Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

W USA odkryto wielkie złoża litu. "Największe w historii"

49
Podziel się:

Największe złoża litu na świecie odkryto na granicy stanów Nevada i Oregon. Pierwiastka chemicznego ma być tak dużo, że Amerykanie będą w stanie zaspokoić rosnący popyt na ten materiał. Lit jest niezbędnym surowcem do produkcji baterii do samochodów elektrycznych.

W USA odkryto wielkie złoża litu. "Największe w historii"
Na zdjęciu kopalnia i zakład przetwórstwa litu Albemarle w stanie Nevada (Getty Images, Houston Chronicle/Hearst Newspapers via Getty Images)

Szacuje się, że w kraterze wulkanicznym, który powstał ok. 16 mln lat temu, znajduje się od 20 do 40 mln ton litu - informuje serwis chemistryworld.com. Odkrycia dokonali wulkanolodzy. Może być jednak problem z wydobyciem, gdyż rdzenni Amerykanie uznają ten teren za święty. W 1865 r. miało tam dojść do masakry Indian.

- Jeśli wierzyć szacunkom, jest to bardzo, bardzo znaczące złoże litu - mówi Anouk Borst, geolog z Uniwersytetu KU Leuven.

Może to zmienić dynamikę na całym świecie. Chodzi o cenę litu, bezpieczeństwo dostaw i geopolitykę - czytamy w serwisie.

Wydobycie litu od 2026 r.

Odkrycia dokonano w kraterze, jaki uformował się 16,4 mln lat temu. Miejsce to nazwano kalderą McDermitta. Naukowcy twierdzą, że materiał badawczy wygląda jak "brązowa glina garncarska", zawierająca bardzo dużo litu.

Thomas Benson, geolog z Lithium Americas Corporation, zapowiada, że wydobycie litu rozpocznie się w 2026 r. Firma ma usunąć glinę za pomocą wody, a następnie oddzielić małe ziarna zawierające lit od większych minerałów poprzez odwirowanie. Glina będzie następnie ługowana w kadziach z kwasem siarkowym w celu wydobycia litu.

Jeśli uda im się wydobyć lit w sposób bardzo energooszczędny lub w procesie, który nie zużywa dużo kwasu, może to mieć duże znaczenie ekonomiczne. Stany Zjednoczone miałyby własne dostawy litu, a przemysł mniej obawiałby się niedoborów dostaw - ocenił Borst.

USA rywalizują z Chinami

Najwięcej litu wydobywa się w Chile, Australii oraz Chinach (60 proc. światowego przetwarzania litu). Ważnym miejscem jest również Afryka, szczególnie Nigeria, gdzie Państwo Środka buduje pierwszy zakład przetwarzania tego pierwiastka.

Lit obecnie nazywany jest "białym złotem" i ma kluczowe znaczenie w rozwoju motoryzacji, ale nie tylko. Lit wykorzystuje się również do baterii do telefonów, laptopów, tabletów czy nawet odkurzaczy. "W 2021 roku światowe wydobycie litu wyniosło 540 tys. ton. Przewiduje się, że do 2025 r. wyniesie nawet 1,5 mln ton, a do 2030 r. ta liczba się podwoi" - informowała "Rzeczpospolita".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
surowce
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(49)
Ryś
7 miesięcy temu
Czy ludzie , którzy myślą logicznie, nie mogą dojść do wniosku, że wyprodukowanie baterii litowej to wielki "koszt" energetyczny. I czy też nie potrafią zauważyć, że żeby naładować taką baterię to tą energią należy wziąć z sieci, A w sieci (dochodzą straty przesyłowe), sieć jest zasilana głównie z elektrowni konwencjonalnych. Więc, jaka to wpływa na środowisko? ano byle jak!. Więc dlaczego świat na tym punkcie prawie oszalał?. Ano dla tego, że ktoś ma w tym interes i sztucznie podkręca siejąc propagandę. PS. A czy nie ma typowo ekologicznego i prostszego rozwiązania?. Jest !!!. Wystarczy przejść na ogniwa wodorowe. Tylko wówczas, ci co za wszelką cenę forsują pojazdy elektryczne jako przyszłość, to za dużo by stracili i na ta chwilę nie odpuszczą i dalej "głupcom" będą robić z mózgu jajecznicę.
Pezi
8 miesięcy temu
Inwestycja w lit wydaje się obecnie korzystna. Ceny na giełdach spadły .
Velca
10 miesięcy temu
Wyeliminujemy mordercze spaliny i zastąpimy je poługowymi kwasami i tysiącem innych chemikalii pojawiających się na drodze przygotowania litu do dalszej obróbki. "Żyjemy jak w akwarium zwanym Ziemią. I czas zdać sobie z tego sprawę."
Oddech
10 miesięcy temu
Cywilizacja będzie się rozwijać eliminując mordercze spaliny z otoczenia. Żyjemy jak w akwarium zwanym Ziemią. I czas zdać sobie z tego sprawę.
jaka tolik
10 miesięcy temu
miejsce święte ale pieniądze są świętsze
...
Następna strona