Zwolnienia lekarskie- niezależnie od tego, czy liczne czy długotrwałe NIE mogą być powodem kar porządkowych ani zw. dyscyplinarnego. Oczywiście pomijam przypadki, gdy zwolnienie lekarskie jest wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem czy w ogóle fałszywe- bo jest wynikiem symulacji czy fałszerstwa.
Owszem- można w czasie zw. lekarskiego być zwolnionym dyscyplinarnie ale nie z powodu tego zwolnienia właśnie. Przykład- pracownik ukradł coś z zakładu, jest na chorobowym dochodzi do stwierdzenia kradzieży (np. na podstawie monitoringu). Można jak najbardziej go zwolnić dyscyplinarnie, mimo że jest nieobecny ze względu na złamanie nogi.
ALE długotrwałe zwolnienie może być przyczyną rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia w trybie art. 53 KP. Czyli w Pana przypadku po wyczerpaniu okresu zasiłkowego (zasadniczo 182 dni) gdy nie uzyska Pan prawa do świadczenia rehabilitacyjnego albo po okresie dłuższym o 3 miesiące- jeśli uzyskałby Pan świadczenie rehabilitacyjne.
Zwracam uwagę na zasadniczą różnicę w stosunku do zw. dyscyplinarnego ( art. 52). Mianowicie to z art. 53 nie oznacza 'winy' pracownika.