Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Chińczycy siedzą na żyle "białego złota". Właśnie to odkryli

21
Podziel się:

Trwa światowy wyścig po zapewnienie sobie dostępu do złóż litu. Przełom w tej sprawie właśnie ogłosiły Chiny. Państwo Środka odkryło ogromne złoża "białego złota" na swoim terytorium. Szacuje się, że jest ono największym z dotychczas odkrytych w Azji.

Chińczycy siedzą na żyle "białego złota". Właśnie to odkryli
Lit. Chińczycy odkryli ogromne złoża "białego złota" (zdj. ilustracyjne) (Getty Images, Cristóbal Olivares/ Bloomberg)

Wspomniane złoże znajduje się w południowo-zachodniej części prowincji Syczuan. Zawiera ono blisko milion ton rud litu – podaje portal rp.pl za chińską agencją Xinhua, która z kolei zacytowała ministerstwo zasobów naturalnych Chińskiej Republiki Ludowej.

Chiny prowadzą w wyścigu o lit

Serwis zauważa też, że według szacunków Chiny już dziś znacznie wyprzedzają państwa zachodnie w inwestycjach w wydobyciu pierwiastków ziem rzadkich. Obecnie świat wykorzystuje je w innowacyjnej energetycetransporcie (m.in. przy produkcji baterii do samochodów elektrycznych), jak również w produkcji półprzewodników czy przemyśle zbrojeniowym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Koniec z zalewaniem świata tanią chińszczyzną". Pekin zmienia taktykę

A wśród tych metali to właśnie lit (obok wolframu) jest kluczowym surowcem. Rp.pl zauważa, że "kto ma lit, ten zarabia i to coraz więcej". Powołuje się też na dane z raportu koncernu BP za 2023 r., z którego wynika, że cena wolframu od 2000 r. do 2022 r. podwoiła się z 33,4 tys. dolarów za tonę do 63,52 tys. dolarów. W przypadku litu skok był dziesięciokrotny – z 4,47 tys. dolarów do 46,82 tys. dolarów.

Chiny obecnie mają 60 proc. rynku metali rzadkich. W 2022 r. wydobyły ich 210 tys. ton, podczas gdy drugie Stany Zjednoczone – 43 tys. ton. Nowe złoża mogą jeszcze pogłębić przepaść między obydwoma państwami.

Dlaczego lit jest tak ważny?

Jak pisaliśmy w money.pl, lit jest jednym z kluczowych surowców w procesie transformacji energetycznej światowych gospodarek.

Lit jest kluczowy dla elektromobilności, bez niego nie powstaną baterie litowo-jonowe. Wszystkie duże koncerny samochodowe, w tym niemieckie, stawiają na "elektryki" i budują własne fabryki baterii. Również w Polsce powstały dwa zakłady – w Biskupicach Podgórnych należący do koreańskiego LG i w Prusicach należący do chińskiego GTHR. Zapotrzebowanie na ten surowiec w naszym kraju i sąsiedztwie będzie rosnąć. Zwłaszcza w kontekście odchodzenia od samochodów spalinowych w UE – wytłumaczyła money.pl dr Ewa Knapik z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Obecnie zatem na całym świecie trwają gorączkowe poszukiwania złóż surowca. We wrześniu Czesi odnaleźli największe złoża w Europie w miejscowości Cinovec, blisko 100 km od Pragi. W podobnym okresie w USA na granicy stanów Nevada i Oregon odkryto największe złoża litu na świecie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
surowce
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
Beza
3 miesiące temu
Po kursach spółek wcale tego nie widać. Aktualnie taniej wyjdzie kupno spółki litowej niż samego litu.
pracalic
3 miesiące temu
Jeśli chodzi o lit to tak na prawdę jest on w każdym kilogramie ziemi pod stopami. Wiadomo, że złoże charakteryzuje się większym zagęszczeniem tego metalu podczas gdy w kg gleby pod nogami mamy kilka gramów. Tak na prawdę jeśli nie mamy dużych złóż litu wystarczy recykling. Tak w ogóle myślę, że to jest największy problem. Jeśli będziemy odzyskiwać materiał metali rzadkich ze zużytego sprzętu + nie staniemy się cyborgami, a i tak czasem wsiądziemy jeszcze na rower i przejedziemy się te 2 km do pracy to nie grozi nam dyktowanie cen. Wydaje mi się, że wzrost gospodarczy nie jest aż tak kluczowy, liczy się dobrobyt mieszkańców kraju o coraz to lepsze - w sumie nie wiadomo po co.
No.
3 miesiące temu
Wszyscy wiedzą, że dinozaury tam miały największe na świecie akumulatory energii. Bo niby skąd w jednym miejscu aż tyle?
Patiii
3 miesiące temu
A my co w Polsce mamy ? Co mamy w Europie ? Czemu my Europejczycy niecałego nie mamy dziwne …. Rosja ma broń a my nie inne kraje tez tylko my biedna Europa niczego nie mamy … a sorry zapomniałam wspomnieć granice mamy otwarte :(
Byku z Plasti...
3 miesiące temu
Tak wesolkowie z Brukseli sprawia że z łap Rosyjskiego Niedźwiedzia wpadną w Pazury Chińskiego Smoka.... A ten lubi planować na dekady w przód i będzie trzymał twardo i dusił jak pyton jeśli ktoś będzie próbował wchodzić mu w drogę. A w sumie to będzie chichot historii. Kiedyś na miliony rowerów w Chinach pojawiały się pojedyncze samochody a teraz jak dalej będą zieloni czarownicy mieszać to w Europie będzie tak jak w Chinach w latach 50.... Chińczycy będą pękać że śmiechu.
...
Następna strona