Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MLU
|

Bank pokazał, ile stracił na wakacjach kredytowych. Kwota robi wrażenie

59
Podziel się:

Bank Millennium przekazał informację o gigantycznej stracie finansowej w 2022 r. w wysokości 1,015 mld zł. Jak wskazuje spółka notowana na GPW, to jednak i tak wynik lepszy niż w 2021 r., a na wynik spory wpływ miały m. in. koszty wakacji kredytowych, które wyceniono na 1,07 mld zł.

Bank pokazał, ile stracił na wakacjach kredytowych. Kwota robi wrażenie
Bank Millennium (money.pl, Rafał Parczewski)

Bank Millenium chwali się "długo oczekiwanym dodatnim wynikiem netto" za IV kwartał 2022 r. W tym okresie spółka osiągnęła zysk netto w wysokości 249 milionów zł. Równocześnie w IV kwartale poprawiły się współczynniki kapitałowe.

Jak wskazuje spółka w komunikacie, w całym 2022 r. odnotowano 1,015 miliarda zł straty. To jednak mniej, niż w 2021 r., gdy strata wyniosła 1,332 miliarda zł. Dodatkowo, jak podkreśla bank, "wyniki były obciążone ogromnymi kosztami związanymi z wakacjami kredytowymi", które oszacowano na poziomie 1,073 miliarda zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W Polskę uderzyło jednocześnie kilka kryzysów. Prezes ZBP kreśli czarny scenariusz i apeluje o dialog

Wakacje kredytowe będą wydłużone o kolejny rok?

Z ustawowych wakacji kredytowy skorzystali dotąd posiadacze ponad miliona hipotek złotowych. Tymczasem, jak pisaliśmy wcześniej, ustawowe wakacje kredytowe mogą zostać wydłużone o kolejny rok lub więcej. Money.pl dowiedział się tego z kilku niezależnych źródeł. Według naszych rozmówców - zarówno z otoczenia rządowego, jak i bankowego. Pomysł leży na stole w gabinecie premiera Mateusza Morawieckiego.

Informacja zmroziła banki. Jak stwierdził prezes Związku Banków Polski Krzysztof Pietraszkiewicz, sięganie do instrumentu powszechnych wakacji kredytowych byłoby "skrajną nieodpowiedzialnością".

– Skala obciążeń i strat kapitałowych sektora bankowego jest na tyle duża, że w perspektywie najbliższych trzech lat zdolność do finansowania rozwoju polskiej gospodarki została ograniczona o ponad 300 mld zł – twierdzi Pietraszkiewicz. – Każde kolejne działanie, osłabianie funduszy własnych i opóźnienie budowy kapitału sektora bankowego oznacza brak możliwości zrealizowania strategicznych programów rozwojowych – dodaje.

Wakacje kredytowe. Kto może zawiesić spłatę rat kredytu?

Przypomnijmy, że wakacje kredytowe dają możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego łącznie przez nawet 8 miesięcy w 2022 i 2023 r. Wniosek można złożyć osobiście, pocztą lub przez internet. Spłatę kredytu można było zawiesić na dwa miesiące w trzecim i na dwa miesiące w czwartym kwartale 2022 r.

W 2023 r. wakacje kredytowe przysługują po jednym miesiącu w każdym kwartale 2023 roku. Dotyczy to osób, które zaciągnęły kredyt w złotych na własny cel mieszkaniowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(59)
KKK
2 miesiące temu
Bank nic nie stracił. Umawiał się z klientem na niższe odsetki, dzięki posunięciom rządu dostawał wyższe. Wakacje kredytowe delikatnie uszczupliły mu zwyżkę przychodów, jednak dalej nie można mówić o stracie, gdyż bank zarabia wielokrotnie więcej niż przewidywał zawierając umowę kredytową. Nie ma tu mowy o żadnej stracie.
Bolo
2 miesiące temu
A ile zarabiaja na frankowiczach w milenium? Na pewno nie wyplacaja odszkodowan;)
Olać system
2 miesiące temu
DOBRY ZWYCZAJ nie POŻYCZAJ.
księgowy1980
2 miesiące temu
To NIE są koszty tylko to JEST zmniejszenie przychodu. Bank pożyczył pieniądze KTÓRYCH NIE MIAŁ, czyli dokonał kreacji pieniądza. I teraz tylko spija śmietankę w postaci odsetek od wykreowanych pieniędzy. W okresie wakacji kredytowych tej śmietanki nie będzie. GDZIE tu są koszty?
efka
2 miesiące temu
A ile zarobili na bandyckim oprocentowaniu? Nie podali?
...
Następna strona