Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Jaka decyzja w sprawie emerytur mundurowych?

wiwan / 2011-06-15 21:23
Abstrahując od tego, czy zasadne są inne uregulowania praw emerytalnych mundurowych niż innych ubezpieczonych, czy nie niedorzecznym to jest istnienie osobnych,resortowych biur emerytalnych.
Ze względów logistycznych i kosztowych. ZUS z powodzeniem może słać przelewy również mundurowym niezależnie od tego, czy są/będą oni w systemie powszechnym, czy nie.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-06-15 21:17
Dziwne, że mama pobiera Twoją cześć renty- skąd ma zaświadczenia, że naukę kontynuowałaś, skoro się nie kontaktujecie ?

Zgodnie z ustawą Twoja część renty rodzinnej, za okres niepobierania nauki po 16 roku życia musi być zwrócona jako świadczenie nienależnie pobrane. Mieliście obowiązek informowania ZUS o zaprzestaniu nauki. Liczy się data oficjalnego skreślenia z listy uczniów.

Od rozpoczęcia szkoły prawo do r.r. odzyskasz- należy okazać się zaświadczeniem ze szkoły. Natomiast to, by fizycznie pieniędzy nie odbierała mama należy załatwić podając w ZUS-ie swój numer konta do przelewów lub nowy adres do przekazów pocztowych. Wystarczy dowód osobisty, warto znać numer decyzji rentowej.

Z mocy prawa będziesz uprawniona NA RÓWNI z matką i rodzeństwem, kwota będzie po prostu proporcjonalna do liczby uprawnionych ( art.74 ustawy emerytalnej ).

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-06-15 21:01
Według ZUS-u -i literalnie branej ustawy emerytalnej- NIE. Możliwość przedłużenia prawa do r.r. ponad 25 rok życia dotyczy jedynie sytuacji, gdy 25 urodziny są na programowo ostatnim roku studiów. ( art. 68, ust. 2 ). I chodzi o to, że przecież te urodziny masz na roku przedostatnim.

Natomiast jest wyrok SN który mówi, że o tym kiedy jest się na którym roku studiów decyduje regulamin uczelni, a co za tym idzie WPIS na kolejny rok. Jeśli więc otrzymasz wpis na 3 rok w dniu swoich urodzin lub wcześniej- będziesz na ostatnim roku studiów i masz silne podstawy do walki z ZUS-em, o ile rentę wstrzyma.

Tu wyrok do podparcia się:

http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/wyrok;sn;izba;pracy;ubezpieczen;spolecznych;i;spraw;publicznych,ia,ii,uk,15,07,8379,orzeczenie.html

Re: dwufilarowy system emerytalny opinie

wiwan / 2011-06-15 20:49
Halo ! System filarowy wszedł ustawą z dnia 17 grudnia 1998 r.
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych! Czepianie się o to PO jest groteskowe.

Re: Wszystko o rentach strukturalnych

wiwan / 2011-06-15 11:31
Tak. Nie jest to praca zarobkowa podlegająca obowiązkowi ubezpieczeń społecznych, więc na mocy par. 15 ROZPORZÑDZENIA MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 19 czerwca 2007 r.
w sprawie szczegóΠowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach dziaΠania
„Renty strukturalne” obj´tego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007—2013

nie powoduje zawieszenia wypłaty r.strukturalnej.

Re: Obrona pracy magisterskiej a renta rodzinna

wiwan / 2011-06-15 11:18
No więc proszę naukę kontynuować- pójść na studia magisterskie, albo inny licencjat. Nie jest to kwestia "zczajenia" ale ustawy i Pani jako świadzceniobircy obowiązku informacyjnego wobec ZUS jako świadczeniodawcy.
Są wyroki mówiące, że studentem jest się już od wpisania na studia, nie od początku roku akademickiego. Jeśli uzyska gdzieś Pani wpis na kolejne studia już w lipcu- przerwy w prawie do r.r. nie będzie.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2011-06-15 11:06
Nie podała Pani innych okoliczności sugerujących jakieś szczególne warunki Pani pracy - rozumiem więc, że ich nie było. Niestety poza wcześniejszą emeryturą z powodów specyficznych ( górnicza, nauczycielska, na szczególnym stanowisku ) Pani rocznik nie podlega już wcześniejszej emeryturze pracowniczej tj. uwarunkowanej jedynie wiekiem i stażem.
Czyli prawo do emerytury nabędzie Pani w wieku 60 lat. Wcześniej możliwa jest renta z tytułu niezdolności do pracy, o ile zostanie to orzeczone.

W razie tej. ww utraty pracy- przysługuje Pani jedynie zasiłek dla bezrobotnych. Gdyby udało się popracować nieco dłużej- a rozstanie z pracodawcą było w wyniku likwidacji zakładu lub jego upadłości- być może udałoby się Pani spełnić, któryś z warunków przyznania świadczenia przedemerytalnego. Przed grudniem- niestety nie.

Re: osoba fizyczna musi mieć pieczątkę?

wiwan / 2011-06-14 12:21
Nie ma takiego obowiązku, ale rachunek, faktura, oferta bez niej wygląda ...łyso i mało zachęcająco. Więc jest jej brak mało...marketingowy :-)
Wymóg jest taki, że jeśli pieczątka jest to na pewno musi być na niej regon.

Tu więcej;

http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzaniep/artykul/jakie;informacje;na;pieczatce;papierze;czy;www,153,0,221337.html

Re: odmowa zasiłku chorobowego

wiwan / 2011-06-14 12:18
Jak od każdej decyzji Zakładu można się odwołać w ciągu 30 dni, a potem sądzić w sądzie pracy.
Odwołanie może być ustne do protokołu, lub na piśmie- listownie lub osobiście.
Najlepiej z podaniem powodu z którego z decyzją się nie zgadzamy tj. wykazując błąd danych lub argumentacji zakładu.

Ale przede wszystkim trzeba mieć podstawy- przecież odmowa jest spowodowana tym, że wg. ZUS albo ubezpieczenie wygasło, albo nie minął okres wyczekiwania, albo nie było opłacane. Nie wiem jaka to sytuacja, czy u. dobrowolne czy obowiązkowe. Czy jest potwierdzenie ( przelewy, RMUA ) potwierdzające składkę. jakie są terminy powstania tytułu do ubezpieczenia a zaistnienia niezdolności do pracy.

Więcej o prawie do tego zasiłku- art. 4 do 17 ustawy 'chrobowej':

Może po tej lekturze odmowa ZUS okaże się oczywista.

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,077,512.html

Re: Brak umowy z OFE

wiwan / 2011-06-14 11:59
Obowiązek wylosowania dla Ciebie OFE przez ZUS wynika z art. 39 Ustawy o systemie ub.społecznych. Odbywa się ono 2 razy w roku, 10 stycznia i 10 lipca, od następnego dnia składki sprzed losowania i wszystkie następne są już do niego odprowadzane.
W zależności więc od daty, gdy powstał Twój obowiązek ubezpieczeniowy tj. podjęcia pracy, okres pozostawania bez OFE w praktyce wynosi maksimum 1/2 roku.

Więc to ewidentna wina ZUS.

Obowiązek naliczenia odsetek i ich wysokość wynika z art. 47, ust. 10 a i następnych ww ustawy. Wysokość jest niższa niż ustawowych. W tym okresie- rzędu 5% rocznie. Najnowsze ( IV-VI 2011 r.) to 4,21% w stosunku rocznym (MP 2011 nr 27,poz. 301).

Ustawa:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,205,1585.html

Re: dwufilarowy system emerytalny opinie

wiwan / 2011-06-14 11:38
Przede wszystkim:
1. mamy obecnie system TRÓJ filarowy - ZUS/OFE/IKE*
2. błagam bez bełkotów nowomowy, nawet gdy biorą swój początek w ministerialnych ustach. Nawet z emeryturą tzw. obywatelską byłby to system JEDNOfilarowy, bo z istniejącym ZUS-em i symboliczną, ale składką.
Dopuszczam logicznie system BEZfilarowy tj. z likwidacją ZUS i składek ORAZ jakiejkolwiek ustawowej emerytury, jak pewnie w kilku krajach afrykańskich.
Ale filar ZEROWY to już bełkot.

* od 2012 dodatkowo w filarze dobrowolnym IKZE

Re: zasiłek wyrównawczy

wiwan / 2011-06-13 18:39
Warunkiem przyznania zasiłku jest poddanie się rehabilitacji zawodowej w celu adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy. Zasiłek wyrównawczy przysługuje wówczas przez okres rehabilitacji, nie dłużej jednak niż przez 24. miesiące.
Jeśli ta rehabilitacja jest wynikiem wypadku przy pracy, jest warunek dodatkowy, jak i przy innych świadczeniach ZUS-owych - nie przysługuje on bowiem,gdy:

1.wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa,
2.ubezpieczony, będąc w stanie nietrzeźwości albo pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku,
3.ubezpieczony odmówił bez uzasadnionej przyczyny poddania się badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych albo przez swoje zachowanie uniemożliwił przeprowadzenie takiego badania.

O potrzebie poddania się rehabilitacji zawodowej orzeka lekarz wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy albo lekarz orzecznik ZUS. Jeżeli zasiłek wypłacany jest przez ZUS, do jego wypłaty niezbędne jest zaświadczenie płatnika składek ( pracodawcy )wystawione na druku ZUS Z-3.

Re: zarobki dziecka wpływaja na ulge

wiwan / 2011-06-13 13:42
Tak. Dotyczy to zresztą nie tylko ulgi prorodzinnej, ale i preferencji wspólnego rozliczenia z dzieckiem dla samotnie wychowującego.
Limit to 3089 zł brutto dochodów podlegających podatkowi PIT poza rentą rodzinną.
Wynika to z art.27 f w powiązaniu z art. 6 ustawy o PIT

Re: jak zarejestrować działalność handlową na allegro

wiwan / 2011-06-10 21:13
Jeżeli charakter i skala planowanej działalności wyczerpuje znamiona DG (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawop/artykul/dzialalnosc;gospodarcza;-;samozatrudnienie,161,0,210337.html) to trzeba założyć tę DG

zgodnie z tym elementarzem:

http://msp.money.pl/wiadomosci/zakladam_firme/.

Jeśli nie ma tych znamion, a sprzedawane przedmioty będą używane przez min. 6 miesięcy- nie ma też podatku dochodowego.

Gdy jednak są to rzeczy nieużywane, to mimo braku DG- jest podatek dochodowy, bo jest źródło przychodu z art.10 ust 1 pkt.8 ustawy o PIT.
Dochód taki wykazuje się wraz z innymi dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych (etat, zlecenie, renta itd.) w rocznym PIT 36 ( jako 'inne źródła) i wspólnie z nimi opodatkowuje.
A w trakcie roku jest obowiązek wpłacania zaliczek miesięcznych podatku.

Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

wiwan / 2011-06-10 20:57
Limit dotyczy poprzedniego roku podatkowego- tj. jeśli przychody były wyższe niż równowartość 150 000 euro, prawa do ryczałtu w nowym/obecnym roku nie ma.
Jeśli jest to nowa działalność (pierwszy rok, oczywiście w dziedzinach, które w ogóle mogą być w tej formie opodatkowane )- limitu kwotowego nie ma.

Stawka- rzeczywiście 3%.

Podstawa- art. 6 ust 4 i art. 12, ust.1 pkt. 5 Ustawy z dnia 20 listopada 1998 r.
o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów
osiąganych przez osoby fizyczne

Najnowsze wpisy