Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Aleo.com: Co szósty Polak obawia się, że w ciągu 10 lat robot zabierze mu pracę 

0
Podziel się:

Warszawa, 17.12.2019 (ISBnews) - Obecnie 60,5% Polaków już widzi wpływ automatyzacji na swoją codzienną pracę, ale w większości nie rodzi to większych obaw. Tylko co szósty badany przyznaje, że boi się utraty pracy w związku z postępującą automatyzacją w przeciągu najbliższych 10 lat, wynika z raportu "Automatyzacja w Polsce - szanse, obawy i zagrożenia", opracowanego przez Aleo.com. 

Aleo.com: Co szósty Polak obawia się, że w ciągu 10 lat robot zabierze mu pracę 

"Zastąpienia przez roboty najbardziej boją się osoby pracujące w handlu. O swoją najbliższą przyszłość obawia się nawet co czwarty pracownik z tego sektora. Nic dziwnego - wiele wskazuje na to, że automatyczne kasy już wkrótce staną nie tylko w największych supermarketach, ale również w osiedlowych sklepikach. Świadczyć mogą o tym choćby ruchy Żabki, która na początku roku podpisała umowę z firmą tworzącą systemy automatyzacji sklepów. Wszystko po to, by - jak tłumaczą przedstawiciele sieci popularnych sklepów - 'umożliwić klientom zupełnie nowe doświadczenie zakupowe'" - czytamy w raporcie.

W ocenie 41% badanych, roboty powinny zastępować ludzi tylko i wyłącznie w tych pracach, które mogą być na nich zbyt ciężkie lub niebezpieczne. W opinii 33% Polaków, automatyzacja sprawia, że życie staje się łatwiejsze, a biznes i usługi są lepiej rozwinięte. Dla 13% badanych w procesie zastępowania ludzi przez roboty i sztuczną inteligencję najważniejszy jest ostateczny produkt lub usługa i nie ma dla nich znaczenia, czy stoi za nim człowiek, czy robot lub sztuczna inteligencja. Według 10%, proces zastępowania może mieć w przyszłości negatywny wpływ na rynek pracy. Zaledwie 2% badanych wskazało, że automatyzacja zabiera ludziom pracę.

Większość Polaków (61%) dostrzega zmiany związane z automatyzacją w swoim otoczeniu zawodowym, 31% nie widzi zmian, zaś 8% nie zwraca na to uwagi.

Polacy zapytani o to, czy obawiają się, że ich stanowisko zostanie zastąpione przez robota, czy sztuczną inteligencję zdecydowanie odpowiadają przecząco (84%), zaś 16% takie ryzyko dostrzega.

Badanie pokazało także, że odsetek pracy, którą można potencjalne zautomatyzować do 2030 roku jest najwyższy w branży przetwórstwa przemysłowego (50%) oraz budownictwie (48%). Polacy dostrzegają także możliwości zwiększenia automatyzacji w handlu hurtowym i detalicznym (31%), zdrowiu i pracy socjalnej (21%) oraz w edukacji (9%).

Jednocześnie, w branży przetwórstwa przemysłowego zaledwie 13% pracowników obawia się zastąpienia przez robota, w budownictwie jest to 11%, w handlu hurtowym i detalicznym 26%, w zdrowiu i pracy socjalnej odsetek ten wynosi 10%, a w edukacji 9%.

"Zaskakująco spokojni wydają się za to pracownicy z takich segmentów, jak przetwórstwo przemysłowe oraz budownictwo. Odsetek osób obawiających się utraty pracy ze względu na automatyzację jest tam stosunkowo niewielki - w naszym badaniu wyniósł odpowiednio 13,3% oraz 11,1%. Tymczasem, według analiz PwC, w obu sektorach nawet co drugie zadanie może być wykonywane przez robota lub sztuczną inteligencję. Duże zakłady już teraz inwestują w automatyczne rozwiązania. Przykładem może być zakład Volkswagena w Poznaniu. Spółka, która jest dziś największym pracodawcą w całej Wielkopolsce, w przyszłym roku chce tam uruchomić 450 robotów" - czytamy także.

Jak podkreślono, względny spokój pracowników może wynikać z podejścia pracodawców. Z badania przeprowadzonego przez Work Service w 2017 r. wynika bowiem, że 6 na 10 polskich firm w ogóle nie planuje zastąpienia swoich pracowników robotami lub maszynami. Chęć wprowadzenia takich inwestycji zapowiedziało niecałe 8% przedsiębiorców, podano też w materiale.

Autorzy raportu sprawdzili też, z których rozwiązań najchętniej korzystaliby Polacy. Co drugi badany chciałby kupować w całkowicie zautomatyzowanym sklepie, a blisko co trzeci deklaruje, że mógłby oddać się pod opiekę robota na starość lub poddać się przeprowadzanej przez niego operacji.

"Największe obawy badani mają przed podróżą autobusem kierowanym przez autopilota - do pojazdu bez kierowcy wsiadłoby jedynie 29%. Póki co autonomiczne samochody nie mają dobrej prasy: w ubiegłym roku media na całym świecie pisały m.in. o tragicznym wypadku z udziałem sterowanego przez komputer samochodu Ubera" - czytamy także.

Aleo.com to portal prowadzony przez ING Usługi dla Biznesu S.A., będącą częścią grupy ING.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)