Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

DNB Bank Polska: Ceny świeżej żywności mogą rosnąć o 5-10% wskutek pandemii

2
Podziel się:

Ceny świeżej żywności mogą rosnąć o 5-10% wskutek pandemii z uwagi na brak dostępu do pracowników sezonowych, rosnące koszty produkcji oraz protekcjonizm gospodarczy, uważają eksperci DNB Bank Polska. Najbardziej problemy te odczuje branża rolnicza oraz przetwórstwa owocowo-warzywnego.

DNB Bank Polska: Ceny świeżej żywności mogą rosnąć o 5-10% wskutek pandemii

"W Niemczech sektor potrzebuje aż 286 tys. czasowych pracowników każdego roku. We Francji szacuje się, że do pracy zabraknie ok. 200 tys. ludzi, w Wielkiej Brytanii 90 tys., a w Szwajcarii 33 tys., ale największe zapotrzebowanie na pracowników sezonowych jest we Włoszech, które wynosi 370 tys. Problem ten dotknie również Polskę, gdzie zabraknie pracowników z Ukrainy" - powiedziała menedżer ds. klientów strategicznych w DNB Bank Polska Magdalena Szlezyngier, cytowana w komunikacie.

Bank ocenia, że brak pracowników sezonowych w nadchodzących miesiącach będzie się kształtował na poziomie pomiędzy 40 a 50%. Hiszpania w najbliższych tygodniach potrzebuje ok. 16 tys. ludzi do zbioru truskawek.

Eksperci rekomendują, że braki migrujących pracowników sezonowych może zastąpić osobami bezrobotnymi, które w związku z kryzysem dotykającym całej gospodarki światowej straciły zatrudnienie w innych sektorach.

Uniemożliwienie przewozu towarów wymusiło przestoje w zbiorach żywności.

"Afryka jest kluczowym eksporterem świeżej żywności do Europy. W Kenii aktualnie połowa pracowników zbierających groszek i zieloną fasolkę szparagową została odesłana na przymusowe urlopy ze względu na brak możliwości transportu lotniczego zebranych produktów" - wskazała Szlezyngier.

"Powiązaną kwestią jest utrudniona migracja wewnętrzna w obrębie danego kraju wynikająca z konieczności spełnienia wymagań social distancing. Dotychczasowy przewóz pracowników autobusami czy busami z różnych lokalizacji w miejsce zbiorów jest w aktualnych warunkach niewykonalny, a konieczność ewentualnego zapewnienia innej formy transportu wpłynie na zwiększenie jego kosztu, co z kolei przełoży się na ceny warzyw i owoców" - czytamy dalej.

W materiale podano, że jeden z największych sprzedawców mąki pszennej na świecie - Kazachstan - zabronił jej eksportu. Ograniczenia dotknęły też rynek gryki, cebuli, marchewki i ziemniaków.

"Protekcjonizm gospodarczy to instrument wykorzystywany przez kraje w celu ochrony własnego rynku gospodarczego. Tego rodzaju zakazy eksportu produktów, wprowadzanie limitów, dodatkowych taryf lub innych barier ma niebagatelny wpływ na ograniczenie lub wręcz zatrzymanie międzynarodowej wymiany handlowej" - podsumowała Szlezyngier.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
Samuel
4 lata temu
W Polsce będzie deflacja, tak przewiduje RPP
Samuel
4 lata temu
W Polsce będzie deflacja, tak przewiduje RPP