieniło ani od 1999 roku (wejście nowej ustawy w życie, ani od 2007- data artykułu).

Zresztą stoi to napisane w 1 akapicie tekstu. I tak jest w ustawie.

Podlega Pan nowemu wyliczeniu- czyli owe stare zasady zostały/zostaną wykorzystane do naliczenia Panu kapitału początkowego- a więc dotyczą historii ubezpieczeniowej sprzed 1999 roku. Składki późniejsze są już ewidencjonowane.

Po prostu nie będzie miał Pan 3 składnika świadczenia- emerytury z OFE, bo nie przystąpił Pan do II filara i nie podlegał takiemu obowiązkowi, więc nie był Pan też do oFE przypisany drogą losowania.

Podstawa- art. 24 do 26 ustawy emerytalnej.
Grzesiek609 / 83.5.24.* / 2012-09-20 19:26
Witam. Jestem górnikiem. Uprawnienia emerytalne i obliczoną emeryturę nabyłem w sierpniu 2011 roku. Emerytura została zawieszona gdyż nie dostarczyłem świadectwa zwolnienia z zakładu pracy, ponieważ nadal pracuję. Czy przechodząc na emeryturę w marcu 2013 roku będę podlegał starej czy nowej ustawie emerytalnej? Pozdrawiam.
wiwan / 2012-09-21 10:43
Na emeryturę w sensie ustawy już Pan przeszedł, jedynie wypłata świadczenia jest zawieszona na skutek obowiązywania stosunkowo nowej regulacji z art. 103a Ustawy emerytalnej.

Nie będzie więc kwestii podlegania nowym regulacjom.

Sytuacja jest identyczna, jak w wtedy, gdyby Pan stosunek pracy przerwał i zaraz podjął ponownie, ale wysokość dochodu powodowałaby i tak zawieszenie wypłaty świadczenia. W górnictwie wynagrodzenie 130% i więcej przeciętnego wynagrodzenia ( obecnie 4545,90 zł brutto )to zresztą norma.

Z chwilą rozwiązania stosunku pracy- wypłata zostanie wznowiona. Nabyte nowe okresy składkowe mogą podwyższyć ją na skutek przeliczenia ( ale to odrębna kwestia ). No i oczywiście wypłata uwzględni waloryzację z marca 2012 i 2013 r.

Ps. Zmiany emerytalne od 2013 r. nie dotyczą warunków nabywania emerytur wcześniejszych.

Obejmie Pan jedynie nowy wiek emerytalny, gdyby zechciał Pan przejść na emeryturę powszechną, co na 90% nie będzie korzystne finansowo.
Barbara1100 / 79.184.174.* / 2012-09-19 14:47
Witam. Przeszłam na wcześniejszą emeryturę w 2006 roku na starych zasadach rok urodzenia 1951. Obecnie pracuję na umowę zlecenie . Czy po przepracowaniu 30 miesięcy będzie przeliczona moja emerytura ,według jakich zasad ?(część socjalna ,kwota bazowa)
wiwan / 2012-09-20 12:11
Będzie, jeśli złoży Pani wniosek, nie dzieje się to z urzędu.


Ale w związku z Pani rocznikiem ( po 1948 ) i wiekiem obecnie ( ponad 60 lat ) niespecjalne znaczenie ma już to, czy miesięcy ubezpieczenia było 30 czy mniej.
Uzyska Pani świadczenie na nowych zasadach tj. obliczone z kapitału początkowego (wyliczonego z kwoty bazowej ze stycznia 1999 r.) i zwaloryzowanego do dnia dzisiejszego oraz z zewidencjonowanych i też waloryzowanych składek odprowadzonych po 1998 r.

W efekcie niekoniecznie nowe świadczenie będzie wyższe, będzie można wtedy zostać przy świadczeniu dotychczasowym.

Owe 30 miesięcy, nowe kwoty bazowe itd. mają znaczenie dla emerytów z roczników do 1948 włącznie oraz kobiet z roczników 1949-1953 (czyli uprawnionych do e. mieszanej, które nie pobrały świadczenia, mimo ustalenia do niej prawa).
Annn / 83.5.18.* / 2012-09-19 11:27
Witam. Mam obliczoną emeryturę, nadal pracuję i mam zamiar na nią odejść końcem tego roku. Moja emerytura będzie naliczana według obecnych praw emerytalnych czy tych co wejdą w styczniu 2013 roku? Z góry dziękuję za odpowiedź.
wiwan / 2012-09-19 12:26
Po pierwsze- liczy się data złożenia wniosku o emeryturę. Nie wiem co rozumie Pani przez emeryturę obecnie "obliczoną".

Po drugie zmiany od 2013 roku nie dotyczą sposobu obliczenia wysokości emerytury.
Pozostaje zachowana odmienność liczenia rocznikom starszym niż 1949 i młodszym niż 1948. Choć z tych pierwszych to już większość kobiet na emeryturze jest.

Pojawia się nowość w zakresie liczenia- ale dotyczy ona kwestii emerytury częściowej ( wyniesie 50% emerytury wyliczonej na dzień złożenia wniosku o taką emeryturę ) i emerytury docelowej po e. częściowej ( będzie uwzględniała kwoty pobrane w czasie emerytury częściowej ).
123zxc / 80.80.235.* / 2012-09-17 08:38
obecnie mam 40 lat pracy w tym 15 lat warunkach szkodliwych i czy mogę przejść na emeryturę mam 56lat
wiwan / 2012-09-17 22:42
Odpowiedź niemożliwa bez podania dodatkowo:
- Pana/Pani płci
- tego ile lat z ww 15 było na dzień 31.12.2008 r.
- tego jak ogólny staż ubezpieczeniowy i staż pracy w warunkach szczególnych wyglądał w dniu 1 stycznia 1999 r.

Oczywiście zakładam, że owe warunki szkodliwe oznaczają warunki szczególne w rozumieniu

Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze
jan385 / 79.186.195.* / 2012-09-12 17:29
Witam mam pytanie czy zgodne jest z konstytucja --emerytura dla policji, wojska,prokuratury ,górnika,i innych pokrewnych po 15/25 bez względu na wiek--a dla pozostałych praca do 67 ---po 35/40 latach nie można iść na emeryturę bez względu na wiek---czy jest zgodne z konstytucja ze jedni mogą iść na emeryturę po przepracowaniu 15/25 lat bez względu na wiek a pozostali takiej szansy nie mają
wiwan / 2012-09-12 23:57
Z całym szacunkiem- takie pytanie na forum emerytalnym zamiast do TK ?

Wiele przepisów emerytalnych jak dotąd trafiało do TK, w tym ostatnia waloryzacja kwotowa np., czy podwyższenie wieku emerytalnego. W tych dwu ostatnich kwestiach jeszcze się TK nie wypowiedział.

Rzecznik PO Kochanowski skierował np. kwestię tego, że e. mundurowe właśnie kryterium wiekowego nie miały, a jedynie stażowe. I zdaje się niezgodności z Konstytucją nie stwierdzono. Mimo argumentacji, że to przecież e. wcześniejsze, a takie w systemie ZUS mają też kryterium wieku.


Reasumując- co do zasady odrębność i 'łagodność' zasad e. mundurowych w stosunku do powszechnych uznano już wiele razy za konstytucyjną.

Ps. e. górniczej jako e. z systemu powszechnego (ZUS) nie mieszałbym z e. mundurowymi. Ale ciekawym konstytucyjności WYSOKOŚCI e. górniczej- jako jedynej z systemu powszechnego sztucznie zawyżonej przelicznikami ( od 1,2 do 1,8 )rzeczywistych lat składkowych na lata uwzględniane do obliczenia jej wysokości.

Ps. Jeszcze w kwestii szansy- otóż o to chodzi w zarzucie "praw nabytych tylko dla mundurowych" w kontekście zmian emerytalnych od 2013 r., że:
- nie jest to kwestia praw nabytych, ale 'zasada zaufania do państwa i stanowionego przez niego prawa'- mianowicie decyzja o zostaniu mundurowym jest na tyle poważna i zmieniająca życie, że zasady emerytury mundurowej są jedną z kwestii decydujących o takim wyborze. Stąd gruba kreska i objęcie nowymi zasadami tylko tych, którzy dopiero do służby wstąpią. Objęcie zmianami będących już w służbie zdecydowanie byłoby niekonstytucyjne.
"Każdy" miał i ma szansę taką decyzję podjąć i skorzystać z preferencji emerytalnych.

I tyle nocą. temat na poważne forum prawne przynajmniej.
joasia322 / 2012-08-30 10:05
Witam, mam pytanie. Pracownik urodzony 01.01.1948 roku, ze stażem pracy 40 lat (uzyska w pażdzierniu tego roku)kiedy tak naprawdę powinien przejść na emeryturę - zasady korzystne dla niego. Dziękuję za szybką pomoc.
wiwan / 2012-08-30 23:48
Powinien ?
Chodzi Pani o jego ochronę przed zwolnieniem z art.39 KP ?

Jego wiek emerytalny to 65 lat i 1 miesiąc, i o tyle dłużej z ochrony on korzysta na podstawie art. 18
USTAWY
z dnia 11 maja 2012 r.
o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

W zakresie wysokości lepiej poczekać z wnioskiem do marca- bo świadczenie będzie już liczone od nowej kwoty bazowej.
grażyna 61 / 62.21.123.* / 2012-08-28 21:50
witam,mam 51 lat.mój staż pracy lata składkowe i nieskładkowe wynosi 24 lata.obecnie nie pracuje,co będzie z moją emeryturą, gdyż według nowych przepisów wymagany staż pracy to 25lat.
wiwan / 2012-08-28 23:42
Nic specjalnego nie będzie- otrzyma ją Pani w wieku 62 lat i 7 do 11 miesięcy ( w zależności od konkretnego kwartału Pani urodzin ).

25 lat to minimalny staż ubezpieczeniowy dla mężczyzn gwarantujący e. minimalną. Dla kobiet jest to 20 lat. Niższy staż NIE powoduje braku emerytury, a jedynie to, że gdy e. wyliczona jest niższa od aktualnie obowiązującej e. minimalnej to NIE następuje jej podwyższenie do tej właśnie wysokości e. minimalnej.

Osoby dobrze zarabiające nawet nie korzystając z owej gwarancji często mają e. wyższą niż minimalna.
Reasumując- e. Pani otrzyma, co więcej będzie ona nie niższa niż e. minimalna.
Ale warto jeszcze przez te 11 lat postarać się ją podwyższyć.

Podstawa- art. 87 ustawy emerytalnej.
Zbigniew707 / 37.225.216.* / 2012-08-26 11:34
Szanowni Panstwo,
moja zona (ur. w roku1960) pracowala niecale 10 lat w latach 90-tych. Ma naliczony kapital poczatkowy ale w okresie kiedy pracowala nie bylo jeszcze OFE. Nie ma zatem stazu pracy (nawet wliczajac okresy nieskladkowe) potrzebnego do emerytury minimalnej. Niemniej bylem przekonany, co potwierdzaja rowniez informacje na tym forum, ze po uzystkaniu wieku emerytalnego tj ok 62 lat otrzyma jakas niewielka, nizsza niz minimalna, emeryture. Wczoraj jednak w artykule Alicji Dzierzbickiej pt Znikajacy Staz opublikowanym m.in na Interii znalazlem nastepujaca informację:
"A co, jeśli ktoś nie wykaże minimalnego stażu? Po 67. roku życia będzie otrzymywać jedynie pieniądze, które zgromadził w OFE. Pieniądze z ZUS przejdą na rzecz państwa."

Jak nalezy to rozumiec? Czy oznacza to ze w sytuacji mojej zony nie otrzyma swiadczenia? Bardzo prosze o komentarz w tej sprawie
wiwan / 2012-08-27 22:57
Należy to rozumieć jako BZDURĘ popełnioną przez dziennikarkę, i nawet usprawiedliwiałby ją tym, że materia jest skomplikowana, a pewnie miała 24 godziny na artykuł :-).

Poważnie. Zdecydowanie NIE ma takiej regulacji o przepadaniu składki ZUS przy nieuzyskaniu stażu minimalnego w Ustawie emerytalnej w obecnym kształcie ANI w jej noweli z 11 maja tego roku wprowadzającej e. częściowe i zmieniającej krocząco wiek emerytalny, a której regulacje zaczną obowiązywać po 31.12.2012 r.

Być może autorce pomyliła się kwestia poniekąd odwrotna- z nieuzbieraniem w OFE minimalnego kapitału wynoszącego 20tokrotność dodatku pielęgnacyjnego- w przypadku okresowej e. kapitałowej kobiet oraz dającej hipotetyczną e. kapitałową dożywotnią w kwocie przynajmniej 50% owego dodatku. Wtedy taki zbyt niski kapitał z OFE jest transferowany do ZUS i dopisywany w całości jako fikcyjna składka emerytalna z ostatniego miesiąca przed złożeniem wniosku o emeryturę. Dalsza procedura jest taka, jakby ubezpieczony nie był w OFE w ogóle, a jedynie tuż przed emeryturą wykonał jednorazowe oskładkowane duże zlecenie....

Powyższe wynika z art. 8,10 i 11 USTAWY
z dnia 21 listopada 2008 r.
o emeryturach kapitałowych.
Albo po prostu coś jej w wordzie skasowało akapit.

Reasumując- Pana żona uzyska emeryturę z ZUS bez gwarancji jej podwyższenia do wysokości e. minimalnej i przy tym stażu zapewnie od niej niższą.
Zbigniew707 / 95.155.120.* / 2012-08-28 09:24
Bardzo dziekuje. Moze jej faktycznie skasowalo akapit. W kazdym razie, sadzac po wpisach pod artykulem, wiele osob zapienilo :)
pozdrawiam
z
wiwan / 2012-08-28 11:06
No bo byłaby to skandaliczna niespodzianka w systemie ubezpieczeń.
Inna rzecz, że na forach ludzie pienią się pod dosłownie każdą informacją. Również dla sportu. Poziom agresji, frustracji jest zatrważający.
ksiedlac. / 159.245.16.* / 2012-08-24 09:01
Witam, urodziłem się w pażdzierniku 1948. Czy decydując się złożyć wniosek do ZUS o przyznanie emerytury w kwietniu 2013 r zostanie ona mi naliczona wg. starego systemu (wg.regulacji prawnej EM)czy już po nowemu tj. przyznana mi bedzie emerytura częściowa (50%)do czasu osiagnięcia wieku 65 lat i czterech miesięcy ?
wiwan / 2012-08-24 12:38
Będzie Pan już podlegał regulacji dotyczącej e. częściowej- czyli wniosek złożony przed uzyskaniem wieku 65 lat i 4 miesięcy da e. częściową i samemu trzeba będzie pamiętać, by jak najszybciej złożyć po kilku miesiącach wniosek o e. docelową.

Oczywiście warunkiem złożenia wniosku o e. częściową jest poza wiekiem min.65 lat staż ubezpieczeniowy min. 40 lat. Bez tego drugiego warunku- e. częściowej nie będzie.
grzegorz56 / 31.178.126.* / 2012-08-22 18:48
czy praca na umowe zlecenie liczy sie do emerytury?
z gory dziekuje za odpowiedz.
wiwan / 2012-08-22 20:19
TAK, o ile jest oskładkowane społecznie.

Jeśli więc zlecenie podlega ub. społecznym- obowiązkowo lub dobrowolnie- składki są ewidencjonowane i wpływają wprost na wysokość emerytury, sam okres zaś zlecenia jest okresem składkowym, który obok okresów nieskładkowych stanowi STAŻ ubezpieczeniowy od którego długości zależy prawo do gwarancji e. minimalnej i od którego wg. ostatnich zmian ( od 2013 r.) zależeć będzie prawo do e. cząstkowej.
Dla roczników starszych niż 1949 - dodatkowo staż ten jest warunkiem w ogóle z e. powszechnej skorzystania obok warunku uzyskania wieku emerytalnego.
emerytka 1948 / 31.63.205.* / 2012-08-12 23:31
W wieku 55 lat przeszlam na wczesną emeryture dajac wypowidzenie.Po 1 dniu znowu zostałam zatrudniona przez pracodawcę.W wieku 61 lat przeszlam na emeryture własciwą dalej pracujac na cały etat.Została moja emerytura przeliczona.W wieku 64 lat rozwiązałm umowę z pracodawcą.Miedzy 61-64 lat przepracowałam 36 miesięcy, Czy mogę wystapić ponownie do ZUS o przeliczenie kwoty bazowej. Jestem z rocznika 1948
wiwan / 2012-08-21 12:00
Tak. Na podstawie art. 110 Ustawy emerytalnej.

O ile nowy wskaźnik wymiaru podstawy ze wskazanych nowych lat (10 lub 20) będzie wyższy od tego z poprzedniego naliczenia emerytury.
Halina makulska / 217.97.152.* / 2012-08-10 22:13
1-Czy zasady przejścia na zasiłek przedemerytalny będzie taki sam w 2013 roku ,jak jest w roku 2012.?
2-W marcu skończyłam 56 lat ,mam 35 lat pracy i nadal pracuję.
Z końcem 2012 roku nastąpi likwidacja mojego stanowiska.Mogę dostać propozycję przejścia na mniej płatne stanowisko (około 40% tego co zarabiam). Co jest bardziej dla mnie opłacalne (wysokość przyszłej emerytur):czy przejść na zasiłek przedemerytalny w chwili likwidacji stanowiska, czy przyjąć mniej płatną pracę i przepracować jeszcze rok ?
wiwan / 2012-08-12 20:57
1. Wg. obecnej naszej wiedzy - TAK. Tj. nowelizacja ustaw emerytalnych związana z wprowadzaniem wieku 67 lat zmienia ustawę o świadczeniach przedemerytalnych tylko w zakresie tego, że zamiast dotychczasowego sztywnego zapisu, że świadczenie ustaje z chwila uzyskania wieku 60/65 lat od 2013 w to miejsce wchodzi zapis odsyłający do ustawy emerytalnej w miejscu, w którym jest rozpisany stopniowy podwyższany wiek emerytalny. Innymi słowy- NIE zmienią się warunki nabycia prawa do świadczenia, zmieniać zacznie się wiek ustania prawa do świadczenia tak jak zmieniać się będzie wiek emerytalny.
2. Obecnie świadczenie wynosi 938,25 zł brutto.
Co do opłacalności finansowej nie jestem w stanie tego określić, bo ani nie znam przewidywanej wysokości Pani emerytury, anie nie wiemy, co stanie się po roku owej pracy za 40% pensji obecnej.

Ale jedno jest pewne- jeśli ta nowa praca będzie na czas określony- a tak ma być jak rozumiem, to po jej zakończeniu nie spełni już Pani warunków uzyskania świadczenia przedemerytalnego.
Czyli nie wchodzi w grę takie jego odroczenie.

Najnowsze wpisy