Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: studia a staż pracy

wiwan / 2011-08-31 11:40
No to poprawiamy.
1.Mamy tu dwie kwestie zaliczania studiów
a) pracowniczą, gdzie studia zalicza się do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Np. wymiar u. wypoczynkowego. ( i tu liczą się one jak 8 lat )
b) ubezpieczeniową- rentowo-emerytalną.
2. W tej drugiej kwestii studia są okresem nieskładkowym zaliczanym wg. programowego wymiaru lat trwania- np. medyczne 6 lat. Zalicza się tylko jeden kierunek studiów, bez względu na tryb, faktyczny czas ( czyli bez powtarzania roku, dziekanek )i uzyskanie dyplomu- wystarczy absolutorium.
Ale:
a) wszystkie okresy nieskładkowe mogą być zaliczone w wymiarze maks. 1/3 okresów składkowych
b) okresy te nie są brane pod uwagę w przypadku osób urodzonych po 1948 roku, które nie miały ich przed 1999 r.- dla nich studia już są pod względem emerytalnym bezużyteczne, bo ich emerytura w całości zależeć będzie już jedynie od faktycznie odprowadzonych składek.
Nadal są one jednak brane pod uwagę w przypadku tych osób na potrzeby renty z tyt. niezdolności do pracy.
3. Warunek minimalnego stażu ubezpieczeniowego dotyczy osób z roczników starszych niż 1949 r. i wynosi 25/20 lat ( M/K ) z powyższym zastrzeżeniem, że okresy nieskładkowe mogą w nim stanowić maks. 1/3 okresów składkowych.

Re: Wcześniejsze emerytury tylko dla wybranych

wiwan / 2011-08-31 11:20
Jakiej grupie ??? Jeśli ma Pan na myśli WYKAZ A warunków szczególnych pracy z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze
to nie może Pan przejść na e. wcześniejszą, bo 60 należało skończyć do 2008 r. włącznie.

Spełnia Pan natomiast warunki emerytury pomostowej, o ile te 19 lat to praca w warunkach szczególnych i pracował Pan w nich również PO 2008 r.

Re: Umowa o pracę na czas określony

wiwan / 2011-08-30 19:57
Nie aktualne, ale wiążące i skuteczne.
Nie jest to w ogóle kwestia Prawa pracy, bo w zakresie błędów dotyczy ono kwestii okoliczności ( np. danej osobie nie można wypowiedzieć umowy ), terminów ( zastosowanie np. 1 miesięcznego wypowiedzenia zamiast 3miesięcznego ) itp.
Tu mamy kwestię prawa / kodeksu cywilnego i ewentualnej wadliwości oświadczenia woli.
Jasno z art. 84 KC wynika, że nie jest to błąd w rozumieniu ww wady, a błąd pisarski, do tego ewidentny i że pracodawca ma na myśli rok 2011.
Tak też trzeba to wypowiedzenie traktować i...pilnować, by podobnej kategorii błąd nie znalazł się w świadectwie pracy, bo to już trzeba oficjalnie prostować, bo pomylony rok może wywołać perturbacje u przyszłego pracodawcy czy w kwestiach emerytalnych.


Kodeks w ww zakresie:

http://prawo.money.pl/kodeks/cywilny/dzial-iv-wady-oswiadczen-woli

Nowe limity przychodu świadczeniobiorców

wiwan / 2011-08-30 19:08
Znamy już nowe ( na wrzesień-listopad 2011 ) kwoty graniczne przychodu dla rencistów, emerytów wcześniejszych i pomostowych :
70%- 2356,30 zł;
130%- 4376 zł

oraz rencistów socjalnych :
30%- 1009,90 zł.

Oczywiście są to kwoty wynikające ze przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni kwartał na podstawie komunikatów GUS.

Zwracam uwagę, że po raz pierwszy od dawna są one NIŻSZE niż w okresie poprzednim.

Re: Emerytura dla obcokrajowca

wiwan / 2011-08-30 19:00
Takie SAME jak Polka ubezpieczona. Czyli osiągnięcie po prostu wieku 60 lat. Zakładam, że jest Pani z rocznika młodszego niż 1948 i nie będzie w Pani historii ubezpieczeniowej okresów pracy w warunkach szczególnych, w szczególnym charakterze, artystycznej, kolejowej, górniczej, lotniczej itp.
No i że znów poważnie nikt w ustawach grzebać nie będzie.

Niestety nie ma w tej kwestii umowy z Ukrainą która pozwalałaby na wzajemne uznawanie okresów ubezpieczenia, tak jak ma miejsce w ramach Unii Europejskiej.
Podpisanie takiej umowy lub wejście Ukrainy do Unii spowoduje możliwość koordynacji emerytury tj. np. zaliczenie okresów ub. emerytalnego w Polsce do stażu emerytalnego wymaganego do emerytury ukraińskiej.

Re: Fundusze emerytalne jakie zmiany wprowadzono?

wiwan / 2011-08-30 18:48
A co mają wprowadzone zmiany do Twojej decyzji które OFE wybrać, skoro regulacje te obejmują wszystkie OFE w IDENTYCZNYM stopniu i zakresie ???
Podstawową zmianą, która objęła składkę emerytalną od majowej tego roku włącznie, jest zmiana proporcji jej podziału pomiędzy ZUS a OFE. Dotychczasowo było to 12,22% dla ZUS i 7,30% dla OFE ( z całości wynoszącej 19,52% podstawy ).
Obecnie jest to odpowiednio 17,22% i 2,30%, a docelowo ( od 2017 r.) 16,02% i 3,50%.

OFE najlepiej wybrać wg. jego wyników:

http://www.money.pl/emerytury/porownanie/

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-08-30 13:32
1. Nie ma takiego przejęcia, jest właśnie r. rodzinna. Brak możliwości przejęcia dotyczy też wypłacanej już emerytury z OFE.
Nie wiem, czy to "przejęcie" to pokutujący błąd, czy może wspomnienie uregulowań starego systemu.
2. Zameldowanie nie ma nic do prawa wdowy do r. rodzinnej.
Ustawa mówi o wdowie ( art.67, ust. 1 pkt. 3 ), a ta jest chyba jasno w prawodawstwie zdefiniowana.
Dodatkowo w art. 70 ust. 3 ustawa precyzuje warunek
" Małżonka rozwiedziona lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała
z nim we wspólności małżeńskiej, ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli oprócz
spełnienia warunków określonych w ust. 1 lub 2 miała w dniu śmierci męża
prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową.
Więc ten brak zameldowania musiałby być jednym z wielu elementów braku wspólności- osobnego zamieszkiwania, rozdzielności majątkowej- urzędowej i rzeczywistej itd.

Tu nawet wyrok, który daje pierwszeństwo tej wspólności nad wymogiem ustawowym alimentów i "definicję" niezdefiniowanej wspólności:

http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/wyrok;sn;izba;pracy;ubezpieczen;spolecznych;i;spraw;publicznych,ia,ii,uk,318,04,6820,orzeczenie.html

Re: Mieszkanie a darowizna

wiwan / 2011-08-30 12:49
1.Zapis w SM niewiele ma tu do rzeczy.
Podstawą jest akt darowizny, który w przypadku nieruchomości musi mieć formę notarialną.Z niego wynika komu i w jakiej części mieszkanie rodzice darowali.
2.Jeśli obaj zostaliście obdarowani z równym udziałem, to obaj jesteście jego właścicielami i nie ma kwestii oddawania bratu czegoś, czego jest właścicielem. I wcześniejsze kwestie pomocy rodzicom nie mają znaczenia. Nie są podstawą nawet cofnięcia darowizny z powodu rażącej niewdzięczności.
3.Ewentualna spłata powinna zajść drogą zniesienia współwłasności lub sprzedaży. Oczywiście w formie notarialnej.

Re: zleceniobiorca a emerytura

wiwan / 2011-08-30 12:39
Tak. Będzie.
-Jako okres składkowy na potrzeby np. renty z tyt. niezdolności do pracy czy wcześniejszej emerytury- po prostu ten okres wydłuży.
-Jako okres z którego wynagrodzenie będzie mogło być wzięte do ustalenia podstawy ww świadczeń
-Jako konkretne, zewidencjonowane składki na koncie emerytalnym na potrzeby 'normalnej' emerytury, bo zakładam, że jest Pani z rocznika 1949 lub późniejszego. Niczym nie różnią się one od składek pochodzących z etatu czy np. Działalności gospodarczej.

Re: umowa o dzieło

wiwan / 2011-08-30 11:15
Albo przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ, co jest:
- o tyle dobre, że daje dostęp do niemal wszystkich placówek jak 'zagubiona1' ma obecnie,
- o tyle złe, że drogie ( obecnie tj. sierpień- wrzesień 321,59 zł/mc ) i uciążliwe- bo wymaga terminowego opłacania poprzez ZUS analogicznie jak w przypadku prowadzenia DG, a kwota zmienia się co 3 miesiące.

Re: Kiedy zmiana stawek podatkowych?

wiwan / 2011-08-30 11:10
Kasyno w Polsce, UE, czy jeszcze gdzie indziej ?
Może ten artykuł na początek;

http://prawo.money.pl/porady-prawne/porady/prawo-podatkowe/artykul/podatek;od;gier;internetowych;za;granica,94,0,218462.html

Re: Kiedy zmiana stawek podatkowych?

wiwan / 2011-08-30 11:00
Nie mają. To tylko kampanijny, przedwyborczy bełkot.

Re: zleceniobiorca a emerytura

wiwan / 2011-08-30 10:55
Albo tu, na Money.pl- na pewno przejrzyściej bo w tabelce:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/umowa;zlecenie;i;umowa;o;dzielo;-;jakie;skladki,97,0,224097.html

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-08-30 10:51
To, że to emerytura policyjna ma takie znaczenie, że to nie ZUS ewentualną rentę rodzinną będzie wypłacał.
Co do wysokości i zasad- nie ma znaczenia, bo emerytalna ustawa mundurowa MSWiA odsyła w tych kwestiach wprost ( art .24 ) do ustawy "cywilnej".
Więcej różnic i niuansów jest w przypadku śmierci/zaginięcia czynnego funkcjonariusza.

Zatem- tak, będzie to 90% emerytury ŁĄCZNIE, czyli po 45% dla obojga uprawnionych. Przy czym liczone od 'gołej' emerytury ojca tj. bez żadnych dodatków jeśli jakieś pobiera.
Natomiast nie wyklucza to prawa matki po "przejściu" ze swojej emerytury na r. rodzinną po ojcu do pobierania swoich, należnych jej z innego tytułu dodatków.

Re: zleceniobiorca a emerytura

wiwan / 2011-08-29 21:33
Uściślijmy, że nie ma to zastosowania w sytuacji, gdy "yga" jest uczennicą/studentką do 26 roku życia - bo wtedy nawet dobrowolnie zlecenie ub. emerytalnemu nie może podlegać.
Ani w kilku sytuacjach, gdy posiada ona inny tytuł do ubezpieczeń- bo wtedy u. emerytalne ze zlecenia będzie dobrowolne- by więc staż z tej umowy miał znaczenie- do ubezpieczenia trzeba jeszcze przystąpić.

Najnowsze wpisy