Forum Forum emerytalneInne

Komu przysługuje renta rodzinna

Komu przysługuje renta rodzinna

Money.pl / 2008-08-27 20:18
Komentarze do wiadomości: Komu przysługuje renta rodzinna.
Wyświetlaj:
Asia62 / 76.71.1.* / 2016-01-05 22:09
Witam
Nie wiem,czy na to pytanie na tym forum dostane odpowiedz,ale zaryzykuje.
Czy nowe swiadczenie rodzicielskie w kwocie 1000 zl przez 12 m-cy nalezy sie gdy
Ojciec dziecka ma umowe o prace
Matka dziecka nie pracuje.
Dziecko w drodze.🍼
wiwan / 2016-01-06 09:12
Na Forum tak, tylko niekoniecznie w tym wątku bo nijak nie ma to związku z r. rodzinną.

DO rzeczy: sam fakt pracy ojca nie jest przeszkodą, byłby gdyby uzyskał on zasiłek macierzyński. Warto więc może przekalkulować, czy jego zasiłek nie będzie po prostu wyższy.

Oczywiście jest kilka innych warunków ogólnych np. to, by np. ojciec nie otrzymywał jakiegoś odpowiednika zasiłku/świadczenia z zagranicy.

Zaś wracając do r. rodzinnej- jeśli któreś z rodziców ma do niej prawo, to wpływa to na kryterium dochodowe dla innych świadczeń rodzinnych.
Asia62 / 76.71.1.* / 2015-12-24 22:37
Wszystkiego dobrego z okazji Swiat
Szczesliwego Nowego Roku!!!🎄
Pozdrawiam.
wiwan / 2015-12-28 15:08
Życzenia jak rozumiem dla wszystkich Forumowiczów z tego działu. Ale ja podziękuję i odwzajemnię :-)
Asia62 / 76.71.1.* / 2015-12-10 03:40
Witam
Renta rodzinna z ZER MSWIA a gdzie corka ma skladac wniosek o zasilek pogrzebowy w razie mojej smierci? Do ZUS czy do MSWIA?
Asia62 / 76.71.1.* / 2015-12-10 17:16
To jeszcze ja.
Renta rodzinna z ZER MSWIA liczona jest procentowo podwojnie.Najpierw 80% i od tego dopiero 90% (na dwie osoby)
Czemu liczone jest to 80% czy to wynika z jakiejs ustawy ( maz pracowal tylko 13 lat)
Czemu podwojnie?
wiwan / 2015-12-11 11:39
Ustawa mundurowa MSW w zakresie r. rodzinnej odsyła do zasad powszechnych ZUS-owych.
Konkretnie w swym art. 24, już w pierwszym zdaniu.

Stąd 'powszechne/ZUSowe' podzielenie renty na liczbę osób uprawnionych (u Was 2). Też powszechny wskaźnik 90%. Gdyby było Was troje byłoby to 95%, gdyby tylko jedna osoba - 85%. To wynika z art. 73 i 74 ustawy emerytalnej powszechnej.

80% w tym wyliczeniu oznacza 80% podstawy wymiaru wyliczonej z uposażeń zmarłego.

to 80% uregulowane jest w art. 22 ustawy mundurowej- gdzie są stawki 40, 70 i 80% w zależności od grupy inwalidzkiej. A zgodnie z wspomnianym już art. 24 przy rencie rodzinnej uznaje się, że oblicza się ją w większości wymienionych tam przypadków od renty właściwej dla I gr. Czyli założenie dość analogicznie dla ZUS-owego- gdzie uznaje sięna potrzeby r. rodzinnej, że śmierć = całkowita niezdolność do pracy.

Zatem sucho: 80%x90% wynika z art. 24 w nawiązaniu do art. 22
USTAWY
z dnia 18 lutego 1994 r.
o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin

oraz do art. 73 i 74 USTAWA
z dnia 17 grudnia 1998 r.
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Do poczytania zatem :

http://msp.money.pl/akty_prawne/dzienniki_ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2015,000,900.html

http://msp.money.pl/akty_prawne/dzienniki_ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2015,000,748.html
wiwan / 2015-12-10 10:55
Trochę przedwczesne pytanie chyba :-)

Moim zdaniem- jeśli w chwili tej śmierci choć jedno z Was będzie miało jeszcze prawo do owej mundurowej r. rodzinnej- oczywiście do ZER MSWiA.
Jeśli w chwili tej śmierci dodatkowo choć jedno z Was będzie 'ozusowane' tj. będzie w ubezpieczeniu ZUS np. na skutek zarobkowania lub będzie miało świadczenie z ZUS- będzie wybór czy o zasiłek wystąpić do ZUS czy ZER.

Jeśli w chwili tej śmierci żadne z Was już nie będzie uprawnione do r. rodzinnej mundurowej - oczywiście ZER już nie będzie właściwą instytucją w tej sprawie.
Asia62 / 76.71.1.* / 2015-12-10 16:56
Dzieki za odpowiedz.
Musze wszystko wiedziec zeby przekazac corce.W kazdej chwili moze mnie zabraknac.
Lubie wiedziec ze "ona wie"☺
Asia62 / 76.71.1.* / 2015-12-08 21:24
Witam
Pobieram rente rodzinna z corka ktora jest mezatka i jeszcze studentka.
Czy podwyzki kwotowe w 2016 beda sie liczyc od calej renty czy kazda czesc osobno?
wiwan / 2015-12-09 11:08
Wg. obecnego stanu prawnego w 2016 r. nastąpi od marca normalna waloryzacja procentowa. Nie ma regulacji kwotowej.

Owszem jest PROJEKT ustawy o jednorazowym dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe albo nauczycielskie świadczenia kompensacyjne w 2016 r.

Nie jest to ustawa uchwalona, a tym bardziej ogłoszona czy obowiązująca.

Przewiduje nie podwyżkę świadczeń, ale JEDNORAZOWY dodatek do świadczeń.

W przypadku r. rodzinnej- jeden, który zostanie podzielony pomiędzy uprawnionych. Co zresztą jest konsekwentne z tym, że r. rodzinna jest jednym świadczeniem, jedynie technicznie dzielonym na osobne części wypłacane uprawnionym i osobno opodatkowane czy oskładkowane zdrowotnie- z art. 74 ustawy emerytalnej.
Kajl / 83.5.185.* / 2015-11-21 22:13
witam, Kiedy stracę prawo do przyznania mi renty rodzinnej i renty socjalnej? np którą odbiorą mi rentę gdy zacznę pracować? czy najpierw socjalna? czy rodziną? Np wtedy gdy będę zarabiał minimalna płace krajowa w Polsce czyli niecałem 1300zł na rękę? Bo ja dostałem te dwie renty na dwa lata i mam orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy( za pewne mam dwie renty dlatego, i dlatego ze rozchorowałem się w czasie nauki szkolnej)
Czy gdy zacznę pracę odbiorą mi którąś z rent lub obie?
Ile mogę dorobić do rent by ich nie stracić? i jaką musze podjąć pracę? tylko w trybie chronionym?
Czy gdyby pracował wczasie dwóch lat pobiernia renty i po wygasnieciu jej stanął na komisji w ZUS i stan zdrowia wcale sie nie poprawił i orzeczono mi znów całkowitą niezdolność do pracy to mogę dostać znów dwie renty socjalne z ZUSu? czy mimo pracy w czasie np dwóch lat pobiernia rent lub nawet jednego roku nieostatniego gdy pobierac bede rentę i uzyskaniu całkowitej niezdolności do pracy przez orzecznika ZUSu? Ile muszę zarabiać by nie odebrano mi renty rodzinnej i/lub socjalnej?
Z góry dziękuję!
wiwan / 2015-12-04 12:14
Dorabianie do renty/rent nie powoduje utraty prawa do niej/nich, a zmniejszenie lub zawieszenie wypłaty świadczenia.

Kluczowy jest tu próg 70% przeciętnego wynagrodzenia. Uzyskiwanie przychodów do jego wysokości nie wpływa na wysokość świadczeń. Jego przekroczenie powoduje :
- zawieszenie wypłaty r. socjalnej oraz
- zmniejszenie wypłaty r. rodzinnej.

Przekroczenie progu 130%- zawieszenie zupełne również r. rodzinnej.

Zatem r. socjalna 'wcześniej' podlega uzależnieniu od dodatkowego przychodu.

Owe 70% to obecnie (grudzień 2015- luty 2016 ) 2726,80 zł brutto.

Płaca minimalna obecnie 1750 zł. brutto, w 2016- 1850 zł.

W Twojej sytuacji kolejne orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy znów da prawo do r. socjalnej oraz r. rodzinnej. Inne orzeczenie ( brak niezdolności albo niezdolność częściowa ) pozbawi prawa do r. socjalnej. Czy pozbawi prawa do r. rodzinnej- zależeć będzie już od Twojego wieku i kwestii pobierania nauki/studiowania.
Albin794 / 91.205.72.* / 2015-11-18 12:57
Witam, pobieram rentę rodzinną po zmarłym ojcu (tata zmarł w 2004 roku) w lutym skończę 25 lat w tym roku rozpoczałęm szkołę policealną. Do kiedy będzie mi przysługiwała renta? do ukończenia szkoły czy tylko do lutego? Kolejna sprawa to czy moja mama może przejść na rentę w tym roku skończyła 50 lat (opłaca KRUS ). Pozdrawiam
wiwan / 2015-12-01 12:30
Do lutego 2016 włącznie. No chyba, że jest albo pojawi się kwestia Twojej całkowitej niezdolności do pracy.

Mama była za młoda w chwili śmierci swego jak rozumiem męża, by uzyskać teraz r. rodzinna po nim.
Znów z zastrzeżeniem- o ile nie ma kwestii jej całkowitej niezdolności do pracy i odpowiedniego 'momentu' jej powstania.
Kaśka669 / 89.230.8.* / 2015-10-16 19:45
Witam, pobieram rentę rodzinną jestem na ostatnim roku studiów magisterskich ur 17 czerwca 1991 zus przyznał mi rentę do 18 czerwca 2016r czy ta decyzja jest słuszna kiedy kończy się rok akademicki sądzę że renta powinna mi się należeć do 30 września lub przynajmniej do czasu obrony pracy magisterskiej.Pozdrawiam
wiwan / 2015-10-17 10:09
Może jesteś na tym ostatnim roku... po raz drugi. Bo takie jest orzecznictwo sądów w tym zakresie. Jeśli nie- można od tej decyzji się odwołać lub po prostu z wnioskiem o dalszą wypłatę wystąpić w maju/czerwcu.
Kaśka669 / 89.230.8.* / 2015-10-18 15:09
Tok studiów normalny z tym że na 2 roku oprócz studiów dziennych stacjonarnych zaczęłam 2- gi kierunek zaocznie.
wiwan / 2015-10-19 08:57
Drugie równoczesne studia są tu bez wpływu, jeśli 'pierwsze' spełniają warunek taki, że są rencista rodzinny kończy 25 lat na ich ostatnim roku (planowego toku).
Anna1963 / 155.133.3.* / 2015-09-07 21:11
Witam,moze ktos sie orientuje czy jezeli dzieci skoncza szkoly ja dostane rente po mezu?jestem wdowa od dziesieiu lat,w tej chwili mam 53lat i nadal pobieram rente rodzinna na dwoje uczacych sie dzieci i siebie >>>?
Asia786 / 5.172.234.* / 2015-08-28 14:22
Witam, pobieram rentę rodzinna z Krusu po zmarłym ojcu i uczę sie w szkole policealnej i został mi jeszcze rok nauki. W październiku tego roku kończę 25 lat i do końca października przysluguje mi renta. Chciałabym wiedziec czy mogłabym starac się o przedłużenie renty.
wiwan / 2015-08-28 20:28
Nie- bo przedłużanie prawa do renty po 25 urodzinach dotyczy jedynie studiów wyższych ( i to ostatniego roku).

Druga ustawowa możliwość to ...uzyskanie do dnia tych urodzin orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy- czego oczywiście Ci nie życzę.

Powyższe z art. 29, ust. 2 ustawy o ub. społecznym rolników w nawiązaniu do art. 68, ust. 1 ustawy emerytalnej (zusowej)
Piotrop92 / 5.172.247.* / 2015-08-24 19:11
Mam pytanie i chciałbym uzyskać klarowną odpowiedź:
Mam rentę rodzinną po moim ojcu od 16 roku życia, ukończę studia w 2017 (aktualnie mam 23 lata). Moja mama ma 62 lata. Przed 7 laty zmarł mój ojciec (wtedy mój wiek: 16lat, a mojej mamy 55 lat) od tego czasu przeszedłem na rentę rodzinną po moim zmarłym ojcu (który wcześniej był na emeryturze, moja mama jest na emeryturze (wcześniej rencie - niższe świadczenie)).

Czy po ukończeniu studiów moja mama może przejść na świadczenie po swoim mężu?
wiwan / 2015-08-24 21:30
Wg. obecnego stanu prawnego- TAK. Spełniła główny warunek dla wdowy- wiek 50 lat nie w dniu śmierci męża - z art. 70, ust. 1, pkt. 1 ustawy emerytalnej.

To, że już raz "przesiadła" się z jednego świadczenia na drugie (tj. z r. rodzinnej na swoją emeryturę) nie jest tu żadną przeszkodą, by ponownie zmienić świadczenie.

Wtedy jak rozumiem się nie opłacało- bo jej emerytura była wyższa niż 1/2 renty rodzinnej - bo przez pewien okres byliście oboje uprawnieni. Ale 1/1 renty jest wyższa od jej emerytury...

Przy takiej zmianie świadczenia mama zachowa ewentualnie posiadane dodatki do swej emerytury.
litwinowa18 / 83.6.43.* / 2015-06-29 14:58
witam , 3 miesiące temu skończyłam 18 lat jednak nie złożyłam dokumentu , który pozwala mi na pobieranie renty samodzielnie a nadal się uczę. Dokument który przyszedł z wiadomością , że mogę złożyć taki wniosek nie został mi pokazany więc o tym nie wiedziałam. Czy teraz już nie mogę pobierać renty sama ? I czy jeśli bym mogła to czy na inny adres niż tam gdzie jestem zameldowana ?
wiwan / 2015-06-29 21:40
Możesz. Prawo rencisty do dysponowania rentą w tym zakresie- tj. sposób jej dostarczania nie przedawnia się, zawsze można to zmienić. Wizyta w ZUS zatem potrzebna. Z dowodem oczywiście. Praktyczniej jest wskazać konto.
ashleyka / 2015-06-22 00:08
witam, kończę teraz szkołę policealną, mam 25 lat (rok urodzenia 1990) czy jeśli po wakacjach podejmę studia lub inny kierunek szkoły policealnej to będzie mi przysługiwać renta rodzinna po zmarłej mamie?
wiwan / 2015-06-22 11:11
Skoro masz już ukończone 25 lat- to prawa do renty rodzinnej NIE nabędziesz jeśli nie ma kwestii Twojej całkowitej niezdolności do pracy.
przemek333 / 2015-06-18 12:01
witam, mam 37 lat i posiadam orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, czy wrazie śmierci rodzica dostającego emeryture z ZUS, przysługuje mi renta rodzinna z ZUS
przemek333 / 2015-06-18 12:06
orzeczenie przyznawane jest na 2 lata, i dostaje je od 6 lat, w tym czasie dostaje zasiłek socjalny z MOPS i mam tylko rok pracy
wiwan / 2015-06-18 18:25
By jako pełnoletni uzyskać rentę rodzinną po rodzicu należy spełnić warunek bycia całkowicie niezdolnym do pracy, a niezdolność ta ma być uznana za powstałą w wieku do 16 lat lub później - w wieku do 25 ale z dodatkowym warunkiem pobierania wtedy nauki/studiowania.

ZUS nie jest związany orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, więc wniosek o rentę prowadziłby do badania przez orzecznika ZUS. Oczywiście orzeczenie o stopniu przyda się jako element dokumentacji. Z w tym kontekście to 'dobrze', że jest to stopień znaczny tj. najcięższy.
przemek333 / 2015-06-18 19:58
a niezdolność do pracy gdzie jest przyznawana
przemek333 / 2015-06-18 20:16
i jeżeli ta niezdolność mam np od 32 roku życia
to czy mam szanse na tą rente rodzinną, czy jest sens składania wniosek o nią, a choruje już od 25
roku, w tym czasie do dzisiaj mam tylko niecały rok pracy z ubezpieczeniem, i czy ta niezdolność
może być liczona od 25 roku, a uczyłem sie do 24 roku życia
wiwan / 2015-06-18 20:45
Twój staż ubezpieczeniowy NIE ma znaczenia dla Twojego ewentualnego prawa do renty rodzinnej po ojcu. Ma/będzie miał znaczenie gdybyś chciał uzyskać z ZUS swoją rentę z tyt. niezdolności do pracy.

Orzeczenie o niezdolności do pracy wydaje lekarz orzecznik ZUS. ZUS kieruje do niego.

Jak napisałem - warunkiem uzyskania renty rodzinnej będzie orzeczenie całkowitej niezdolności i tego, że powstała w w odpowiednim momencie życia. Orzeczenie o tym, że powstała w wieku 32 lat NIE da prawa do renty rodzinnej po ojcu. Bo za późno. Orzeczenie o tym, że powstała w wieku 25 lat- NIE da prawa, bo nie byłeś wtedy już uczniem/studentem.

Podstawa- art. 68, ust. 1, pkt. 3) Ustawy emerytalnej.
przemek333 / 2015-06-22 14:12
dzięki za porady, mam jeszcze jedno pytanie,
czy w takiej sytuacji jaką opisałem, mam szanse
na zwykłą rente z tytułu niezdolności do pracy, a więc mam tylko niecały rok pracy z ubezpieczeniem i orzeczenie o znacznym stopniu
niepełnosprawności
wiwan / 2015-06-22 14:31
Nie. Przy 'własnej' rencie z tyt. niezdolności do pracy minimum stażu to rok, dla sytuacji- gdy ta niezdolność powstała w wieku do 20 lat. Jeśli powstała w wieku ponad 30 lat- minimalny staż to już 5 lat.

Zatem znów, jak w przypadku renty rodzinnej- kluczowe byłoby orzeczenie wskazujące nie tylko niezdolność do pracy ale też konkretny okres jej powstania.

Z tak znikomym stażem (pomijam kwestię jego 'dorobienia') jedynym świadczeniem jest renta socjalna.

A więc świadczenie spoza FUS, wymagające okoliczności:

przysługuje osobie, która:

jest pełnoletnia oraz
jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
przed ukończeniem 18. roku życia albo
w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo
w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Renta socjalna przysługuje zatem wyłącznie osobie, która osiągnęła pełnoletność i która jest całkowicie niezdolna do pracy.
Henia.. / 31.61.140.* / 2015-05-20 22:39
Niedawno zmarł mi mąż ,który miał wysoką emeryturę. Moja emerytura wynosi zaledwie 800zł.
Czy mogę ubiegać się o emeryturę męża jednocześnie rezygnując ze swojej?
wiwan / 2015-05-21 10:05
Nie o jego emeryturę, ale o rentę rodzinną po nim. Owszem jej wysokość będzie ściśle związana z wysokością emerytury zmarłego.

Tak, będzie to oznaczało rezygnację ze swojego świadczenia.

Zwracam uwagę, że jeśli jest Pani jedyną uprawnioną to renta brutto wyniesie 85% emerytury brutto zmarłego. Jeśli zmarły miał poza emeryturą swoje dodatki do niej- to nie wchodzą one do obliczenia renty rodzinnej. Ale ewentualne Pani obecne dodatki do Pani emerytury Pani zachowuje.
matka577 / 31.61.136.* / 2015-05-20 21:09
w chwili śmierci ojca nieletniego dziecka rodzice byli po rozwodzie a matka pobierała zasiłek z powodu choroby z mopsu.dziecku należy się renta rodzinna po ojcu czy matka ma prawo do swego zaslku w taj sytuacjii?
wiwan / 2015-05-21 10:06
Właściwy dział (bo to przecież nie jest kwestia ubepzieczeniowo-zusowa):

http://www.money.pl/forum/katalog,5,0,0,40,0,prawo.html

Najnowsze wpisy