Forum Forum podatkoweInne

Sztuka dawania i przyjmowania czyli wszystko o darowiźnie

Sztuka dawania i przyjmowania czyli wszystko o darowiźnie

Wyświetlaj:
Mati174 / 194.150.251.* / 2015-01-03 08:03
witam serdecznie mam takie pytanie .

Moja zona przed ślubem dostała 1/2 spadku domu druga część ma jej i mój już teraz wuja za ścianą dom jeszcze nie jest podzielony gdzie kto co ma prawnie ale wróćmy do sedna sprawy tzn jej mama a moja teściowa już teraz około roku temu zrzekła się swojej części domu u notariusza gdyż ( dowiedziałem się potem po przepisie ze powód był taki ze miała jakieś tam długi tzn zaległe rachunki za wodę kanalizacje itp ) ja po przepisie tego domu poszedłem wszystko uregulować pozapłacać oczywiście na swoje nazwisko łącznie z zona ( ze byśmy mieli potwierdzenie ze my to spłaciliśmy ) zrobiliśmy w tym domu kilka remontów oczywiście wszystkie rachunki praktycznie płacimy z zona bo teściowa nie chce się do niczego dokładać jest jeszcze jedna córka która tam mieszka ale ona w nic się nie wtrąca mało tego teściowa nigdzie nie pracuje a utrzymuje się z alimentów od męża i zabiera prawie cala rętę swojej drugiej córki twierdząc ze to na jej utrzymanie najgorsze jest to ze ona dość często pije i robi z tego domu melinę pamiętam jak notariuszka po przepisie mówiła ze teraz prawnie jest pani bez dachu nad głowa wiadomo pozwoliliśmy mieszkać teściowej i jej drugiej córce dalej w tym domu dodam tez ze nie pisaliśmy żadnej umowy z teściowa ani jej curka ze będzie mogla mieszkać w tym domu ani tym bardziej ze nie będzie musiała płacić rachunków ale teraz teściowa zobaczyła ze długi są pospłacane a dom trochę wyremontowany to teściowa chodzi i nas ciągle próbuje denerwować i wykłócać się z nami ze ma prawo cofnięcia decyzji zrzeknięcia się majątku czy ona ma takie prawo to nas interesuje bo już nie wiemy czy możemy dalej pakować pieniądze w ten dom bo to troszkę bez sensowne by było prawo jeżeli ktoś mi coś daje notarialnie ja pracuje wkładam w to pieniądze a potem ta osoba mi to odbiera a ja zostaje z niczym a czytałem trochę o tym na forach ale już nic z tego nie rozumiem jedni mówią ze można to cofnąć a drudzy ze nie można. Z góry dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam
Bronia1 / 94.219.44.* / 2014-11-09 23:20
moje pytanie: ja otrzymalam w darowiznie od mamy w roku 2013 1/4 domu jak i moje siostry. ja moja czesc sprzedalam moim siostrom i teraz ponoc mam zaplacic od sumy 100.000 zl podatek. czy to prawda ze 19% musze zaplacic? jak sie oblicza podatek od takiej sumy?
pozdrawiam
bronia1
czekam niecierpliwie na panstwa odpowiec.
wiwan / 2014-11-12 19:50
19% od dochodu. Przy darowiźnie koszt uzyskania przychodu to ewentualnie koszty notarialne, wpisu do KW, wycena przez rzeczoznawcę.

Podatek do uniknięcia, jeśli cały przychód zostanie przeznaczony na inne cele mieszkaniowe w ciągu 2 lat od końca roku, w którym sprzedaż nastąpiła.

Formularz PIT 39.
aisza1969 / 83.23.81.* / 2014-11-07 18:16
Witam,
W trakcie małżeństwa wzielismy z mężem kredyt hipoteczny i kupilismy mieszkanie.Po 8 latach mąż aktem darowizny przepisał swoja część mieszkania na mnie.Ponieważ rządził sie swoją polityką i zaciągał kredyty na swoje przyjemności i hobby( wciąż spłacamy kredyt hipoteczny),w tym miesiącu spisaliśmy u notariusza umowę wyłączającą wspólność ustawową.Czy mąż nadal ma prawo do mieszkania?Czy po spłacie kredytu mogę przepisać mieszkanie na syna bez męża zgody?Co z mieszkaniem w razie rozwodu?Wiem ,że wiele pytań ,ale bardzo proszę o odpowiedż.
arak991 / 194.150.206.* / 2014-11-06 22:53
witam rodzice przepisali na siostre i szwagra dom i działke oni zas wybudowali sie obok a w domu po rodzicach mieszkam ja i brat dzis zyjemy w zgodzie ale czasy sa rózne siostra chce nam zapisac działke z domem ale musiała by podzielic ja bo w ksiegach jej dom i dziadków sa na wspolnej działce co musimy zrobic aby koszty były jak najmniejsze abysmy mieli spokojne zycie ze nas nigdy nie wyrzuca z tego domu
adlozi / 83.23.76.* / 2014-10-24 18:57
Kilka lat temu mąż przepisał na mnie aktem darowizny u notariusza, swoją część mieszkania.Mieszkanie kupiliśmy wspólnie pod hipotekę ,którą nadal spłacamy.Chciała bym się dowiedzieć ,czy w razie rozwodu i podziału majątku mężowi należy się jakaś część mieszkania?
wiwan / 2014-10-24 20:58
Jeśli była darowizna, to były udziały, a więc kredyt był wspólny, ale przed małżeństwem. Bo jeśli kredyt małżeński- to współwłasność małżeńska (bezudziałowa)- czyli musiałby to być akt zniesienia współwłasności.
W tej pierwszej opcji nie należy się żadna 'część' Mieszkania - bo stanowi ono obecnie Pani majątek odrębny, ale przy podziale majątku wspólnego nakłady czynione z Waszego majątku wspólnego na Pani majątek osobisty muszą być uwzględnione, tj. odpowiednio mniej przypadnie Pani np. ze wspólnych kont, innej nieruchomości wspólnej- co wynika z art. 45 KRO.
agurella / 83.21.36.* / 2014-10-15 16:57
witam państwa, mam pytanie tylko nie wiem czy będę musiała za tę poradę płacić?
H Szatkowski / 2014-10-16 11:11
Niby jak technicznie rzecz biorąc, skoro nie pojawia się okno żądające danych identyfikacyjnych, podające konto czy nr. sms ?
majka2 / 77.113.20.* / 2014-10-11 13:54
witam! mam pytanie...cztery lata temu rodzice przepisali darowizną dom na mnie i na siostrę każda ma 1/2 domu...czy mogę teraz darować swoją część siostrze???
wiwan / 2014-10-13 13:24
Tak, bez żadnych dodatkowych konsekwencji tj. ponownie forma notarialna zwolni z obowiązku zawiadamiania US przez obdarowaną, i ponownie skorzysta ona ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn bo nadal darowizna odbędzie się w tzw. zerowej gr. podatkowej.

Oczywiście musi pamiętać, że w razie chęci sprzedania domu bieg 5 lat kalendarzowych (od końca roku, w którym nastąpiła darowizna) będzie inny dla 'połowy' domu- co ma znaczenie dla podatku dochodowego przy sprzedaży.
Immaculate Finance / 41.220.68.* / 2014-10-10 00:48
Musisz awaryjne pożyczki wszelkiego rodzaju? Jeśli tak, skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać kredyt w wysokości 2% napisz immaculatefinance@hotmail.com i uzyskać natychmiastowy kredyt.
E_mail: immaculatefinance@hotmail.com
pet.anna / 79.185.174.* / 2014-10-05 18:29
witam serdecznie, pytanie czy można cofnąć/ unieważnić akt darowizny dokonany podczas pobytu w szpitalu psychiatrycznym ( na drugi dzień)dodam, że po kilku latach darczyńca został ubezwłasnowolniony przez osobę obdarowaną. Dokładnie chodzi mi o to czy darowizna dokonana w a takiej sytuacji jest zgodna z prawem czy jednak można ją cofnąć, czego zresztą chce sam darczyńca obecnie przebywający w dps.
Katarzyna112 / 95.41.212.* / 2014-09-09 18:46
Witam,
Razem ze swoim chłopakiem kupiliśmy mieszkanie (70tysięcy) oboje jesteśmy współwłaścicielami. On dostał darowizne od ojca (potwierdzona w US a ja nie. Dostałam 6 tysięcy od siostry a 9 od taty tak by te kwoty były zwolnione od podatku (niestety nie wpłacali mi na konto dostalam bezpośrednio do ręki a reszte kwoty zarobiłam i odłożyłam. Czy Urząd Skarbowy pociągnie mnie do odpowiedzialności za te darowizny?
wiwan / 2014-09-09 21:24
Niby dlaczego ? Nie zostały zgłoszone, bo jako mieszczące się w limicie dla I gr. podatkowej w ogóle nie musiały.

Jeśli nawet w przyszłości na skutek postępowania wyjaśniającego, skąd miała Pani 35 tys. zł, na które zdaniem fiskusa nie ma pokrycia w dochodach np. wynikających z rozliczeń PIT powołała się Pani na te darowizny nie byłoby kwestii karnego wstecznego ich opodatkowania.
Tomasz06 / 176.116.205.* / 2014-09-07 19:38
Witam,
mam pytanie związane z darowizną akcji. Dziadek moje żony podarował na imienne akcje Zakładu w którym pracował. Wszystkie dokumenty są wystawione na niego: wpis do księgi akcyjnej spółki, oświadczenie oraz umowa nieodpłatnego zbycia akcji. Czy wraz z żoną mamy wykonać jakiś krok w stronę przepisania tych akcji na siebie, żebyś mogli je później sprzedać, wymienić?
wiwan / 2014-09-08 11:40
Tak, zgłoszenie tego nabycia do księgi akcyjnej prowadzonej przez Zakład na podstawie art. 341 KSH, głownie po to, być móc brać udział w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, czy np. uzyskać duplikat w razie zniszczenia.

Niezależnie od powyższego kwestia zgłoszenia darowizny do skarbówki.
Pytelka / 89.78.191.* / 2014-09-01 20:20
Witam,
proszę o pomoc. Mój tata wraz z małżonką wziął kredyt hipoteczny na mieszkanie ,a następnie podarował je notarialnie synowi swojej żony. Prawnie nie uznał go jako syna. Tata zmarł i proszę o informację czy ja odziedziczę sądownie kredyt hipoteczny jak drugi kredytobiorca żyje? Czy mam spałacac kredyt obcemu człowiekowi? Czy bedę miała prawo do tego mieszkania jeżeli będę musiała spłacać kredyt. . Spadek chce przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza.
wiwan / 2014-09-02 12:15
To zależy od tego, czy darowizna była skojarzona z cesją kredytu na obdarowanego, czy nie. Czyli od tego, czy syn przejął również kredyt.
Pytelka / 89.78.191.* / 2014-09-02 18:54
Niestety nie. Mieszkanie zostało darowane , a kredyt pozostał na mojego tatę i jego żonę.
wiwan / 2014-09-02 19:39
Póki spłaca wdowa nie ma problemu. Nie wiemy czy było jakieś ubezpieczenie kredytu na wypadek śmierci, a więc czy i ile ze zobowiązań pokryła polisa.

Do mieszkania (udziału w nim) nie nabyła Pani prawa. Pozostaje kwestia zachowku od obdarowanego.

http://www.money.pl/eurobank/zdaniem-eksperta/kredyty-i-pozyczki/artykul/kto;splaca;dlug;po;smierci;kredytobiorcy,137,0,820105.html
Pytelka / 89.78.191.* / 2014-09-03 18:48
Wiem, ze ubezpieczenia nie było , a wdowa chce żebym to spłacała razem z nią. Odziedziczyłabym również ok 20 000 PLN. Nie chce sytuacji takiej , że będę musiała swoja częścią spadku pokryć kredyt. Zastanawiam się czy nawet gdybym to spłacała to mogłabym żądać od właściciela tego mieszkania , żeby mi to oddał.

Byłam już u dwóch prawników . Jeden powiedział ,że nie będę musiała spłacać , a drugi , że tak.Dziękuję za pomoc
xkasia / 80.50.228.* / 2014-08-01 15:25
Witam! Po ślubie mąż otrzymał w darowiźnie mieszkanie. jest tam takie zdanie wpisane:G. oświadcza iż darowiznę przyjmuje, dodaje iż jest żonaty z ...., a z żoną rozszerzającej majątkowej umowy małżeńskiej nie zawierał.

Jakie mam prawa do domu?
wiwan / 2014-08-01 21:32
Zasadniczo żadne- bo mieszkanie weszło do jego majątku odrębnego tak, jakby je dostał przed małżeństwem.

W razie podziału Waszego majątku dorobkowego mogą być jedynie uwzględnione nakłady z Waszego majątku wspólnego na remont/modernizację owego mieszkania, które nadal będzie męża- na zasadzie spłaty dla Pani - to z art. 45 KRO.
gosiunia / 81.158.64.* / 2014-07-17 07:25
Dostalam pole od babci w darowiznie i zaczelismy z mezem budowac dome jestesmy na etapie surowy zamkniety.moje pytanie brzmi czy moge teraz ten dom oddac w darowiznie na moja roczna córkę?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-07-22 11:30
Tak. Tyle, że w związku z jej wiekiem jako jej opiekun prawny formalnie też tę darowiznę u notariusza przyjmie.
Wiek córki nie wpływa na całkowite zwolnienie tej darowizny od podatku od spadków i darowizn.

Jeśli nieruchomość jest jakkolwiek obciążona (kredyt, służebność) będzie wymagana wcześniejsza zgoda sądu rodzinnego.
Marrta810 / 89.71.120.* / 2014-07-09 11:53
2 lata temu ojciec przepisał mi aktem darowizny mieszkanie i zakład. Czy mogę teraz ja przepisać to z powrotem na niego na zasadzie darowizny?
z góry dziękuję za info
wiwan / 2014-07-10 14:56
Tak, nie ma przeszkód by teraz dokonać darowizny 'odwrotnej'.

Podobnie jak poprzednio musi być ona notarialna ( bo jej przedmiotem jest nieruchomość ) i podobnie jak poprzednio skorzysta one ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn bo będzie uczyniona w tzw. I gr. podatkowej i podobnie jak wtedy dla tego zwolnienia nie ma wymogu informowania US, właśnie ze względu na tę notarialną formę ( akt trafia do US od notariusza ).

Powyższe z art. 4a, ust. 1 i ust. 5 Ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Najnowsze wpisy