Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Bank Ochrony Środowiska dostał karę. GIIF wystawił rachunek na 4,5 mln zł

1
Podziel się:

Generalny Inspektor Informacji Finansowej (GIIF) zarzuca Bankowi Ochrony Środowiska (BOŚ) niedopełnienie obowiązków wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Nałożył 4,5 mln zł kary, od której bank zamierza się odwołać.

BOŚ znalazł się pod lupą GIIF.
BOŚ znalazł się pod lupą GIIF. (East News)
bEDUhNsR

Nadzorujący banki GIIF wziął pod lupę BOŚ. Kontrola wykazała niedopełnienie obowiązków związanych ze stosowaniem środków bezpieczeństwa finansowego i ich dokumentowania. Chodzi o przepisy związane z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Komunikat zarządu banku jest na tyle ogólny, że trudno jednoznacznie określić zarzuty. Wiadomo jednak, że są wątpliwości GIIF co do stosowania się banku do dwóch artykułów ustawy. Mówią one m.in. o tym, że bank powinien skutecznie identyfikować klientów i monitorować transakcje, które mogłyby mieć związek z nielegalną działalnością. W przypadku uzasadnionych okoliczności bank powinien badać źródło pochodzenia środków w dyspozycji konkretnych klientów.

O kontroli GIIF w BOŚ pisaliśmy już w maju. Wtedy informator "Dziennika Gazety Prawnej" wskazywał, że do wszczęcia postępowań zachęcił KNF i GIIF wniosek służb Stanów Zjednoczonych. Amerykanie mieli się zgłosić do polskich instytucji na przełomie września i października - po interwencji w USA.

bEDUhNsT
Zobacz także: Zmiany w Kodeksie pracy. Duża nowelizacja już jesienią

Wtedy władze BOŚ tłumaczyły, że w swojej działalności wypełniają wszystkie obowiązki wynikające z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. "System AML (anti-money laundering) zobowiązuje banki do zgłaszania na bieżąco do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej wszystkich transakcji powyżej 15 tys. euro. BOŚ w pełni się z tego wywiązuje" - mogliśmy przeczytać w oświadczeniu.

bEDUhNsZ

GIIF nałożył na bank karę w wysokości 4,5 mln zł. Zarząd BOŚ zapowiedział, że utworzy rezerwę w tej kwocie, ale jednocześnie podkreślił, że odwoła się od decyzji nadzorcy.

Na koniec 2019 roku Bank Ochrony Środowiska miał zgromadzone aktywa o wartości 18,5 mld zł. W ubiegłym roku wypracował zysk w wysokości 72 mln zł. Kara GIIF stanowi więc stosunkowo niewielką część tej kwoty.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEDUhNtu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
elfit
rok temu
A zajęto się podejrzanymi funduszami inwestycyjnymi (leśny i rolny), gdzie "poszło" kilkaset milionów złotych ?