Forum Forum inwestycyjneWydarzenia

GPW: Nowe rekordy WIG20 w zasięgu ręki

GPW: Nowe rekordy WIG20 w zasięgu ręki

Money.pl / 2011-04-29 08:22
Komentarze do wiadomości: GPW: Nowe rekordy WIG20 w zasięgu ręki.
Wyświetlaj:
Reformy mi spadły / 178.36.23.* / 2011-05-01 22:04
Nie rozumiem, dlaczego nagle przestawione zostały komentarze, które dotyczyły konkretnych wypowiedzi, co powoduje kompletny chaos i bałagan na Forum. Z takim "ulepszeniem" to ja również się nie zgadzam.
Podróże kształcą / 178.36.23.* / 2011-05-01 21:45
Nawet ludzie ze świecznika muszą jak widać zacząć jeździć po świecie,żeby czegoś się dowiedzieć...
Tak jak przywódca większości w Senacie Stanów zdziwił się mocno tym, jak na własne oczy zobaczył jak szybko rozwijają się Chiny i jak mocno inwestują, w tym w energię odnawialną, żeby uniezależnić się m. in. od spekulantów na ropie...

The United States must step up its efforts on renewable energy to compete with China and other countries for global leadership, Senate Majority Leader Harry Reid said Wednesday after returning from a nine-day taxpayer funded trip to Asia with nine of his colleagues.

The Nevada Democrat said the trip, his first visit to China in a quarter-century, offered "an unmistakable reminder just how hard we have to work to make America competitive with the rest of the world," particularly on manufacturing and energy.

Reid said he used to be proud that he could see dozens of construction cranes in Las Vegas and other fast-growing areas in Nevada, but said that in China, "they have 26 cranes in one block. And they have block after block of cranes."

"China knows that clean energy creates jobs and, in reducing its reliance on oil, makes it more secure," he said.
Eternit z Azbestu / 2011-05-01 22:43 / Tysiącznik na forum
Sama prawda. Przy czym Chiny robią to w sposób rozsądny i przynoszący zyski a nie tak jak w UE, byle by kolesie dotacje dostali.

Do tego Chiny budują elektrownie atomowe najnowszych generacji.
janlew / 2011-05-01 21:41 / portfel / Tysiącznik na forum
Nie każdy maj pachnie spadkami

http://stooq.pl/n/?f=454457
bolek77 / 2011-05-01 21:09 / portfel / Uparty Osiołek
Co prawda nie ma jeszcze na forum wpisów tego tego typu:


2006-12-04 21:46:24 | 195.225.71.* | HolderSor
Re: WIG20 w górę, bez zabezpieczenia
Sami milionerzy, Grubasek, Topol, Paseo, Leone, Terrsetre i inni.

Generalnie widzę, że nic nie opłaca się robić tylko grać na giełdzie. Zainwestować parę tysięcy, po kilku latach będą miliony.
Ludzie, rzucajcie pracę. bierzcie pożyczki (nawet pod hipoteke czy własną nerkę) walcie
na giełdę!
Miliony na was czekają Słoneczna Hiszpania, tłuste wypasione koty
Po prostu raj na ziemi


ale....
W zeszłym tygodniu, żona i ni stąd ni zowąd zaproponowała, żebym sprzedał mieszkanie w czworaku (stoi puste) i te pieniądze w coś zainwestował. "Rozumiesz, żeby pracowały" (!!!). To mnie trochę wystraszyło.

Sama tego nie wymyśliła. Ktoś jej to musiał powiedziec. Teściowa? Tak to w jej stylu. A teściowa jest bardzo dobrym anty wskaźnikiem.
:)
Bekerel / 178.36.23.* / 2011-05-01 21:17
Pieniądze, to jest właśnie to coś, z czego teraz wszyscy wszędzie uciekają...
Jeśli w ogóle jeszcze mają w nadmiarze...
Lepiej już kupić krowę, przynajmniej mleko daje codziennie...
Problem w tym tylko,że nas na siłę chcą uszczęśliwić radiacją z elektrowni atomowych,a to najszybciej przenika do mleka...
Eternit z Azbestu / 2011-05-01 22:46 / Tysiącznik na forum
Pyły z elektrowni węglowych są radioaktywne i wydostają sięprzy normalnej eksploatacji a nie tylko jak jest awaria.
bolek77 / 2011-05-01 21:12 / portfel / Uparty Osiołek
PS. Zapomniałem dodac, że z żoną mamy oddzielne konta i ona nie wie (albo tylko udaje, ze nie wie), że ja gram na giełdzie.
Wspomniała coś ogólnie o jakiś funduszach
Bessa novaa / 178.36.23.* / 2011-05-01 21:26
Najgorzej, jak ogląda reklamy w telewizorni...
I da się jeszcze nabrać na jakiś kredyt...
Teraz jest jeszcze pozorna cisza, po przejściu pierwszej fali i jesteśmy w oku cyklonu...
Jak przyjdzie kolejna, to fundusze też stracą...
Już nie mają na emerytury i muszą pożyczać w bankach, więc oddać trzeba będzie jeszcze więcej, a ciekawe skąd wezmą, jak wszyscy wyjadą za pracą za granicę i jak w byłym NRD, gdzie mimo wpompowania setek miliardów nic nie pomogło,zostaną głównie emeryci?
Eternit z Azbestu / 2011-05-01 22:50 / Tysiącznik na forum
Aby ludzie nie wyjeżdżali za pracą nalezy wprowadzić jednolitą płacę minimalną. Powiedzmy 1000Euro. Wówczas wyzyskiwacze będą musieli godziwiepłacić w każdym rejonie a mając dobrzepłatną pracę na mjejscu nie będzie trzeba emigrować.
Longterm / 2011-05-01 20:58 / Mostek Zwyciężymy!
zapraszam na prognozę dla giełdy na przyszły tydzień

www.longterm.bblog.pl
janlew / 2011-05-01 21:50 / portfel / Tysiącznik na forum
wreszcie jakaś twoja prognoza pod którą mogę się w pełni podpisać

pomijając pewne szczegóły uważam podobnie, włącznie z założeniem korekty w drugiej połowie roku (o czym pisałem już w marcu), przy czym póki drukarka fed jest włączona to wszelkie założenia o pójściu w dół mogą się nie sprawdzić
Longterm / 2011-05-01 22:03 / Mostek Zwyciężymy!
w przyszłym tygodniu musiałem już wybierać góra lub dół bo nie ma już miejsca na dalszego boczniaka a poza tym ostatnia tak długa konsola trwała 20 sesji (obecna 18) więc nie ma się z czego specjalnie cieszyć. Wybrałem górę bo Bernanke chwilowo osiągnął swój cel - dolar ponownie zaczyna być synonimem "śmiecia"
Hossa bankrutów / 178.36.23.* / 2011-05-01 20:52
Od października 2010 r., Chiny systematycznie co miesiąc, zmniejszają swój stan posiadania obligacji rządu Stanów. A to co zrobią one, będą naśladować też inni...Widać to po Hong Kongu, który też zmniejszył wartość posiadanych przez siebie papierów skarbowych Stanów. Japonia zmuszona będzie pokrywać rosnące koszty potrójnej katastrofy i wycofywać środki z aktywów za granicą, szczególnie w Stanach, do tego dochodzi załamanie nadwyżki eksportowej Japonii, która pozwalała na sztuczne zaniżanie wartości jena wobec dolara, co doprowadzić musi do zakończenia carry trade na jenie, na którym przez wiele lat opierała się hossa na giełdach światowych.

At the end of October 2010, China owned 1.1753 trillion in U.S. Treasury securities. That dropped to $1.1641 trillion by the end of November, $1.1601 trillion by the end of December, $1.1547 trillion by the end of January, and $1.1541 trillion by the end of February 2011.

February is the latest month for which the Treasury has estimated foreign holdings of U.S. debt.
Entities in Hong Kong have also been decreasing their ownership of U.S. government debt. Hong Kong ownership of U.S. Treasury securities peaked at $152.4 billion in February 2010. By the end of February 2011, that had dropped to $124.6 billion.
Eternit z Azbestu / 2011-05-01 20:55 / Tysiącznik na forum
Było jechać do Rzymu i się do błogosławionego pomodlić co by besse zesłał.
Bessa novaa / 178.36.23.* / 2011-05-01 21:11
Bessa, to jest już od dawna...
Wystarczy policzyć w złocie...
A modlić się można i nawet trzeba, wszędzie...
Tylko prawda Was wyzwoli bowiem, jak mówił Błogosławiony JPII, tylko prawda jest gwarancją wolności.
Eternit z Azbestu / 2011-05-01 22:38 / Tysiącznik na forum
Czyli Jedenasty jest gwarancją wolności. :)
janlew / 2011-05-01 21:36 / portfel / Tysiącznik na forum

Bessa, to jest już od dawna...
Wystarczy policzyć w złocie...


takie "liczenie" nie ma absolutnie żadnego sensu
Eternit z Azbestu / 2011-05-01 22:39 / Tysiącznik na forum
Jak się zostało na pewronie to się liczy, że pociąg wróci. :)
Zambezi / 178.36.23.* / 2011-05-01 20:22
Każdy wydobywa coraz więcej, a w narastającym kryzysie popyt spada...
Zambia planuje bardziej niż podwojenie wydobycia miedzi do 2015 r.

Copper output in Zambia, Africa's top producer of the metal, will rise to 2 million tonnes by 2015 from around 900,000 tonnes this year as new mines open and others are expanded, the country's finance minister said on Saturday.
Zapas po pas / 178.36.23.* / 2011-05-01 20:20
Miedź potaniała w piątek w NY -1,9%, w taniejącym dolarze.
The most actively traded contract, for July delivery, ended 8.25 cents lower, or 1.9%, at $4.1790 a pound.
Ecie-pecie / 178.36.23.* / 2011-05-01 20:15
Wskaźnik nastrojów w gospodarce Polski w kwietniu 2011 r. wyniósł 97,9 pkt wobec 99,2 pkt. w marcu - wynika z danych Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych (DG EcFin) Komisji Europejskiej opublikowanych w piątek.
Spekul-kanty / 178.36.23.* / 2011-05-01 16:05
Gospodarka Chin zwalnia mocniej od oczekiwań. Opublikowany dziś indeks PMI pokazał "nieoczekiwanie" spadek, kiedy prognozowano wzrost. A to oznacza niższy popyt na surowce, których leżą rekordowe zapasy, co pogłębia dodatkowo sztuczne windowanie ich cen przez spekul-kantów...co doprowadzi w końcu do ogólnego krachu z powodu rosnących stóp procentowych związanych z szybkim wzrostem inflacji i wzrostu kosztów w pogłębiającym się kryzysie przy jednoczesnym spadku popytu...

A Chinese manufacturing index fell after the government raised interest rates and lenders’ reserve requirements and allowed gains in the yuan to pick up pace.

The Purchasing Managers’ Index was at 52.9 in April from 53.4 in March, China’s logistics federation and the statistics bureau said in an e-mail today. That was below a median forecast of 53.9 in a Bloomberg News survey of 20 economists.
Longterm / 2011-05-01 11:48 / Mostek Zwyciężymy!
Widzę że dzisiaj nie wklejach pejsów więc wyręczę Cię:-)

http://www.tase.co.il/TASEEng/Homepage.htm
Longterm / 2011-05-01 11:49 / Mostek Zwyciężymy!
nieciekawie to wygląda...pejsy chyba skłaniają się bardziej ku mojemu scenariuszowi na najbliższe kilka tygodni...
janlew / 2011-05-01 13:44 / portfel / Tysiącznik na forum
jedna jaskółka wiosny jeszcze nie czyni, patrzenie tylko na pejsy daje bardzo zawężony i niepełny obraz nastrojów

reszta regionu jest dziś spokojna i odpoczywa na niewielkich minusach

arabia saudyjska -0,34%
abu dhabi -0,17%
kuwejt -0,21%
oman -0,02%
katar -0,09%

TA25 jest ciągnięty w dół przez medyczną spółkę Perrigo Company, która wali w dół ponad 3%
janlew / 2011-05-01 11:25 / portfel / Tysiącznik na forum
Longterm / 2011-05-01 09:30
nie porównuje obecnej
sytuacji z 2007 rokiem ale raczej z 2000 kiedy po 2-letnim rajdzie
gracze musieli się ponownie zawieść i straciliśmy 50%. Dużo graczy
też było przecież wtedy przekonanych że hossa powinna jeszcze z 2
lata potrwać.
---------------------------

nie wiem o czym ty mówisz, w 2000 roku w usa na sp500 trwało już równo 5 lat hossy, co do miesiąca (marzec 1995 - marzec 2000)

my w tym czasie byliśmy w jakimś chaosie z racji niedojrzałości naszego rynku (który przechodził wtedy do dojrzałości) i ten okres nie nadaje się do porównań ani do jakichś analiz. ale fakt poostaje faktem, że gdy w usa skończyła się hossa w 2000 roku to wpisało się to idealnie w 5-letni cykl
Longterm / 2011-05-01 11:28 / Mostek Zwyciężymy!
inwestujemy w Polsce obydwaj prawda? przez moment musiałem sprawdzić nicka bo miałem wrażenie że dyskutuje z anonimem. To że w USA była inna sytuacja tylko potwierdza że każdy rynek maluje własne obrazki
Eternit z Azbestu / 2011-05-01 18:14 / Tysiącznik na forum
Popatrz co się działo w 1995 na GPW
3 IV - 25 IV +48% w 3 tygodnie
12 V - 23 V -20% w 2 tygodnie

Czy widziałeś coś takiego przez ostatnie 2 lata?
Eternit z Azbestu / 2011-05-01 17:59 / Tysiącznik na forum
Lata 90 w Polsce miały niewiele wspólnego ze światowymi trędami dlatego wówczas nie było hossy tylko rajdty w obu kierunkach.
W 2000 rozpoczęła się światowa bessa i u nas także i nie miało to nic wspólnego z rajdem z końcówki lat 90 w Polsce. Przez całą ostatnią hosse szliśmy równo ze światem i nie mielismy 2 letnich cykli więc i teraz się tego nie spodziewaj.

Poszukaj sobie jakiegos kraju, który kilka lat temu zmienił ustrój i założył giełdę. tam będziesz mógł bawić się w rajdy.
janlew / 2011-05-01 19:36 / portfel / Tysiącznik na forum
z Loniem niestety tak bywa, że w czasie dyskusji potrafi on zapomnieć o rzeczach tak elementarnych jak to, że w hossach i bessach idziemy na sznurku za usa, tak jak reszta giełdowego świata. ale anonimek ma tak samo

co ta giełda z ludźmi robi
janlew / 2011-05-01 13:34 / portfel / Tysiącznik na forum

inwestujemy w Polsce obydwaj prawda? To że w USA była inna sytuacja tylko potwierdza że
każdy rynek maluje własne obrazki


dobrze wiesz, że odkąd jesteśmy już dojrzałym rynkiem nie chodzimy własnymi ścieżkami
oolek / 178.36.72.* / 2011-05-01 09:36
rekordy w zasięgu są ale ostatni widać coraz mniejsze obroty http://krzychu31989.nowyekran.pl/post/12628,swieta-nie-sluza-gieldzie
Longterm / 2011-05-01 08:36 / Mostek Zwyciężymy!
Janlew jesteś nr 3 w moim rankingu i to samo przez się znaczy jak bardzo cenię Twoje opinie. Dziękuje za Twoje wypowiedzi w ciekawej wczorajszej dyskusji. Jak zwykle będą uwzględnione przy układaniu kolejnego za niecałe 2 tygodnie. Jeszcze odniosę się do zacytowanego przez Ciebie Buffetta "bądź chciwy jak wszyscy się boją" otóż ja żadnego strachu nie widzę...owszem na Japonii był chwilowy ale teraz to już całkowita sielanka - czy widziałeś jakiegokolwiek anala co by wspomniał coś o spadkach? słyszałeś o jakimkolwiek poziomie ale w dół? Nikt nie pisze 2600, ba nikt nie pisze nawet 2800...przed niczym to Cię to nie ostrzega?
janlew / 2011-05-01 09:02 / portfel / Tysiącznik na forum

otóż ja
żadnego strachu nie widzę...owszem na Japonii był chwilowy ale teraz to już całkowita
sielanka - czy widziałeś jakiegokolwiek anala co by wspomniał coś o spadkach? słyszałeś o
jakimkolwiek poziomie ale w dół? Nikt nie pisze 2600, ba nikt nie pisze nawet
2800...przed niczym to Cię to nie ostrzega?


jakby poszukać to na pewno znalazłby się niejeden piszący o 2600, zresztą nikt nie musi podawać poziomów takich jak 2600 aby strach i tak był widoczny

po odbiciu do 2000 też żaden anal nie odważył się napisać, że spadniemy do 1600 a przecież nie oznacza to, że nie było wtedy strachu

tak więc stosujesz jakieś sztuczne kryteria do oceny strachu. tego się tak nie mierzy
Longterm / 2011-05-01 09:23 / Mostek Zwyciężymy!
to ja się to mierzy?
Longterm / 2011-05-01 09:25 / Mostek Zwyciężymy!
to jak to się mierzy?
janlew / 2011-05-01 09:52 / portfel / Tysiącznik na forum

to jak to się mierzy?


każdy mierzy po swojemu, są takie wskaźniki jak vix i inne ale one są oparte na wybiórczych próbkach. a vix to już w ogóle nic wspólnego ze strachem nie ma wbrew obiegowej etykietce

ja czytam anali i fora i widzę wszędzie strach a o wzrostach praktycznie nikt nie pisze
janlew / 2011-05-01 10:12 / portfel / Tysiącznik na forum

takie wskaźniki jak vix i inne ale one są oparte na
wybiórczych próbkach


ale nawet jak się spojrzy na taki wskaźnik jak indeks ściany strachu to wciąż pozostaje on na swych szczytach

"Based on these readings it’s safe to say that a healthy dose of skepticism remains in the market and the “wall of worry” remains high".

remains high - to jest ten twój optymizm?
janlew / 2011-05-01 10:29 / portfel / Tysiącznik na forum

“wall of worry”
remains high"


*This long-term indicator is currently consistent with levels that occurred closer to the beginning of the last two bull markets than the end*. During the 2003-2007 bull market this indicator first declined t0 current levels in January 2004. During the 1990′s bull market the Wall of Worry indicator first touched current levels in July of 1993. If the market truly does climb a wall of worry it’s safe to say that the current wall of worry remains relatively high.
Longterm / 2011-05-01 10:02 / Mostek Zwyciężymy!
właśnie wspomniany przez Ciebie VIX jest na bardzo niskich poziomach...znowu się niczego nie boją...
janlew / 2011-05-01 10:15 / portfel / Tysiącznik na forum

wspomniany przez Ciebie VIX jest na bardzo niskich poziomach...znowu się niczego
nie boją..


vix nie mierzy strachu, kiedy to zrozumiesz, to jest błędna etykieta

jest on oparty na parametrze zmienności opcji na sp500 a więc może mierzyć równie dobrze euforię optymizmu

z kolei gdybyśmy stali wciąż na dnie bessy od 2009 i byłaby długa płaska to vix też byłby na niskich poziomach, bo zmienność byłaby niska. ale pesymizm byłby wysoki

ten wskaźnik wcale nie mierzy więc strachu
Longterm / 2011-05-01 11:32 / Mostek Zwyciężymy!
doskonale wiem co on mierzy - zmienność. Im wyższy wskaźnik tym większych swingów przewidują gracze i ubezpieczają się poprzez opcje spadkowe.
janlew / 2011-05-01 09:20 / portfel / Tysiącznik na forum

teraz to już całkowita
sielanka - czy widziałeś jakiegokolwiek anala co by wspomniał coś o spadkach?


to sobie zobacz jaka wśród anali panuje sielanka, jeden z bieżących artów o efekcie domina w strefie euro

http://biznes.onet.pl/ateny-jeszcze-zagroza-europie,18493,4258550,3219970,196,1,analizy-detal

żyjesz chłopaku w swym świecie, który ma niewiele wspólnego z realiami
Longterm / 2011-05-01 09:25 / Mostek Zwyciężymy!
widzę że czuwasz:-) a pisałeś że jest tyle ciekawszych rzeczy niż to forum...szczególnie w długi weekend:-) no to faktycznie argument że strach jednak jest:-)
janlew / 2011-05-01 09:49 / portfel / Tysiącznik na forum

a pisałeś że jest tyle ciekawszych rzeczy niż to
forum...szczególnie w długi weekend:-)


no jak się siedzi na wiosze na majówce a pada deszcz to nic tylko laptoka chwycić

no to faktycznie argument że strach
jednak jest:-)


a nie ma "bo nie znalazłeś nikogo kto pisze o 2600"?
Longterm / 2011-05-01 10:01 / Mostek Zwyciężymy!
Jaroś wspomniał w ostatnim komentarzu o 2860 ale nic poniżej nawet nie śmie napisać a jeszcze kilkanaście tygodni temu wymieniał jako możliwe poziomy bliskie 2200-2400

http://blog.parkiet.com/weekendowa/2011/04/30/weekendowa-analiza-futures-119/
janlew / 2011-05-01 10:18 / portfel / Tysiącznik na forum

http://blog.parkiet.com/weekendowa/2011/04/30/weekendowa-analiza-futures-119/


rośnie rynek to i jego dolna granica w analizie rośnie

to krótkoterminowa analiza futures i trudno z tego wyczytać cokolwiek znaczącego
Longterm / 2011-05-01 11:41 / Mostek Zwyciężymy!
ten Pan miał najlepszą przewidywalność wig20 ale od kilku miesięcy nie może się odnaleźć...podczas gdy my przewidywaliśmy wybicie z boczniaka on był niedźwiedziem. Był miodem na duszę brydzi i jej podobnych. Teraz nie mają oni nawet takiego przywódcy duchowego jak Jaroś ale może Białek coś napisze o bessie. Generalnie to uważam że jest remis to znaczy argumenty obu stron są równie silne co można również zauważyć w naszej dzisiejszej dyskusji. Twoje argumenty są silne i trudno je podważać ale moje potrafią całkowicie zniwelować ich wartość. Ty ostatnio opierasz się raczej na psychologii tłumu, analogiach historycznych na zasadzie że "hossa musi trwać 4-5 lat"...ja kieruję się realną sytuacją w realnej gospodarce. Także myślę że konsolidacja w jakiejś formie będzie trwała. Skoro tak naprawdę nikt nie jest pewny jak to się dalej potoczy to dlaczego nie remis czyli trend boczny? Dużo graczy nastawionych na mega zyski często zapomina że mecz można wygrać, przegrać ale można też zremisować...
janlew / 2011-05-01 13:50 / portfel / Tysiącznik na forum

ja kieruję się realną
sytuacją w realnej gospodarce


ja też i twarde dane wskazują, że pomimo postkryzysowych problemów (piigs, rynek nieruchomości w usa) gospodarki znów mimo wszystko rozwijają się
Longterm / 2011-05-01 08:39 / Mostek Zwyciężymy!
a wodę stopniowo podgrzewają...

www.longterm.bblog.pl
Longterm / 2011-04-30 13:07 / Mostek Zwyciężymy!
Jeszcze odniosę się do ciekawej dyskusji z wczorajszego wieczora w której anonim kwestionował przebicie przez wig20 poprzednich szczytów z 2007. Otóż jestem zdania że w20 dotknie 3950 lub nawet zdoła to przebić ale o nowych rekordach na mwig40 czy swig80 to możemy zapomnieć...jestem przekonany że podążają one drogą Nasdaqa po krachu w 2000 roku i pobiją swoje rekordy dopiero może podczas kolejnej hossy tzn. gdzieś w okolicach roku 2020...
Eternit z Azbestu / 2011-04-30 14:16 / Tysiącznik na forum
Tak właśnie uważa większośc... która jak wiadomo się myli.
Longterm / 2011-04-30 18:38 / Mostek Zwyciężymy!
przepraszam a jakimi badaniami się kierujesz?
janlew / 2011-04-30 14:19 / portfel / Tysiącznik na forum
ja bym powiedział tak: skoro tak uważą Loniu to nic tylko pakować się na full lewar w swig i mwig :))
Eternit z Azbestu / 2011-04-30 17:21 / Tysiącznik na forum
Long nie jest leszczem tylko złotą rybką. Pływa sobie dookoła kulistego akwarium i mysli, że płynie wzdłuż wielkiej szklanej ściany w oceanie i co chwila odkrywa coś nowego.
Longterm / 2011-04-30 18:39 / Mostek Zwyciężymy!
:-) myślę i pisz co chcesz - rynek rozliczy
do początku nowsze
1 2 3 4
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy