Wcześniej na emeryturę

Money.pl / 2006-01-23 15:44
Komentarze do wiadomości: Wcześniej na emeryturę.
Wyświetlaj:
kaja952 / 83.27.103.* / 2013-11-06 09:18
mąz ma 37 lat pracy w warunkach szkodliwych a wtym momencie ma 5lat czy przejdzie na emeryturę w wieku 60lat proszę o odpowiedź
Darikana / 31.61.108.* / 2013-10-22 13:35
Witam mam 49 lat prowadzę własną działalność którą likwiduję mam 33 lata pracy, czy mogę przejść na wcześniejszą emeryturę
wiwan / 2013-10-22 19:19
NIE. W podanych okolicznościach nie spełnia Pani warunków ani e. wcześniejszej, ani uzyskania ewentualnie świadczenia przedemerytalnego po 6 mc zasiłku dla bezrobotnych.
gosc 554 / 85.219.142.* / 2013-10-05 16:04
jestem recista 2 grupy pracuje w zakladzie pracy chronionej po ilu latach moge sie starac o prosze o pomoc ,dziekuje
gosc 554 / 85.219.142.* / 2013-10-06 13:58
42 lata 17 lat pracy w jednym miejscu pracy ,ogolem ok 20 lat pracy prisze o pomoc z gory dziekuje
wiwan / 2013-10-10 11:27
Ani praca w zakładzie pracy chronionej, ani posiadanie orzeczenia o niezdolności do pracy nie są żadną przesłanką wcześniejszej emerytury.

Pana rocznik również nie korzysta już z prawa do wcześniejszej emerytury w wieku 60 lat przy stażu 35 lub 25 lat- zależnym od posiadania orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy ( art. 29 ustawy ).

Jako obecnie 42-latek, a więc z rocznika 1971 uzyska Pan prawo do emerytury powszechnej w wieku 67 lat, a wcześniej -w wieku 65 lat- do e. częściowej o ile staż ubezpieczeniowy wyniesie min. 40 lat.

Wg. obecnego stanu prawnego oczywiście.
sasza123456789 / 83.6.157.* / 2013-06-20 22:05
Witam

Mam pytanie odnośnie możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę. Mam 64 lata i 45 lat stażu pracy (praca w normalnych warunkach, bez szkodliwego) - czy istnieje możliwość przejścia chociażby na emeryturę pomostową ? Wg. nowych zasad musiałbym pracować do sierpnia 2015 roku. Proszę o informację jakie mam możliwości i szanse na przejście na emeryturę pomostową, częściową itp.
wiwan / 2013-06-21 09:31
Rozumiem, że jest Pan z rocznika 1949. No więc niestety 'spóźnił się' Pan o parę miesięcy. Dla rocznika 1948 byłaby jeszcze możliwa e. wcześniejsza tzw. pracownicza -wynikająca ze stażu i wieku, bez wymogu specjalnych okoliczności/rodzaju pracy.

E. pomostowa w ogóle Pana nie dotyczy, bo jest związana z pracą w war. szczególnych lub szczególnym charakterze.

Być może ma Pan na myśli (wiele osób to myli) świadczenie przedemerytalne, ale jest ono z innej ustawy i zasadniczą kwestią dla jego otrzymania jest utrata źródła dochodu- likwidacja DG albo po prostu zwolnienie z pracy oraz pobieranie potem zasiłku dla bezrobotnych min. 6 miesięcy.

Zatem obecnie można mówić w Pana przypadku jedynie o e. częściowej do której prawo uzyska Pan wraz z 65 urodzinami. Warunek stażowy ma Pan już spełniony.

Tyle, że będzie to świadczenie w wysokości 50% emerytury wyliczonej na dzień jej przyznania, bez gwarancji, że będzie ona nie niższa niż e. minimalna. Wraz z uzyskaniem wieku powszechnego- tj. 65 lat i 5 do 8 miesięcy- w zależności od kwartału Pana urodzin powstanie prawo do przejścia (na wniosek) na e. powszechną, 100%, wyliczoną na dzień przejścia, ale z podstawy obniżonej o sumę pobranych miesięcznych e. częściowych.

E. częściowej nie zawiesza się ze względu na zatrudnienie czy uzyskiwane inne przychody.

Podstawa- art.26b ustawy emerytalnej.
sasza123456789 / 83.27.199.* / 2013-06-21 10:00
Dziękuję za odpowiedź. A mam jeszcze pytanie - czy mogę uzyskać świadczenie rentowe, przedemerytalne ze względu na stan zdrowia ? Bo to chyba jedyne wyjście aby przejść na emeryturę w moim przypadku. I czy mam inne opcje ?
wiwan / 2013-06-21 10:11
Renta z tyt. niezdolności do pracy, czy to całkowitej czy częściowej jest na podstawie orzeczenia lekarskiego, które nie zależy (ustawowo/teoretycznie) od tego, czy wnioskującemu brakuje do emerytury lat 2 czy 20.
Czyli nie ma renty 'przedemerytalnej'.

Jedyna różnica jest taka, że jeśli orzeczenie/ decyzja rentowa jest wydawane na mniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego wnioskującego, to musi być już wydane do dnia uzyskania tego wieku O ILE przed tym orzeczeniem wnioskujący miał już orzeczenie min.5 lat.
Czyli np. 2 orzeczenie wydawane 4 lata przed wiekiem emerytalnym, po 1 orzeczeniu (lub kilku) na łącznie min. 5 lat nie może opiewać na 3 lata.

W Pana więc konkretnym przypadku (ewentualne 1 orzeczenie) teoretycznie mogłoby być niestety krótsze niż do 2015 r jeśli orzecznik uzna możliwość poprawy stanu zdrowia.

Powyższe z art. 13 Ustawy emerytalnej.
edyta896 / 2013-06-14 15:29
Przepraszam, piszę z zapytaniem
mając 58 lat, moj zakład pracy postanowił zredukowac pracownikow, posiadam 40 lat pracy, oraz pole. Czy jest możliwość uzyskania jakiejkolwiek emerytury?
wiwan / 2013-06-14 23:48
Jakie 'pole' ?

Jeśli jest to nieruchomość rolna o powierzchni większej niż 2 ha przeliczeniowe- to nie spełnia Pani warunku uzyskania statusu bezrobotnego, a to wyklucza uzyskanie świadczenia przedemerytalnego, na potrzeby którego spełnia Pani warunek wieku, stażu ubezpieczeniowego, okoliczności utraty pracy ( o ile była Pani w tej ostatniej pracy zatrudniona min. 6 miesięcy ).

Co do stricte wcześniejszej emerytury- bez informacji o tym, czy i ile lat prac szczególnych Pani posiada - nie sposób odpowiedzieć.

Jeśli owe 40 lat "pracy" oznacza również ub. rolnicze i jest go min. 30 lat, to po pozbyciu się "pola" można spełnić warunki wczesniejszej emerytury rolniczej.
opalach lewon / 88.156.45.* / 2013-06-10 20:54
mężczyzna lat 60 ukończone w tym roku 45 lat stażu pracy - na stanowisku spawacz- czy ma możliwość uzyskania emerytury ( słyszałam że jest coś takiego jak niepełna emerytura 80-70 %)
wiwan / 2013-06-11 09:21
wczoraj staż wynosił 40 lat..
Proszę być precyzyjną.

Spawacz- praca z wykazu A, dział XIV. Zatem rzeczywiście niezbędne 15 lat.

Zatem tak jak napisałem:
-jeśli na dzień 1 stycznia 1999 r. miał min. 15 lat tej pracy w war. szczególnych oraz min. 30 lat ogólnego stażu ubezpieczonego- już ( wraz z 60 urodzinami ) spełnił warunki e. wcześniejszej z tyt. pracy w war. szczególnych ( z art. 184 Ustawy emerytalnej.
Dodatkowym warunkiem skorzystania będzie wniosek o przekazanie środków OFE na skarb państwa, jeśli do OFE przystąpił.

Inną drogą byłaby e. pomostowa, ale tylko w przypadku, gdy praca spawacza odbywała się zarówno przed 1999 r. jak i po 2008 r. ORAZ ta po roku 2008 odbywała się w specyficznych warunkach/pomieszczeniach- dokładnie:

"Prace bezpośrednio przy spawaniu łukowym lub cięciu termicznym
w pomieszczeniach o bardzo małej kubaturze, z utrudnioną wentylacją (podwójne dna
statków, zbiorniki, rury itp.)"

Bo tak to definiuje zał. 1 do ustawy o e. pomostowych, czyli tzw. nowy wykaz. Praca do 1999 r. mogła być zwykłym spawaniem- tj. nawet na przestrzeni otwartej.

Byłaby to e. w wieku również 60 lat.

Jeśli nie spełniono tych warunków- spawacz ów podlega normalnym zasadom e. w wieku powszechnym tj. w jego przypadku ( rocznik 1953 jak rozumiem ) w wieku 60 lat i 9 mc do 67 lat w zależności od kwartału urodzenia. Z możliwością e. częściowej w wieku 65 lat, w wysokości 50% docelowego świadczenia.

Nie ma żadnych emerytur 70-80%. Być może pomyliła Pani i informacje o mieszanym sposobie wyliczania wysokości e. powszechnej dla kobiet z roczników 1949 - 1954.
opalach lewon / 88.156.45.* / 2013-06-11 16:04
dziękuje za informacje już wszystko wiem, przepraszam za mało konkretne info. ale to z winy osób trzecich. Pozdrawiam
opalach lewon / 88.156.14.* / 2013-06-09 21:58
proszę o radę
mając 60 lat 40 lat stażu pracy w tym warunki szkodliwe - 15 lat
oraz prowadząc swoją firmę czy mam jakąkolwiek szanse na wcześniejszą emeryturę??
wiwan / 2013-06-10 09:29
To zależy od tego:
- kiedy owe lata pracy w war. szczególnych przypadły i jak wyglądał Pani/Pana (no właśnie- pyta kobieta ???) staż ubezpieczeniowy oraz w war. szczególnych na dzień 1 stycznia 1999 r.

Jeśli było to całe owe 15 lat pracy w war. szczególnych, a staż ogólny wynosił 20 lat kobieta/25 lat mężczyzna- to już ( w wieku 55 lat kobieta/ 60 mężczyzna ) spełniono warunki e. wcześniejszej z art. 184 Ustawy emerytalnej.

W przypadku kobiety mogło to stać się również na podstawie art. 46- jeśli na dzień 31 grudnia 2008 było 55 lat wieku, 20 lat stażu ogólnego, 15 lat w war. szczególnych. Tyle, że wraz z 60 urodzinami prawo to przepadło.

Pozostaje kwestia e. pomostowej- bez konkretnych dat pracy w warunkach i rodzaju tych warunków - odpowiedź niemożliwa.
Clear / 178.182.40.* / 2013-04-18 12:41
Bardzo proszę o pomocną wypowiedź. Mój ojciec (we wrześniu 60 lat) kwalifikował się będzie na wcześniejszą emeryturę, ze względu na tzw. warunki specjalne (kierowca autobusów i ciężarówek pow. 15 lat). W tej chwili jest zatrudniony, ale aktualny pracodawca chce zredukować zatrudnienie w firmie. Czy w tym wypadku ojciec jest objęty jakimś przepisem ochronnym, który uniemożliwia pracodawcy zwolnienie go w innej sytuacji niż upadłość?
wiwan / 2013-06-10 09:38
Przepraszam za takie opóźnienie, inne pytanie w wątku je "przykryło".

TAK, kodeksowa ochrona przed zwolnieniem z art. 39 pracowników w wieku przedemerytalnym, trwająca 4 lata dotyczy również pracowników spełniających/mogących spełnić warunki e. wcześniejszej, nie tylko powszechnej.

Ps. Przy redukcji jednak ojciec może spotkać się z wypowiedzeniem zmieniającym warunki pracy/płacy z ustawy o zwolnieniach grupowych, ale szczęśliwie z dodatkiem wyrównawczym- czyli obniżenie zarobków mu nie grozi, zmiana stanowiska- tak.

Nieco więcej:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/jaka;jest;ochrona;pracownika;w;wieku;przedemerytalnym,199,0,626375.html
tadeuszzb / 2012-09-25 00:43
Witam
Mam 58 lat oraz 39 lat stażu pracy.
Obecnie jestem na zasiłku dla bezrobotnych z powodu upadłości zakładu pracy(w ostatnim zakładzie przepracowałem 4 lata)
Pytanie :

Czy jest jakakolwiek szansa na uzyskanie świadczeń przed emerytalnych lub emerytalnych
wiwan / 2012-09-25 11:04
Tak, jest szansa-
Na wstępie wyjaśnię, że liczą się nie tylko lata pracy, ale i inne okresy składkowe oraz okresy nieskładkowe- które łącznie dają staż ubezpieczeniowy.

Wszystko wskazuje więc na to, że
- na ostatni dzień roku kalendarzowego przed rokiem w którym stracił Pan pracę owego ww stażu miał 39 lat.
- lub w dniu utraty pracy miał Pan min. 40 lat ww stażu.

Byłoby to świadczenie przedemerytalne z art.2, ust.1, pkt. 5 lub pkt. 6

Ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych.

Dodatkowo jednak- zasiłek musi Pan pobierać min. 6 miesięcy przed złożeniem wniosku do ZUS. Czyli nie może pan wcześniej odmówić przyjęcia oferty pracy poza pracami interwencyjnymi, publicznymi...
Agnieszka846 / 94.251.242.* / 2012-08-28 20:36
Witam,
moja mama ur. 04.02.1955r. przepracowała już 37 lat u jednego pracodawcy, firma ogłasza upadłość. Czy mogła by już przejść na emeryturę czy tylko na pomostową emeryturę?
wiwan / 2012-08-29 00:04
E. pomostowa wymaga posiadania stażu pracy w warunkach szczególnych lub szczególnym charakterze, to nowszy wariant e. wcześniejszej z tyt. pracy w takich warunkach.

Nic o tym nie pisze Pani, więc mama raczej prawa do e. pomostowej nie uzyska/nie ma.

Jej wiek emerytalny po tegorocznej nowelizacji to 60 lat i 9 miesięcy.

Jeśli po ustaniu stosunku pracy nie podejmie innej pracy, zarejestruje się w PUP, uzyska zasiłek dla bezrobotnych i przez min. 6 miesięcy będzie go pobierać- spełni warunki uzyskania

świadczenia przedemerytalnego z art. 2, ust.1 pkt. 1 lub pkt.5 lub pkt.6

Ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych

Jego wysokość jest niezależna od historii ubezpieczeniowej, wysokości składek i nie obniża późniejszej emerytury (ustaje wraz z uzyskaniem wieku emerytalnego). Można dorabiać na świadczeniu. Oczywiście z limitami, takimi jak dla rencistów i emerytów wcześniejszych.
Agnieszka846 / 94.251.242.* / 2012-08-29 15:39
Dziękuje za odpowiedz. Pozdrawiam
Andrzej K / 78.8.21.* / 2012-08-22 11:05
Witam

Jestem mężczyzną w wieku 56 lat ( 17.styczen1956r ).
Szkoła:
- 3 lata szkoły zawodowej (Elektryk)
- 3 lata Technikum po szkole zawodowej (elektryk)

Starz pracy
Skończone 35 lat pracy w tym samym zakładzie przy różnych właścicielach firmy ( umowa o pracę ) . Od 1977 pracuje na stanowisku‘’elektromechanik urządzeń dźwigowych i suwnic’’.
Wykonywana praca ma charakter pracy w szczególnych warunkach

Aktualnie firma ogłosiła likwidację zakładu. Jestem na trzy miesięcznym wypowiedzeniu.

Pytania :

Czy jest jakakolwiek szansa na uzyskanie świadczeń przed emerytalnych lub emerytalnych
(niech się to nazywa jakkolwiek ważne by mieć z czego żyć do emerytury )
wiwan / 2012-08-22 13:04
Niestety warunków uzyskania świadczenia przedemerytalnego Pan nie spełni ze względu na zbyt młody wiek lub zbyt krótki staż ubezpieczeniowy.

No chyba, że zarówno w zawodówce jak i technikum był Pan też na etacie ( czasem tak były realizowane praktyki zawodowe ). Co dałoby łącznie z regularnym zatrudnieniem ogólny staż ubezpieczeniowy 39 lat na dzień 31 grudnia 2011 r.

Byłby to warunek z art.2, ust. 1, pkt. 5 Ustawy o świadczeniach przedemerytalnych.

Podobnie duże znaczenie ma ewentualne zatrudnienie w czasie szkoły dla Pana prawa do e. wcześniejszej.
Uzyskałby Pan do niej prawo ( z art.184 Ustawy emerytalnej ) w wieku 60 lat, jeśli na dzień 1 stycznia 1999 r. wykazałby się Pan łącznym stażem ubezpieczeniowym wynoszącym lat 25. Bez tych szkół ma Pan tego stażu na ów dzień graniczny poniżej 22 lat niestety.

Niestety również praca na suwnicy nie jest już w "nowym" wykazie prac w warunkach szczególnych z ustawy o e. pomostowych- co uniemożliwia też to świadczenie.

Lata przepracowane w war. szczególnych "wykorzysta" Pan w postaci rekompensaty finansowej z ustawy o e. pomostowych tj. zaliczenia tych lat w formie zwiększenia kwoty kapitału początkowego. Ale prawo do emerytury byłoby już w wieku powszechnym, czyli wg. ostatniej noweli- w wieku 67 lat.
raman509 / 83.14.246.* / 2012-07-23 08:05
mam 62 lat i 40 lat pracy, umowę na czas nieokreślony. Pracodawca chce mnie zwolnić, czy ma do tego prawo(czy nie obowiązuje mnie okres ochrony) czy jeśli pracodawca tłumaczy to likwidacją stanowiska pracy czy przysługuje mi jakaś ochrona i czy mogę teraz przejść na wcześniejszą emeryturę?
wiwan / 2012-07-23 12:29
1. Korzysta Pan z ochrony przed zwolnieniem z art. 39 Kodeksu Pracy.

Pracodawca mógłby zwolnić, gdyby zachodziła upadłość/likwidacja zakładu. Przy likwidacji tylko stanowiska może jedynie wypowiedzieć warunki pracy i płacy, czyli zmienić stanowisko/wynagrodzenie na inne.
Zwolnienie definitywne będzie nieprawne, będzie przysługiwało odszkodowanie lub przywrócenie do pracy po zaskarżeniu do sądu pracy.
2. Gdyby nawet do zwolnienia doszło- nie nabędzie Pan prawa do e. wcześniejszej z tego tytułu, ale po rejestracji w PUP i 6 miesiącach pobierania zasiłku dla bezrobotnych spełni Pan warunki uzyskania świadczenia przedemerytalnego.
Lucjano46 / 176.106.106.* / 2012-07-11 14:33
moja zona ukonczyla 56 lat zycia i ma przepracowane 30 lat skladkowych ,czy nalezy jej sie zasilek przedemerytalny...
wiwan / 2012-07-11 16:28
Zasiłku takiego już od lat nie ma. Jest świadczenie przedemerytalne na podobnych zasadach, ale z innej ustawy.

Poza warunkami wieku i stażu ubezpieczeniowego podstawowym warunkiem jest utrata źródła dochodu ( zwolnienie z pracy, upadłość własnej działalności gospodarczej, utarta renty ) i uzyskanie i utrzymanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych przez 6 miesięcy.

Więc jeśli żona pracuje, albo nie pracuje od ponad pół roku itp. prawa do świadczenia nie ma, albo nie uzyska.

Więcej:

http://www.money.pl/emerytury/poradniki/artykul/dla;kogo;swiadczenie;przedemerytalne,2,0,237058.html

http://www.money.pl/emerytury/swiadczenia_przedemerytalne/
JAŚKA / 79.186.71.* / 2012-07-03 06:46
MAM 56 LAT ,35 LAT PRACY OSTATNIO NA UMOWĘ M PRZEPRACOWAŁAM 1 ROK A PRZEZ OSTATNIE 1,5 ROKU BYŁAM NA ZASIŁKU OPIEKUŃCZYM Z OPIEKI SPOŁECZNEJ NA CHOREGO BRATA. CZY MAM PRAWO DO JAKIEGOŚ ŚWIADCZENIA PRZEDEMERYTALNEGO.
pozdrawiam
wiwan / 2012-07-03 13:43
Prawa do świadczenia przedemerytalnego z tego powodu nie ma, nie doszło do utraty pracy z przyczyn po stronie pracodawcy.

Prawa do zasiłku dla bezrobotnych obecnie również nie.
mareczek63 / 83.14.246.* / 2012-06-11 08:07
mam 63 lata, 40 lat pracy w zawodzie. pracodawca chce zlikwidować moje stanowisko pracy, czy mogę przejść na wcześniejszą emeryturę?
wiwan / 2012-06-11 11:51
Jako ubezpieczony-mężczyzna z rocznika młodszego niż 1948 NIE ma Pan prawa do emerytury wcześniejszej "pracowniczej" z art. 29 oraz 46 Ustawy emerytalnej czyli wynikającej jedynie ze stażu ubezpieczeniowego i wieku.

Spełni Pan jednak po 6 miesiącach pobierania zasiłku dla bezrobotnych warunki uzyskania świadczenia przedemerytalnego z art. 2 ust. 1 pkt. 2 lub 5

USTAWY z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych.

(O ile oczywiście spełni Pan warunki uzyskania zasiłku dla bezrobotnych, a potem go nie utraci- z Ustawy o promocji zatrudnienia ).

Na emeryturę powszechną przejście w wieku 65 lat i 5 do 8 miesięcy w zależności od miesiąca urodzenia.

Najnowsze wpisy