Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Czegoś takiego na rynku mieszkaniowym jeszcze nie było

42
Podziel się:

Udział transakcji z funduszami z rynku najmu miał bardzo mocny wpływ na wynik sprzedaży mieszkań w 2021 r. I taka sytuacja utrzyma się w najbliższych latach — pisze "Rzeczpospolita".

Czegoś takiego na rynku mieszkaniowym jeszcze nie było
Prawie 17 proc. sprzedaży mieszkań przez deweloperów z rynku kapitałowego stanowiły w 2021 r. transakcje z funduszami najmu — pisze "Rz" (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Jak czytamy, deweloperzy związani z rynkiem kapitałowym w 2021 r. zawarli umowy sprzedaży 34,8 tys. mieszkań, o 43 proc. więcej niż rok wcześniej. Dodaje, że jeszcze nigdy wcześniej spółki nie zawarły tylu kontraktów z nabywcami hurtowymi.

Fundusze z rynku PRS (private rented sector, czyli długoterminowy najem instytucjonalny) kupiły 5,9 tys. lokali, co stanowiło prawie 17 proc. ogólnej sprzedaży.

"W 2020 r. było to odpowiednio 0,9 tys. i 4 proc. Kowalscy w 2021 r. kupili 29 tys. mieszkań, o 24 proc. więcej rok do roku" - czytamy.
Zobacz także: Za oknem niska temperatura. O tym musisz pamiętać, by zaoszczędzić na ogrzewaniu

Rynek nieruchomości

"Rz" zwraca uwagę, że nie brakowało ostatnio głosów, że fundusze zabierają Kowalskim lokale sprzed nosa, co winduje ceny.

Jak napisano, w najbliższym czasie możemy być świadkami kolejnych ramowych umów stanowiących znaczny udział w ogólnej sprzedaży mieszkań, bowiem do wejścia na rynek PRS na dużą skalę szykują się Robyg, Ronson czy Develia. "Ale i inni gracze nie wykluczają pojedynczych transakcji z funduszami. Zanosi się na to, że większość giełdowych (i nie tylko) deweloperów będzie działać w mniej lub bardziej regularny sposób dwutorowo. Szczególnie że otoczenie rynkowe od października mocno się zmieniło" - wskazuje "Rz".

- Zarówno rosnące inflacja i stopy procentowe, jak i perturbacje pandemiczne mają coraz większy wpływ na poziomy i tempo sprzedaży mieszkań w Polsce nabywcom indywidualnym. Deweloperzy widzą to ryzyko i alternatywa w postaci sprzedaży całych projektów funduszom jest często atrakcyjna z punktu widzenia zarządzania płynnością, ograniczania ryzyk i angażowania własnego kapitału – powiedział cytowany przez gazetę Krzysztof Cipiur, partner i dyrektor działu rynków kapitałowych w Knight Frank.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
fundusze
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(42)
dasie
3 miesiące temu
tylko KATASER progresywny od 3 mieszknia, podatek do flipów i cesji 90%, do lat od daty kupna, sprzedaży nieruchomości
da się tylko ...
4 miesiące temu
Macie grunty, w miastach, DLACZEGO, nie zrobicie przetargu, na generalne wykonastwo pod klucz, później sprzedaż po kosztach wykonania -tj. czytaj 30-40% tajnej (bo to nie ma marży deweloperskiej), ew. zwolnienie z 8% Vatu i mamy mieszkania tańsze o 30-45 % DA SIE ???? koszt wykonania mieszkanie wg GUS to 6 tyś mkw, w dużych miastach deweloperzy krzyczą 10 -11 tyś/ mkw
nierząd PiS
4 miesiące temu
chorba PiS, nie zrobić nic przez 7 lat, a człowiek pracujacy , nie żebrzący po MOPSach, nie mógł kupić mieszkania bo go nie stać, dzięki PiS, ludzi uczciwe pracujacych zrobiłeś dziadami, zaraz będą zumszeni do najmu w tym PRSa, a kasę wytrasferują do niemiec, anglii, szwecji. NIEMOC PISu
nierząd PiS
4 miesiące temu
dzięki PiS za mieszkanie PLUS, hihi, rządzicie 7 lat NIC nie zrobiliście, aby uczciwie pracującego i zarabiającego Kowalskiego, było stać na zakup. JEST dużo gorzej niż za czasów dziadów z PO, z dostępem do mieszkań. Nie chce ŻADNYCH, bonów, plusów ściemy. Ukróccie, PRS, fliperów, cejsarzy, grubych inwstorów - kataster progreswyny, - kilka ustw, a jak korzyść społeczna. NIE zrobci nic, to gwaranuje PRZEGRACI wybory 2023,
dsx
4 miesiące temu
Zachodni kapitał u nas kupuje... Ceny nieruchomości rosną nie dlatego że zwiększa się ich wartość lecz dlatego że złotówka się osłabia. Ludzie uciekają przed inflacją i dewaluacją złotówki, inwestują w giełdę, waluty obce, kryptowaluty, złoto i nieruch., ludzie budują lub kupują pod wynajem. Na wynajmie da się zarobić, ale głównym problemem jest to, że u nas chroni się najemcę, który nie płaci - złodzieja i oszusta, a właściciel traktowany jest jak bogacz-wyzyskiwacz. Jak ktoś nie wywiązuje się z umowy i naraża innego na straty, powinien być wywalony na zbity pysk. Dlaczego nikt nie pomyśli, że ktoś wynajmujący (właściciel) może być bezrobotny, chory itd, a ma np. mieszkanie po rodzicach, które jest jego jedynym źródłem dochodu. Ma niepracującą żonę i chore dziecko. I musi do tego utrzymywać oszusta. Polecam przeczytac na lotdocelu_pl artykuł pt. Jak dobrze wynająć mieszkanie i uniknąć problemów z najemcami? – są tam też dostępne dokumenty najmu
...
Następna strona