Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Banki w trzy miesiące zarobiły miliardy złotych. Zyski rosną w trzycyfrowym tempie

59
Podziel się:

NBP, walcząc z inflacją, sprawił prezent bankom. Drastyczne podwyżki stóp procentowych błyskawicznie przerzuciły na jeszcze większe wzrosty oprocentowania kredytów. Równocześnie w niewielkim stopniu poprawiła się oferta depozytowa. Efekt? Zyski sektora bankowego w pierwszym kwartale wzrosły o 140 proc. Przekroczyły 6 mld zł.

Banki w trzy miesiące zarobiły miliardy złotych. Zyski rosną w trzycyfrowym tempie
Podwyżki stóp procentowych w NBP wpłynęły na zdecydowany wzrost zysków banków (PAP, PAP/Tomasz Gzell)

Narodowy Bank Polski, który można nazwać bankiem wszystkich banków, podsumował wyniki finansowe całego sektora. Okazuje się, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku łączne zyski banków osiągnęły poziom 6,2 mld zł.

To oznacza bardzo duży skok w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Wtedy zyski sektora bankowego, który odradzał się po pierwszym uderzeniu koronawirusa, wynosiły 2,6 mld zł. To oznacza poprawę wyników o prawie 140 proc.

Zyski banków w szczegółach

Z danych przekazanych przez NBP wynika też, że zyski bardzo szybko przyrastają z miesiąca na miesiąc. Po lutym banki były na plusie 4,11 mld zł, a w samym marcu doszło kolejne 2,1 mld zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Tarcza antyputinowska" wspomoże gospodarkę? Ekspert: Trzeba się wziąć do roboty

Przychody odsetkowe banków po marcu zbliżyły się do 20,5 mld zł. Przed rokiem było to prawie 11,96 mld zł, co oznacza wzrost o ponad 70 proc. Znacznie mniejsze były koszty odsetkowe - po trzech miesiącach 2022 roku sięgnęły 3,7 mld zł, podczas gdy przed rokiem było to niespełna 1,1 mld zł.

Warto zwrócić uwagę, że równocześnie w niewielkim stopniu zwiększyły się przychody banków z pobieranych od klientów opłat i prowizji. Po marcu sięgnęły 5,98 mld zł, a rok wcześniej było to niespełna 5,15 mld zł. Różnica wyniosła 16 proc.

Banki korzystają na wzroście stóp procentowych

To prowadzi do wniosku, że banki bardzo silny wzrost zysków zawdzięczają w dużej mierze podwyżkom stóp procentowych w NBP. Dużo więcej pieniędzy otrzymują w ratach kredytowych, podczas gdy płacone przez nie odsetki od lokat i oszczędności klientów są ciągle niewielkie.

W pierwszych trzech miesiącach 2021 roku stawka WIBOR 3M, która decyduje o oprocentowaniu kredytów, była na stałym poziomie 0,21 proc. W pierwszych dniach stycznia 2022 roku w związku z podwyżkami stóp procentowych przekroczyła 2,5 proc., a na koniec marca sięgała już prawie 4,8 proc.

Jak to wyglądało w przypadku oprocentowania depozytów? Zupełnie inaczej. Z danych NBP wynika, że rok temu depozyty bieżące były oprocentowane średnio na 0,03-0,04 proc., a w pierwszym kwartale 2022 na 0,06-0,09 proc. Z kolei stawki w "depozytach ogółem" w tym samym czasie zwiększyły się z 0,37-0,51 proc. do 0,58-0,89 proc.

O podnoszenie oprocentowania lokat i depozytów apeluje od dłuższego czasu m.in. premier Mateusz Morawiecki. Ocenia, że jest ono obecnie na "żenująco niskim poziomie". Kredyty są udzielane po o wiele większych stawkach i różnica, spread pomiędzy depozytami a kredytami, średnią stawką, nie powinien być aż tak wysoki.

Damian Słomski, dziennikarz money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(59)
Derek
2 lata temu
Banki swoim oprocentowaniem kredytów działają jak mafiosi ściągający haracz.
Brahol
2 lata temu
Jeszcze trochę rzadow PiS i tego sępa z NBP który tylko umie tylko skubać ludzi jak sęp padlinę to będzie ogólna bezdomność i samobójstwa ale co to ich obchodzi oni zarabiają
Roco
2 lata temu
Mają swojego przedstawiciela handlowego w głównym banku i robi dla nich kasę, świr jeden
Polak
2 lata temu
Glapinski będziesz siedział
sdv
2 lata temu
Banki to biznes i chcą zarabiać dla siebie i akcjonariuszy. Nie zawsze są jednak w porządku względem tych akcjonariuszy ale też klienta. Czasem wykorzystują jego niewiedzę i niestety czasem po prostu nieumiejętność liczenia. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzi przygotować do radzenia sobie z finansami i zachęcić do dbania o nie. By uwierzyli, ze mimo ograniczonych zasobów (pieniędzy) można zbudować majątek, a nawet wolność finansową.
...
Następna strona