Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRO,PGO
|
aktualizacja

Coraz bliżej kolejnej fuzji Orlenu. Akcjonariusze PGNiG podjęli decyzję

400
Podziel się:

Akcjonariusze Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa wyrazili zgodę na połączenie ich spółki z PKN Orlen. Za odpowiednią uchwałą padło ponad 99,99 proc. oddanych głosów. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami prezesa naftowego giganta Daniela Obajtka, fuzja ma się dokonać do końca 2022 r. "To historyczny moment w budowie silnego europejskiego koncernu multienergetycznego" - skomentował szef Orlenu.

Coraz bliżej kolejnej fuzji Orlenu. Akcjonariusze PGNiG podjęli decyzję
Daniel Obajtek (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Jest coraz bliżej połączenia Orlenu i PGNiG. Akcjonariusze tej drugiej spółki dali zielone światło planowanej fuzji. Na zgromadzeniu w poniedziałek 10 października wyrazili zgodę dla tego ruchu. Łącznie oddane głosy reprezentowały 85,83 proc. akcjonariuszy PGNiG. W czasie zgromadzenia przedstawiciel grupy akcjonariuszy zapowiedział zaskarżenie uchwały do sądu i wniosek o zabezpieczenie powództwa - wstrzymanie wejścia jej w życie do czasu rozpatrzenia sprawy.

Fuzja Orlenu z PGNiG coraz bliżej

Uchwała przewiduje połączenie spółki z PKN Orlen poprzez przeniesienie całego majątku PGNiG, obejmującego wszystkie aktywa i pasywa na PKN Orlen w zamian za akcje, które PKN Orlen wyda akcjonariuszom spółki zgodnie z postanowieniami planu połączenia spółek. Plan ten przewiduje, że w zamian za jedną akcję PGNiG jego akcjonariusze otrzymają 0,0925 akcji Orlenu.

To kolejny krok na drodze połączenia dwóch gigantów na polskim rynku. Przed niespełna tygodniem prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w RMF FM ogłosił, że po połączeniu obu firm przychody netto nowo powstałego podmiotu wyniosą nawet 400 mld zł. Zmieni się również udział Skarbu Państwa w akcjonariacie. Ze słów wicepremiera Jacka Sasina sprzed kilku miesięcy wynika, że ma się zwiększyć udział państwa w PKN Orlen do 50 proc.

Obecnie państwo posiada 71,88 proc. akcji w PGNiG, 28,12 proc. należy do akcjonariuszy mniejszościowych. W PKN Orlen z kolei Skarb Państwa jeszcze do niedawna miał 35,66 proc., lecz zmniejszył swój udział do 31,14 proc. po sprzedaniu części udziałów PKO PB i PZU. Akcjonariusze mniejszościowi posiadają 64,34 proc. udziałów w koncernie.

Zobacz także: Rząd przed wyborami dopali inflację. Do czego będą jeszcze zdolni rządzący? – pyta prof. Orłowski

Z wcześniejszych zapowiedzi prezesa Orlenu Daniela Obajtka PKN Orlen połączy się z PGNiG do końca 2022 r.

Takie będą warunki fuzji

Na to połączenie w marcu warunkową zgodę wydał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Postawił jednak warunek: podmiot musi sprzedać spółkę Gas Storage Poland (GSP), która zarządza magazynami gazu należącymi obecnie do PGNiG. W money.pl pisaliśmy szczegółowo o tej transakcji.

Koncern będzie mieć 12 miesięcy od połączenia, by sprzedać GSP. Nabywcą nie może być żaden podmiot z grupy kapitałowej PKN Orlen lub PGNiG.

Nabywca GSP nie może prowadzić działalności na rynkach obrotu gazem ziemnym. Musi on też zostać zaakceptowany przez Prezesa UOKiK. Warunek ten ma obowiązywać do momentu, gdy udział połączonego podmiotu w rynku magazynowania gazu w Polsce będzie wynosił powyżej 40 proc. Decyzja jest ważna przez dwa lata.

PGNiG oraz PKN Orlen mają zobowiązać się do zawarcia przynajmniej na 10 lat umowy powierzającej GSP lub jej następcy prawnemu pełnienie obowiązków operatora systemu magazynowania paliw gazowych (OSMG) stanowiącego własność podmiotu powstałego w wyniku połączenia.

Kolejna fuzja Orlenu

List intencyjny w sprawie przejęcia PGNiG PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały 14 lipca 2020 r. Natomiast w maju 2021 r. państwo podpisało umowę o współpracy z Orlenem, Lotosem i PGNiG dotyczącą przejęcia kontroli przez PKN Orlen nad Grupą Lotos i PGNiG.

Zawarto w niej scenariusz konsolidacji, zgodnie, z którym akcjonariusze Grupy Lotos i PGNiG w zamian za akcje posiadane w kapitałach zakładowych tych spółek obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Orlen i z dniem połączenia staną się akcjonariuszami Orlenu.

Według firm takie połączenie jest najprostszym i najszybszym prawnym rozwiązaniem możliwym do zastosowania w tej transakcji, które umożliwi szybką i pełną integrację aktywów i biznesów.

Swoje zamiary dotyczące przejęcia PGNiG, PKN Orlen zgłosił prezesowi UOKiK-u w maju 2021 r. W tym samym miesiącu urząd przystał na koncentrację. Pierwotnie naftowy gigant zwrócił się w tej sprawie do Komisji Europejskiej, ta jednak uznała krajowy urząd antymonopolowy za właściwy dla tego typu transakcji. Tym samym w październiku 2021 r. zamiar koncentracji PGNiG zgłosił do UOKiK.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(400)
myślenie logi...
rok temu
@biederek Nic bardziej mylnego. Wolny rynek - jak sama nazwa wskazuje - jest wolny również w podejmowaniu decyzji o łączeniu się mniejszych podmiotów w wielkie molochy i nigdzie nie jest powiedziane/napisane, że celem nadrzędnym wolnego rynku jest dobro konsumenta. Takie rozumienie wolnego rynku jest próbą jego idealizowania. Ludzie dostają dysonansu poznawczego, gdy nagle okazuje się, że król jest nagi. W przypadku wyznawców wolnego rynku, można powiedzieć wręcz, że ich bożek (wolny rynek i konkurencjonizm) jest nagi. Tak jak ślepa wiara w socjalizm, tak z drugiej strony ślepa wiara w inniy cudowny samoregulujący się mechanizm jest czystą naiwnością. Człowiek jako istota intencjonalna czyli mniej lub bardziej świadomie interwencjonistyczna, skazana jest na ten interwencjonizm i kontrolę nad wszelkimi mechanizmami, w tym mechanizmami gospodarczymi.
harik
2 lata temu
Ta fuzja przyniesie wiele korzyści i nie mówcie że nie. Mając tak wielki koncern multienergetyczny Polska zyska na znaczeniu na arenie międzynarodowej, wzrośnie potencjał inwestycyjny
biaderek
2 lata temu
Wolny rynek opiera się na konkurencji a nie tworzeniu gigantycznych firm dyktujących ceny tearia ekonomi legła w gruzach
JUŻ za chwil...
2 lata temu
Niech ORLEN przestanie się chwalić i niech nie blokują sprzedaży hurtownikom. Zaraz bedzie brak paliw na stacjach, skąd wiem? Bo kupuje od nich ogromne ilości i już sieja propagande. Takze kliencie bój się bo znów polityczny orlen bedzie robic zamieszanie co skończy sie podwyżkami.
Ponownie
2 lata temu
Czy zlikwidowanie polskiego Lotosu i wejście w spółkę z pro kremlowskim węgierskim Molem oraz pro kremlowskim arabskim Aramko, nie jest przypadkiem, w dzisiejszej sytuacji, ziałaniem dywersyjny, działaniem agenturalnym, działaniem wrogim? Nie jest to przypadkiem... ZDRADA STANU?!!! Będą kiedyś zarzuty i konsekwencje prawne?
...
Następna strona