Forum Forum emerytalneInne

Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

Money.pl / 2009-10-28 19:57
Komentarze do wiadomości: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?.
Wyświetlaj:
pablo210 / 91.94.17.* / 2016-07-27 21:31
Witam... moja mama oplaca skladki od 88r wliczajac szkole rolnicza to w tym miesiacu ma 28 lat oplacanych +3 lata szkoly rolniczej... i moje pytanie brzmi. Czy nadal musi oplacac cala skladke emerytalno/rentowa (390zl) czy po tym okresie moglaby oplacac tylko skladke zdrowotna do korzystania z NFZ. a moze moglaby zarejestrowac sie w UP by doczekac lat do ubiegania sie o emeryture ? Teraz ma 45lat i 1.06ha przeliczeniowy a zwykly 1.73ha.
wiwan / 2016-07-28 08:58
Sama z siebie szkoła rolnicza nie ma tu znaczenia, okres pobierania nauki w niej nie jest okresem ub. rolniczego.

Okresem wliczanym sprzed 1988 r. byłby okres podlegania takiemu ubezpieczeniu- z tyt. pracy w gospodarstwie rodziców, bycia małżonką rolnika, prowadzenia po prostu gospodarstwa.

W obecnej sytuacji nie może zaprzestać opłacania ub. rolniczego społecznego. Owszem może się zarejestrować w PUP z takim areałem, ALE nie zwolni to jej z tego obowiązku. Zwolniłby dopiero zasiłek dla bezrobotnych ( ale go nie uzyska ) albo stypendium stażowe, gdyby na staż została skierowana.

Zwolnienie z ub. rolniczego- dopiero na skutek pozbycia się gospodarstwa, zaprzestania dz. rolniczej, uzyskania ubezpieczenia w ZUS albo jakiegoś świadczenia z KRUS.
Monika1991 / 83.9.17.* / 2016-05-11 08:19
Mąż pracuje i jest ubezpieczony w Zus, ja jestem zarejestrowana w UP jako bezrobotna. Rodzice męża przepisal na męża 4ha ornego i 2 ha łąki w tym 9,20 dierżawy. Czy mąż musi zglisic się do ZUS ze posiada pole. I czy ja musze poinformować UP ze maz ma pole jak to jest. A i wspomnę ze ja złożyłam wniosek o mlodego rolnika na te grunty, choć nie są one na mnie lecz męża?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2016-05-11 10:17
ZUS-u obecnie żadne kwestie rolne nie interesują. Mogą interesować przy ustalaniu prawa do renty albo emerytury, gdy pojawi się kwestia ewentualnego zaliczenia okresu ub. rolniczego na potrzebę ustalenia prawa do świadczenia z ZUS i jego wysokości.

Darowizna jak rozumiem tylko na męża, czyli do majątku odrębnego.

Co do zasady zgodnie z ustawowym domniemaniem- mąż stając się nabywcą gospodarstwa rozpoczął dz. rolniczą, a więc Pani jako żona rolnika zaczęła podlegać ub. rolniczemu w gospodarstwie o pow. ponad 2 ha przeliczeniowych, co wyklucza Panią ze statusu bezrobotnej.
takiego podlegania jednak nie ma, jeśli dz. rolnicza nie jest prowadzona, albo żona w praktyce żyje poza gospodarstwem.

No ale takie fakty należy uprawdopodobnić.
emerytka77 / 46.22.167.* / 2016-04-14 10:08
Witam serdecznie

Ja mam inny problem. Moja mama nieopłacała składek na KRUS a dzisiaj niemogę udowodnić 25 lat pracy na polu, żeby miała prawo do emerytury. Ma rentę KRUS, ale kiedy by miała 25 lat pracy na polu to wówczas miała by także prawo do emerytury z ZUS - miałaby dwa świadczenia.

BRAKUJE JEJ 3 MIESIĄCE

Potrzebuję pomocy w zakresie objęcia ubezpieczeniem bez naliczania składek za okresy:
10.1990-11.1990 - nie ma żadnego ubezpieczenia więc niebyłoby problemu
ale to dopiero 2 miesiące
02.2000-02.2001 - była zarejestrowana w PUP
mama była dwa razy zarejestrowana w urzędzie pracy.
Czy jest możliwość, żeby mamę objęto ubezpieczeniem?

Nadmieniam, że moja mama to osoba która całe życie pracowała na polu, jak pracowała zawodowo to pole też uprawiała. Do dnia dzisiejszego uprawia pole chociaż formalnie właścicielm jest brat.

Jeżeli ktoś posiada wiedze na ten temat, albo też szuka lat pracy i coś więcej wie niż ja bardzo proszę o kontakt na emaila którego mam tylko do tej sprawy k_r_u_s@interia.pl

Z góry dzięki
emerytka77 / 46.22.167.* / 2016-04-14 10:11
Dodaję, ze rodzice mieli 1,70 ha pola dlatego wówczas mogła sie zarejestrowac w PUP - wymóg poniżej 2 ha
wiwan / 2016-04-14 10:21
Kiedy mama się urodziła- rocznik/kwartał ?
Jaki rodzaj renty z KRUS pobiera ?
emerytka77 / 46.22.167.* / 2016-04-14 11:03
mama jest rocznik 1954
pobiera rentę stałą od 2009

Miała rentę okresową od 07.2007 do 03.2009 ale z tego co wiem na jej wniosek na podstawie art. 16 ust. 2 pkt 3 Ustawy nie może się ubezpieczyć bo to jest od chwili złozenia wniosku więc ten czas minął

Moge na emaila przesłać tabelkę z wyszczególnieniami okresów ZUS i KRUS
wiwan / 2016-04-14 11:27
Tabelki to dla KRUS/ZUS.

Zwrócę tylko uwagę na to, że 'odszukanie' jakichś dawnych okresów ub. społecznego ZUS nie da mamie prawa do e. rolniczej, co wynika z art. 20, ust. 3 ustawy 'krusowej'

Okres bezrobocia jest okresem składkowym w ZUS, jeśli były w tym czasie wypłacane okresy pobierania zasiłków z funduszu aktywizacji zawodowej, zasiłków dla bezrobotnych oraz zasiłków szkoleniowych wypłaconych z Funduszu Pracy.

Dla rocznika mamy nie ma wymogu dolnego limitu stażu ubezpieczeniowego w ZUS by uzyskać emeryturę z ZUS, tylko kryterium wieku min. 60 i 5 mc do 8 mc (zależy od kwartału), który już mama osiągnęła.

Wysokość jej jednak nie będzie uwzględniać okresów ub. rolniczego, skoro są uwzględnione na potrzeby renty rolniczej.
emerytka77 / 46.22.167.* / 2016-04-14 11:35
Tak wiem.
Tylko faktem jestem, że mama pracowała na polu, kiedy była bezrobotna i miała na to czas.

Poza tym aktualnie to wygląda tak, że ma rentę z KRUS która jest wyższe o jakieś 50zł. niż emerytura z ZUS, a mogłabym brać oba te świadczenia tylko wtedy gdyby miała 25 lat pracy na polu. Autentycznie pracowała znacznie więcej kwestia tylko przepisu.

Czy niemożna zaliczyć tego okresu kiedy była bezrobotna i pracowała na polu jako nieskładkowych lat pracy na polu? Autentycznie pracowała (notabene ja i rodzeństwo też)
Czy ma znaczenie to czy w tym czasie pobierała zasiłek czy nie???
wiwan / 2016-04-14 11:58
Jeśli mimo statusu bezrobotnej ( i bez zasiłku jak rozumiem ) prowadziła dz. rolniczą, jako domownik, rolnik, małżonka rolnika to przecież miała obowiązek opłacania składek KRUS.

Bezrobotny w PUP - bez zasiłku, stypendium itp. ma okres nieskładkowy w ZUS, z zasiłkiem, stypendium- składkowy i składki, bo są one odprowadzane- tyle, że nie pomniejszają zasiłku.stypendium tylko dopłaca je budżet Państwa.

Czyli całość problemu sprowadza się do art. 33 ustawy krusowej- niemożności łączenia renty rolniczej w zbiegu z emeryturą ZUS-ową oraz brakiem stażu na e. rolniczą.

Co zatem z okresem "prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym, po ukończeniu 16. roku życia, przed dniem 1 stycznia 1983 r." czyli jeszcze przedskładkowym, z art. 20, ust. 1, pkt. 2 ustawy.

Gdyby były dowody, świadkowie...
emerytka77 / 46.22.167.* / 2016-04-14 14:24
Może w innych okresach da się zaliczyć te 3 miesiace.
Jeżeli tak to jakich??
emerytka77 / 46.22.167.* / 2016-04-14 13:23
Mama miała też okres pracy chałpniczej lata 90-te która też pozwalała jej na prcę w polu i między czasie jeszcze rentę okresową z ZUS lata 90.

Z tego co wiem to tych okresów nie jestem w stanie w żaden sposób objąć ubezpieczeniem w KRUS bez naliczania skłądki ale może okres bezrobocia by się udąło.


A może jest coś czego nie wiem. Potrzebuje wyiskać z tego tylko 3 miesiące.
emerytka77 / 46.22.167.* / 2016-04-14 13:14
Dokładnie taki jest problem.
renta z KRUS i niemożność pobierania emeryt. z ZUS
Gdyby była emerytura z KRUS to by było prawo do zbiegu świadczeń czyli 2 emerytury mogłaby mama pobierać. (Przyznam też, że sytuacja rodzinna zmusza mnie do szukania luki, od kiedy zmarł ojciec który miał wysokie świadczenie mama nie jest w stanie wyżyć z renty którą ma z KRUS 800zł. dlatego bardzo chce jej pomóc.)

Owszem ma niedoliczone 2 lata pracy u rodziców - od 16r.ż. ale to zostawiłam na później bo po doliczeniu tych 2 lat i jeszcze jednego okresu pracy na polu z którym nie będzie problemu braknie mamie jeszcze 3 miesiące.
Świadków na pracę mamy w polu os 16 r.ż. będe miała nawet kilkunastu. To nie jest problem.
Tylko, że podoliczeniu tego okresu brakenie jeszcze 3 miesiące.

Bardzo proszę jeszcze o podanie mi podstawy, która stanowi, że jeżeli nie brała zasiłku dla bezrobotnych to miała obowiązek opłącania składki.
wiwan / 2016-04-15 09:58
Nie ma przepisu mówiącego wprost o tym, że rolnik posiadający status bezrobotnego NIE podlega ubezpieczeniom.

Jest przepis ogólny z ustawy o ub. społ rolników mówiący o tym, że rolnik/domownik/małżonek podlega obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalno- rentowemu - art. 16, ust. 1

CHYBA,ŻE:

"podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub ma ustalone prawo do emerytury lub renty, lub ma ustalone prawo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych" - art. 16, ust. 3.

Zatem sam status bezrobotnego nie ma wpływu na ww obowiązek, bo ma on jedynie ub. zdrowotne.

Bezrobotny podlega dopiero ub. społecznemu gdy ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych, stypendium stażowe...

Oczywiście wciąż mówimy o sytuacji, gdy bezrobotny nadal ma jednocześnie status rolnika, domownika, małżonka rolnika. Czyli prowadzi dz. rolniczą, lub w niej pomaga jako osoba bliska rolnikowi, lub chociaż prowadzi (jako mąż/żona) gospodarstwo domowe związane z gospodarstwem rolnym rolnika.
małopolanka / 91.233.157.* / 2016-04-06 01:07
Dziękuję za informację była bardzo pomocna! Dopytam tylko czy w takim razie muszę wydzierżawić pole, aby ktoś mógł korzystać z plonów. W KRUS usłyszałam ze muszę koniecznie wydzierżawić i zgłosić do gminy a potem do nich. Czy nie wystarczy umowa zawarta między sobą bez zgłoszenia tego w gminie?
Z góry dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam
wiwan / 2016-04-06 13:06
Już Pani w KASIE usłyszała, że nie wystarczy. Zresztą dierżawca sam ją i tak pewnie by zgłosił, bo na ogół ma interes w tym, by samemu KRUS podlegać, a dzierżawa jest tego podstawą.

Bez dzierżawy- musiałoby być po prostu odłogowanie, by zwolnić Panią z ub. społ. rolników.
małopolanka / 91.233.157.* / 2016-04-04 11:11
Witam. Bardzo proszę o poradę. jestem rolnikiem (3 ha przeliczeniowe) dostałam gospodarstwo od rodziców 4 lata temu. Mój mąż złożył oświadczenie ze nie będzie pracowac na gospodarstwie i obecnie mieszka i pracuje za granicą.Chciałabym razem z dzieckiem wyjechać i zamieszkac w Niemczech (nie bedę pracować) jednak nie wiem co zrobic z ubezpieczeniem KRUS. Z tego co wiem mąż może ubezpieczyc (dopisać) mnie i dziecko z pracy. W jaki sposob mogę zrezygnowac z ubezpieczenia w KRUS?
wiwan / 2016-04-05 10:38
Drogą oświadczenia, że dz. rolniczą Pani zakańcza w związku z wyjazdem długoterminowym/na stałe. Jest taki uniwersalny wzór formularza ud-24b, więc chyba można i na nim.
W związku z tym, że nadal będzie Pani posiadaczem gospodarstwa i ustawowym domniemaniem, że jednak dz. rolniczą Pani prowadzi- konieczne będzie pewnie udokumentowanie faktu stałego pobytu poza gospodarstwem- czyli w Niemczech.
Kamtre / 91.224.217.* / 2016-03-21 20:43
Witam. Proszę o porady, bo już się nieco pogubiłem w czytaniu wątków.
Tata wraz z mamą w 2002 roku kupili działkę 18km od miasta o powierzchni 71 arów. W 2004 przed wejściem do UE dokupili pole, chcąc skorzystać z niższych cen gruntów przed wejściem do UE i mieć zabezpieczenie na przyszłość (np sprzedać z zyskiem). Łącznie powierzchnia działki wynosi 2,4030 ha, przeliczeniowych 2,9 ha. Tata i mama posiadają współwłasność działki (małżeństwem są od 1990 roku). Tata pracuje cały czas na pełny etat na umowie o pracę i składki odprowadza do ZUSu. Mama jest objęta ubezpieczeniem taty, ale z tego co wyczytałem jest to tylko NFZ. W ciągu tego okresu mama pracowała półtora roku na umowę zlecenie. Na tym dokupionym polu nigdy nic nie uprawialiśmy, dogadane było tylko ustnie z sąsiadem, że może sobie nieodpłatnie to pole dokupione (1,7 z tego co pamiętam) uprawiać, żeby nie stało ugorem. Rodzice nigdy nie czerpali z tego korzyści finansowych. Maszyn rolniczych też nie mamy, bo nie uprawialiśmy ziemi. Tylko warzywka dla siebie na poletku niedaleko domu. Mama jako współwłaściciel nie rejestrowała się nigdy w KRUSie i boi się, że KRUS się upomni o składki wraz z odsetkami od momentu zakupienia dodatkowego pola w 2004 roku. Czy te obawy są zasadne? Jak wyżej napisałem rodzicie nigdy nie uprawiali ziemi, maszyn nie posiadamy.
Co się z tym długiem stanie kiedy np. to pole zostanie odpisane na mnie lub na któregoś z moich dwóch braci? Dług przejdzie na nas? A co się dzieje z tym gdy pole się sprzeda obcej osobie?
Bardzo proszę o wszelkie porady.
Kamtre / 91.224.217.* / 2016-03-21 20:59
Zapomniałem coś dodać.
Czy jeżeli mama zrzekłaby by się współwłasności i przekazała swoją część tacie, to ten dłub by nie obowiązywał?
Na razie pytam zawczasu, bo ani z KRUSu mama nic nie dostała, żadnego powiadomienia, nic. Mama się nie rejestrowała w urzędzie pracy, ani jako bezrobotna. Nawet nie wiemy czy jakikolwiek dług istnieje. W KRUSie ani mama ani tata nie byli nigdy.
wiwan / 2016-03-22 10:17
1. Zaległości ewentualne składkowe związane są z osobą, nie przechodzą na kolejną właścicieli gospodarstwa.
2. Wkrótce (30 kwietnia) przedawnią się już składki za II kw. 2006 r., starsze są przedawnione.
3. Tak, mama jak członek rodziny ma tylko ubezpieczenie zdrowotne.
4. Obawa jest, że KASA zechce wydać skuteczną decyzję o wstecznym podleganiu mamy ub. społ. rolników, jako rolnik/żona rolnika, w okresach gdy nie była 'ozusowana' np. z tyt. zlecenia właśnie.

Bo w ustawie jest domniemanie, że posiadacz gospodarstwa dz. rolniczą prowadzi, a więc powstaje tytuł obowiązkowy ub. KRUS.

Skoro dz. rolnicza nie była prowadzona i da się to wykazać, ostatecznie da się odwołać od takiej decyzji Kasy. Co nie zmienia faktu, że już lata temu- tj. z chwilą nabycia gruntów powodującym przekroczenie limitu 1 ha przeliczeniowego to z KASĄ uregulować.
Kamtre / 91.224.217.* / 2016-03-22 12:04
Bardzo dziękuję za odpowiedź, jest ona bardzo pomocna. Pozdrawiam.
Kamtre / 91.224.217.* / 2016-03-22 12:14
Czyli i tak sytuacja jest nieciekawa, bo nawet jeżeli mama zrzeknie się współwłasności/sprzeda się to 1,7 ha pola/odpisze na mnie lub któregoś z moich dwóch braci to zaległą należność mama musi uregulować?
Że też nikt o tym nie wiedział wtedy, same kłopoty przez to teraz.
wiwan / 2016-03-24 08:57
Może tak być, jeśli Kasa wyda decyzję i nie będzie od niej skutecznego odwołania.

- pozbycie się (współ)własności gospodarstwa nie działa przecież wstecz jeśli chodzi o kwestie ubezpieczenia
- ubezpieczeniu podlega się zgodnie z ustawą nie tylko jako posiadacz/ rolnik, ale również jako małżonek (nawet gdy gospodarstwo nie jest we wspólnocie małżeńskiej majątkowej, bo np. mąż posiadał je już jako kawaler) czy jako domownik.
zainteresowana2016 / 83.0.210.* / 2016-03-04 20:15
czy Mąż może mnie ubezpieczyć przy sobie, mam 50 lat i 33 lata odprowadzam składki do KRUS-u ?
wiwan / 2016-03-05 08:14
Mąż ubezpieczony z innego tytułu jak rozumiem.

NIE- bo Pani ma swój tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego- bycie rolnikiem/żoną rolnika/domownikiem.

Tylko od areału gospodarstwa (limit 6 ha przeliczeniowych) zależy, czy składkę tę ponosi Pani, czy pochodzi ona z budżetu
wesha / 31.11.189.* / 2016-03-01 17:27
Witam.
Mój mąż posiada gospodarstwo rolne ok 3,8ha przeliczeniowego. Ja mam 36 lat pracy i opłacania ZUS. Gdyby mąż przepisał na mnie 1,9 ha przeliczeniowego, wtedy oboje mielibyśmy po 1,8 ha. Moje pytanie czy w takim przypadku mogłabym się zarejestrować w PUP i przejść na zasiłek emerytalny?
wiwan / 2016-03-02 10:37
Jest to jego majątek odrębny ?
Czy Pani w tym gospodarstwie nie pracuje, nie mieszka z mężem ?
wesha / 188.117.148.* / 2016-03-02 10:46
Mieszkamy i pracujemy w mieście oddalonym ok. 160 km od gospodarstwa. Gospodarstwo zostało mu przepisane za kawalera. Uprawia go (wiosna orka siew, lato zniwa, jesień orka itp) i bierze dopłaty.
wiwan / 2016-03-02 13:04
Ale prowadzi Pani gospodarstwo domowe rolnika (męża) bezpośrednio związane z owym gospodarstwem rolnym.

Z ustawy (art. 5) wynika więc obowiązek KRUS po Pani stronie od następnego dnia po ustaniu ubezpieczenia w ZUS. A że przekracza ono 2ha przeliczeniowe- wyklucza to Pani status bezrobotnej.

Moim zdaniem - nie będzie więc możliwe uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych.
Izka 1976 / 83.11.244.* / 2016-10-17 12:24
W kwietniu wydzierżawiłam 1,8 ha przeliczeniowego ziemi i byłam zarejestrowana w PUP bez prawa do zasiłku. Chcę przejść na KRUS. Mam wydaną w październiku decyzję o wyrejestrowaniu z PUP.
Czy muszę udowadniać że prowadzę gospodarstwo? Kiedy i co wpisać w rubrykach?:
III. OSWIADCZENIE UBEZPIECZONEGO:
1. Jestem rolnikiem i prowadz (wpisa TAK lub NIE):
• wyłcznie gospodarstwo rolne -
• gospodarstwo rolne i dział specjalny produkcji rolnej -
• wyłcznie dział specjalny produkcji rolnej –
• grunty rolne przeznaczone do zalesienia decyzj starosty powiatu z dnia ............................. –
I kolejne pytanie:
Czy będę zobowiązana do zapłaty KRUS od kwietnia czy od momentu zgłoszenia do KRUS, czy wyrejestrowania z PUP?
wiwan / 2016-10-19 09:47
Jeśli bez prawa do zasiłku ORAZ bez stypendium stażowego to nie podlegała Pani ub. społecznemu w ZUS, a więc co do zasady powinna Pani podlegać wstecznie ub. KRUS od dnia wejście w posiadanie drogą dzierżawy tego gospodarstwa- bo z ustawy domyślnie w tym dniu jednocześnie podjęła Pani w nim dz. rolniczą.

Zatem udowadnianie czegoś KRUS miałoby miejsce w sytuacji odwrotnej, tj. gdyby mimo owej dzierżawy nie chciała Pani ub. rolniczemu podlegać. Trzeba by KASĘ przekonać, że dz. rolniczej Pani nie prowadzi.

Co do oświadczenia- zdecydowanie opcja pierwsza. Przecież nie ma Pani decyzji o zalesieniu, a dział specjalny produkcji rolnej to np. uprawy w szklarniach (powyżej 25 m2 powierzchni) i ogrzewanych tunelach foliowych (powyżej 50 m2 powierzchni) czy fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego (powyżej 100 sztuk) i nieśnego (powyżej 80 sztuk).

I działalność taka podlega dodatkowo PIT.
Wiki11 / 77.252.222.* / 2016-01-27 09:41
witam, mój mąż ma działkę rolną powyżej 2 ha (mamy wspólność majątkową), której nie uprawia, jednoczeście z różnych względów ja i dziecko jesteśmy zameldowani czasowo poza miejscem stałego zameldowania, w 2015 roku przed podjęciem pracy w maju składałam oświadczenie w krus (miałam przerwe między pobieraniem zasiłku macierzyńskiego zus a podjęciem nowej pracy|) że nie mam nic wspólnego z gospodarstwem, do czego krus przychylił się pozytywnie, teraz jednak w kwietniu wygasa mi umowa o pracę i nie wiem czy bedzie mi przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych? czy znów będę musiała składać podobne oświadczenia? czy będę podlegać pod krus? i czy ewentualne wydzierżawienie pola coś zmienia?
wiwan / 2016-01-28 20:36
To zależy o ile 'powyżej' 2 ha. Jeśli jest to powyżej 4 ha PRZELICZENIOWYCH to statusy bezrobotnej Pani nie uzyska, a więc i zasiłku.

Bo 'przypadnie' zgodnie z wyrokiem NSA z 17 stycznia 2014 r. (sygn. akt I OSK 185/13) na Panią ponad 2 ha przeliczeniowe własności/posiadania gospodarstwa rolnego.

Jeśli do 4ha przeliczeniowych- to będzie miało znaczenie już to, czy nadal nie ma Pani nic wspólnego z tym gospodarstwem. Jeśli tak, to nadal będzie brak obowiązku ubezpieczenia KRUS, a więc możliwość rejestracji w PUP.
A już kwestia prawa do zasiłku dla bezrobotnych zależy od okresu pracy i wynagrodzenia.
Wiki11 / 77.252.222.* / 2016-01-28 21:32
pola jest 2,5 ha przeliczeniowego, czy w takim razie po zakończeniu umowy o pracę będę musiała ponownie udowadniać że nadal z tym polem nie mam nic wspólnego? i czy oddanie pola w dzierżawę coś by tu zmieniło?
wiwan / 2016-01-28 21:38
2x tak.

Zatem jest możliwy status bezrobotnej ze względu na powierzchnię posiadaną. Pozostaje kwestia ubezpieczenia- czyli ponowne/dalsze udowodnienie braku przesłanek ustawowych podleganiu ub. rolniczemu- czyli brak dz. rolniczej itd. Tak, wydzierżawienie (formalnie zgłoszone) uwalnia z obowiązku ubezpieczenia. No chyba, że wydzierżawi się osobie bliskiej i...pomaga jej w gospodarstwie- czyli z rolnika/małżonka rolnika staje się ....domownikiem.
TomekXX / 83.30.247.* / 2016-01-05 21:36
Witam,
Moja sytuacja wygląda następująco: od prawie roku jestem właścicielem działki rolnej (3,5ha, darowizna). Jestem bezrobotny, żona pracuje na etacie i prowadzi działalność. Ubezpieczony jestem w firmie dla której żona pracuje na etacie.
Ziemia została mi przepisana po to żebym za 3 lata (zostało już 2) mógł otworzyć działalność w KRUS. Rok temu kiedy orientowałem się w przepisach pani w KRUS powiedziała, że przy działalności w KRUS dochód nie może przekroczyć ok 50 tysięcy. Z tego co teraz czytam to podatek zapłacony od pozarolniczej działalności nie może przekraczać ponad 3 tysiące, więc dochodu może być nie więcej jak ok 17 tysięcy. Mam w takim razie kilka pytań:
1. Jak oprócz kosztów można zmniejszyć przychód (czy od podatku można odliczyć składki w KRUS, lub ich część tak jak w ZUSie)?
2. Czy do obniżenia podatku przyczyniają się ulgi (np. w tej chwili rozliczając się razem z małżonką księgowa odlicza nam około tysiąca od podatku na dziecko)?
3. Czy w ogóle można rozliczać się w takim przypadku (tzn. ja prowadziłbym pozarolniczą działalność, a żona pracowałaby na etacie) wspólnie z małżonką i czy jakąś rolę odgrywa wysokość jej zarobków na etacie i w prowadzonej działalności?
4. Z tego co się dowiedziałem to teoretycznie musiałem się zgłosić do KRUS w momencie otrzymania ziemi - rozumiem, że jeżeli teraz się zgłoszę będę musiał płacić zaległe składki + odsetki?
5. Czy jeżeli jednak nie zdecydowałbym się na otworzenie działalności w KRUS to czy jest szansa żeby składek nie płacić? Czytałem coś o oświadczeniu z gminy lub innym sposobie udowodnienia, że ziemi się nie uprawia (na 3,5 ha które posiadam 3ha to las samosiejek, ziemia uprawiana była jakieś 20 lat temu). Z góry dzięki za odpowiedzi!
wiwan / 2016-01-06 09:24
Już na wstępie błąd- nie ma czegoś takiego jak otwarcie DG w KRUS. Jest możliwość, by ktoś NAJPIERW ubezpieczony w KRUS jako rolnik, małżonek rolnika, domownik pozostał w ub. rolniczym, mimo otwarcia DG, która co do zasady jet tytułem do ub. społecznych w ZUS.

Wymaga to wcześniejszego min. 3 letniego okresu ub. rolniczego w pełnym zakresie.

Nie wiem skąd 0we 50 tys. dochodu, kiedy za rok 2015 wynosi owa kwota graniczna podatku z DG ...3204 zł.

Zatem kilka dalszych pytań jest w Pana sytuacji bezprzedmiotowa.

Czy może chodzi Panu jednak o INNĄ kwestię- czyli rozpoczęcie prowadzenia 'działu specjalnego produkcji rolnej' czyli szklarnie, tuczarnie, fermy futerkowców, pieczarkarnie itp. ?
emiliaaa / 5.172.234.* / 2016-01-27 12:23
witam, mam problem ja i moja 2 rodzeństwa otrzymaliśmy rentę rodzinna o zmarłym ojcu, mam 28 lat renty nie pobieram od 2006 roku pobierała ja do stycznia tego roku najmłodsza siostra okazało się że musimy teraz opłacać KRUS a dokładnie już dawno ja powinnam opłacać w okresach w których nie pracowałam i okazało się że mam zaległości bo nikt nigdy mnie nie informował o tym co robić???
wiwan / 2016-01-27 18:42
Z jakiego powodu KRUS- z powodu tego, że jesteście posiadaczkami gospodarstwa rolnego odziedziczonego po ojcu ?

No co do zasady jest tak, że posiadanie prawa do świadczenia ( w tym r. rodzinnej ) zwalnia z obowiązku KRUS rolnika/małżonka rolnika/domownika. Podobnie posiadanie innego ubezpieczenia (ZUS). Więc nic dziwnego, że siostra od lutego 2016, a Pani od 2006 z wyjątkiem okresów zatrudnienia z tego zwolnienia nie korzystała.

Konieczne byłoby więc udowodnienie, że dz. rolnicza nie była prowadzona/ nie było stałej pracy w gospodarstwie itd. w zależności od tego jaki status Pani i siostra macie, czyli kto jest właścicielem gospodarstwa.
TomekXX / 83.26.181.* / 2016-01-06 22:28
Nie, chodziło o zwykłą DG w KRUS. O konieczności podlegania przez 3 lata w KRUS wiem, ale Pani w urzędzie powiedziała, że jeżeli zdecydowałbym się na to za 3 lata mogę zapłacić składki wstecz.
wiwan / 2016-01-07 08:45
Tak. O ile KASA wydałaby taką wsteczną decyzję o podleganiu ubezpieczeniu rolniczemu.

To jest właśnie w ub. rolniczym takie mało precyzyjne i dyskusyjne. Że z jednej strony samo posiadanie gospodarstwa domyślnie ( z ustawy ) oznacza, że dz. rolnicza jest prowadzona, a więc jest obowiązek ubezpieczenia- a więc gdy się jednak jej nie prowadzi należy Kasę o tym przekonać. Tak w sytuacji odwrotnej może być kwestia przekonania, że wstecz dz. rolnicza jednak była prowadzona.

No i nadal w czasie DG należy dz. rolniczą TEŻ prowadzić....

Co do pozostałych kwestii- jak widać, limit podatku jest na tyle symboliczny, że rzeczywista dz. gospodarcza tj. będąca podstawowym źródłem utrzymania jest możliwa często tylko w pierwszym roku....

Na kwestie stricte podatkowe (odliczenia, ulgi, żona) w tej sytuacji tj. DG z ub. KRUS zapraszam do właściwego działu forum:

http://www.money.pl/forum/katalog,9,0,0,40,0,podatki.html
TomekXX / 83.30.140.* / 2016-01-07 14:21
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie nawiązujące do mojej sytuacji. Jestem w trakcie budowy domu jednorodzinnego z wydzielonymi 3 pokojami pod agroturystykę. Czy decydując się na niepłacenie KRUSu (ziemię zgłoszę jako nieuprawianą) będę mógł prowadzić gospodarstwo agroturystyczne?
wiwan / 2016-01-07 17:13
Kolejne pytanie niedotyczące płacenia składek rolniczych :-)

Agroturystyka może być prowadzona BEZ zakładania DG jeśli prowadzona przez rolnika. Brak uprawy, hodowli itd. sprawia, że nie jest to rolnik, a więc już należy założyć DG.
Dalej- pozostaje kwestia tego, czy ma zastosowanie zwolnienie dochodu w tej sytuacji z PIT, czy jest to w ogóle gospodarstwo rolne.
TomekXX / 83.30.140.* / 2016-01-08 08:05
Może niedokładnie napisałem, ale oczywiście chciałbym prowadzić agroturystkę jako rolnik (bez DG W KRUS). Rolnikiem rozumiem, że stanę się tylko wtedy jeżeli będę opłacał składki w KRUS? Czy mógłbym w takim przypadku zgłosić teraz ziemię która posiadam jako nieuprawianą i na razie KRUSu nie płacić, a jak agroturystyka będzie gotowa zacząć opłacać składki w KRUS (teoretycznie zacząć uprawiać ziemię)?
wiwan / 2016-01-08 09:09
Pewnie w praktyce- tak.

Teoretycznie- NIE. Nieuprawianie ziemi, a więc nieprowadzenie dz. rolniczej nie pozwala na ub. rolnicze mimo, że się ziemię posiada. Prowadzenie tych noclegów, mimo że na wsi i na ziemi rolnej, ale nieuprawianej nie uzasadnia też ub. rolniczego. Czyli nie jest to ta agroturystka w rozumieniu np. ustawy o swobodzie dz. gospodarczej czy o PIT- która nie wymaga założenia dz.gosp. i korzysta ze zwolnienia podatkowego.

Zatem:
- albo zaczyna Pan jakąś uprawę, hodowlę, dz. specjalny produkcji rolniczej, staje się rolnikiem w rozumieniu ustawy krosowej i podlega Pan ub. rolniczemu. I z tego się utrzymuje, a PRZY OKAZJI ma te usługi agroturystyczne- bez zakładania dz. gospodarczej i ze zwolnieniem PIT.
- albo ziemia nadal ugoruje, Pan zakłada DG polegającą na usługach noclegowo-żywieniowych, podlega ZUS i ze zwolnienia z dochodów z tych usług nie korzysta.

Taki jest stan prawny.
TomekXX / 83.22.166.* / 2016-01-08 13:24
Dziękuję ponownie za informacje. To co Pan napisał jest dla mnie jasne, z tym że jeszcze wrócę do powyższego pytania - czy możliwe jest że teraz ziemia jest ugorem i nie płacę składki w KRUS, a jak skończę się budować i agroturystyka będzie miała wystartować, dopiero wtedy zaczynam jak Pan napisał "uprawę, hodowlę, dz. specjalny produkcji rolniczej". Rozumiem, że dopiero wtedy zaczynam opłacać składki w KRUS i staję się rolnikiem? Czy składek w takim przypadku może jednak nie trzeba płacić?
wiwan / 2016-01-08 21:39
Przy prowadzonej dz. rolniczej- jak najbardziej i bez wątpliwości będzie już obowiązek składek KRUS, o ile nie będzie innych okoliczności w tym czasie to wykluczających- czyli np. podleganie ZUS z tyt. etatu czy posiadanie świadczenia ZUS- np. renta.

Agroturystyka nie wpływa na to.
mi-mi / 195.189.54.* / 2016-01-04 16:07
Witam, mąż na powyżej 1ha przeliczeniowego. Ja nie byłam nigdy w KRUS (umowa o pracę, zasiłek dla bezrobotnych). Teraz umowa o pracę, ale na kwotę niższą niż połowa minimalnego wynagrodzenia, a przeczytałam w ustawie, że przy takiej kwocie wciąż jest się objętym ubezpieczeniem rolniczym. Czy muszę zgłaszać się do KRUS?
mi-mi / 195.189.54.* / 2016-01-04 16:28
Chciałam napisać umowa zlecenie. Czy mając umowę zlecenie na kwotę niższą niż połowa minimalnego wynagrodzenia, nie muszę iść do KRUS?
wiwan / 2016-01-04 18:32
Nie.
Kwestia zlecenia z wynagrodzeniem nie wyższym (brutto) niż 1/2 płacy minimalnej jest ODWROTNA- ktoś kto podlega KRUS z mocy ustawy jako rolnik/małżonek/domownik i podejmie takie zlecenie nadal pozostaje ub. w KRUS, czyli zaczyna mieć podwójne ubezpieczenie (ZUS + KRUS). No chyba, że złoży wniosek do KRUS o ustanie swego ubezpieczenia.
Pani podjęła zlecenie jak rozumiem bezpośrednio po zasiłku dla bezrobotnych.

Podstawa- art. 5b ustawy o ub. społ. rolników.
mi-mi / 195.189.54.* / 2016-01-04 19:27
Czyli ja jako małżonek nie podlegam KRUS z mocy ustawy ze względu na umowę o pracę i zasiłek oraz następujące bezpośrednio zlecenie? A jeśli między ustaniem zasiłku, a zleceniem byłoby np. 5 dni przerwy, to co wtedy?
wiwan / 2016-01-05 12:02
Tak właśnie- jeśli chodzi o pierwszą część. Czyli nadal nie podlega Pani ub. rolniczemu, nie może Pani do niego przystąpić też dobrowolnie.

Co do hipotetycznej przerwy- zgodnie z ustawą- mąż/rolnik powinien Panią zgłosić do ubezpieczeń w KRUS po ustaniu zasiłku dla bezrobotnych. Oczywiście o ile spełnia Pani w tym czasie definicję małżonki rolnika - tj. nie jest tak, że w gospodarstwie rolnym ani w domowym z nim związanym zupełnie Pani nie pracuje. Wtedy podjęcie zlecenia z wynagrodzeniem brutto nie wyższym niż 925 zł/mc (2016) nie powoduje ustania ub. rolniczego czy obowiązku wyrejestrowania (oczywiście przy dalszym zachowaniu warunków bycia żoną rolnika). Ale pozwala odstąpić od niego na wniosek.
mi-mi / 195.189.54.* / 2016-01-28 16:10
Jeszcze chciałam dopytać. Z tej umowy zlecenia mam pobierane składki emerytalne i zdrowotne, ale chorobowe nie. Czy to nie przeszkadza i w dalszym ciągu nie podlegam ubezpieczeniu w KRUS?
wiwan / 2016-01-28 20:24
Z tej umowy ma Pani odprowadzaną również składkę emerytalną i wypadkową. Chorobowej nie, bo sobie Pani tego nie zażyczyła- jest dobrowolna. Brak ub. chorobowego ze zlecenia nie wpływa na kwestię KRUS.

Ps. Może Pani w dowolnym momencie do ub. chorobowego przystąpić- zleceniodawcy to nie obciąży finansowo, a jedynie zmusi do przerejestrowania Pani w ZUS- czyli złożenia 2 formularzy. Obciąży to Panią- wypłata netto ulegnie zmniejszeniu.
Romek1130 / 94.254.198.* / 2015-11-02 14:50
Witam.
Pracuję za granicą i chce kupić w Polsce dom jednak leży on na działce w skład której wchodzi ponad hektar,czy będą musiał opłacać składki krus.
wiwan / 2015-11-02 19:29
Czy jest to min. 1 ha przeliczeniowy ? Czy jest to ziemia rolna ? Czy praca będzie trwała nadal mimo nabycia tej nieruchomości w kraju ?
Romek1130 / 94.254.129.* / 2015-11-06 07:01
Tak ziemia rolna,na razie będę pracował nie jestem w stanie określić ile jeszcze.
Prościej czy są jakieś określone przepisy czy krus może zmusić mnie do opłaty.
wiwan / 2015-12-01 12:18
Posiadanie ZUS-owego tytułu do ubezpieczeń zwalnia z obowiązku KRUS nawet czynnego rolnika.

Tak, są takie przepisy- to po prostu USTAWA
z dnia 20 grudnia 1990 r.
o ubezpieczeniu społecznym rolników

i akty wykonawcze do niej w postaci rozporządzeń Min. Rolnictwa.
atom80 / 193.108.194.* / 2015-10-20 11:55
A gdyby mąż zarejestrował działalność gospodarczą i opłacał składki w KRUS- czy to zmienilo by moją sytuację? Chodzi mi o to czy bym otrzymała świadczenia z tytułu macierzyńskiego z ZUS?
wiwan / 2015-10-20 12:42
Proszę pisać 'w wątku'.

Mąż jeśli założy teraz DG - nie może opłacać KRUS. Nie zmieni to Pani sytuacji, która przecież jest OK- będzie Pani miała prawo do zasiłku mimo braku urlopu macierzyńskiego.
atom80 / 193.108.194.* / 2015-10-20 13:14
Bardzo proszę jeszcze o podstawę prawną.
atoma80 / 193.108.194.* / 2015-10-20 13:00
Czyli po podarowanu nieruchomości rolnej mąż dopiero po 3 latach opłacania składek KRUS nie uzyskując jednocześnie dochodów z działalności ani z etatu, mąż będzie mógł założyć działalność gospodarczą, która nie będzie podlegać rejestracji w ZUS?

A ja w każdym przypadku świadczenia z tytułu macierzynstwa będę miała z ZUS-u z tytułu umowy o pracę nawet gdyby mąż z tytułu otrzymania działki rolnej zaczął płacić KRUS?
wiwan / 2015-10-20 13:18
Takie są mniej więcej obostrzenia by można było pozostać na KRUS w razie podjęcia DG. Szerzej- art. 5 ustawy o ub. społ. rolników, bo dochodzi np. warunek wysokości podatku z DG by móc nadal z 'okrusowania' korzystać.

Pani prawo do zasiłku z ZUS będzie niezależne od męża i jego ewentualnego gospodarstwa. Jest poniekąd to prawo już ustalone. Byłoby inaczej, gdyby przed porodem- umowa o pracę ustała na skutek Pani wypowiedzenia albo zw. dyscyplinarnego. Wtedy urodziłaby Pani już po ustaniu ub. chorobowego. A więc sytuacja byłaby inna.
atoma80 / 193.108.194.* / 2015-10-20 13:50
Dziękuję za pomoc. Po prostu martwię się, aby darowizna tej działki nie zabrała mi świadczeń z ZUS.
wiwan / 2015-10-20 17:43
Zasiłek macierzyński nie przysługuje:

za okresy, w których ubezpieczony zachowuje prawo do wynagrodzenia na podstawie przepisów szczególnych,
w okresie urlopu bezpłatnego,
w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, z wyjątkiem przypadków, w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania.

NIC o gospodarstwie rolnym, KRUS i DG męża :-)
atom80 / 193.108.194.* / 2015-10-20 09:05
Witam proszę o pomoc w takiej sytuacji.
Pracuję w oparciu o umowę o pracę na czas określony, jestem w ciąży, więc umowa zostanie przedłużona do dnia porodu. Mój mąż nie pracuje, nie pobiera zasiłku dla bezrobotnych, nie ma prawa tez do renty czy emerytury. Zgłoszony jest do ubezpieczenia w ZUS u mojego pracodawcy.
Teściowa chce darować mężowi działkę rolną o powierzchni 1,75 ha (nie wiem ile jest to hektarów przeliczeniowych, ale są to łąki, klasa IV, V oraz VI czyli na pewno mniej niż 1 hektar przeliczeniowy).
Rozumiem, ze w momencie jak mąż otrzyma ziemię będzie musiał płacić składki KRUS. Czy i ja będę musiała płacić te składki? Czy w momencie urodzenia dziecka będzie należał mi się zasiłek macierzyński z ZUS czy będę podległa ubezpieczeniu KRUS?
Bardzo proszę o informację.
Czy lepiej na razie nie przepisywać tego pola na mojego męża?
wiwan / 2015-10-20 11:29
Mąż jest zgłoszony do ubezpieczenia jedynie w zakresie ub. zdrowotnego a więc w NFZ.

Pani uzyska prawo do zasiłku macierzyńskiego za czas odpowiadający urlopowi macierzyńskiemu i rodzicielskiemu jaki mają pracownicy w KP. czyli przy porodzie pojedyńczym- przez 52 tygodnie, przy dwojaczkach 65 tygodni itd.

W tym czasie nie będzie Pani podlegać obowiązkowi KRUS nawet, gdyby to Pani została obdarowana- bo będzie trwało ubezpieczenie w ZUS.

W czasie zasiłku mąż może być znów zgłoszony jako członek rodziny do ub. zdrowotnego, chyba że zostanie obdarowany i zacznie podlegać KRUS, a więc będzie miał z tego tytułu ub. zdrowotne. Tyle, że przy tym areale fundowane z budżetu- a więc bezpłatne dla niego.
elaa / 91.227.65.* / 2015-10-14 11:57
Witam,

Z dniem 31,12,2015 kończy mi się umowa o pracę. Przez 10 lat pracowałam na umowę i miałam opłacany ZUS, nigdy nie korzystałam z żadnych dopłat ani nie byłam zarejestrowana w KRUS. Ziemię ponad 2h przeliczeniowe na której jest dom dostałam darowizną od rodziców. Moje pytanie - czy jeżeli obecny pracodawca nie przedłuży mi umowy muszę zarejestrować się w Krusie? Czy istnieje jakaś możliwość nie przechodzenia do Krus np. udowadniając ze nie uprawiam ziemi i z rolnictwem poza tym ze tam mieszkam nic nie mam wspólnego? Dodatkowo czy jest ewentualnie możliwość wydzierżawienia ziemi mojej mamie która pobiera emeryturę z Zusu i czy wówczas będę mogła zarejestrować się jako bezrobotna?.
wiwan / 2015-10-14 12:15
1. domyślnie z ustawy- tak, jest obowiązek zgłoszenia do ub. KRUS, no chyba, że rzeczywiście dz. rolnicza nie jest i nie będzie prowadzona i ten fakt się uprawdopodobni przed Kasą.
2. dzierżawa nie zmieni faktu własności- wyklucza więc to status bezrobotnej przy tym areale.

Najnowsze wpisy