Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
27.02.2019 14:28

Ekonomiści ostrzegają. Spowolnienie w Niemczech może odbić się na inwestycjach w Polsce

Niemiecki kapitał dominuje, szczególnie w zachodniej części Polski. Problemy gospodarcze naszych sąsiadów mogą odbić się na inwestycjach. Na jednego inwestora z Niemiec przypada przeciętnie 7,1 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego oraz kanclerz Angeli Merkel. (Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)

Spowolnienie w Niemczech może odbić się na bezpośrednich inwestycjach zagranicznych, w szczególności w sektorze polskich małych i średnich firm - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Eksperci wskazują, że niemiecki kapitał jest częściej niż z innych krajów lokalizowany w zachodniej części kraju.

Z raportu PIE wynika, że niemal połowa (46,3 proc.) kapitału niemieckiego jest zlokalizowana w województwach: dolnośląskim, lubuskim, opolskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. To ponad dwukrotnie więcej niż w przypadku kapitału pochodzącego z innych krajów (21,2 proc.).

Według Narodowego Banku Polskiego już w 2017 roku napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski netto spadł do 8,15 mld euro z pond 14 mld euro rok wcześniej.

O dużym znaczeniu Niemiec dla polskiej gospodarki świadczą też inne dane NBP. Niemieccy inwestorzy osiągnęli u nas dochody w wysokości 16,3 mld zł (w 2017 roku), co stanowiło 20,5 proc. ogółu dochodów bezpośrednich inwestorów zagranicznych i tylko nieznacznie ustępowało dochodom inwestorów holenderskich (16,7 mld zł, 21,1 proc.).

Koniec gospodarczego boomu. Czas na spowolnienie

Inwestycje w naszym kraju opłacają się. Dochodowość kapitału niemieckiego (stopa zwrotu z inwestycji) kształtowała się na poziomie 12,6 proc. i była wyższa od przeciętnej dla ogółu inwestorów (10,2 proc.). Inwestorzy niemieccy transferowali 41,7 proc. swych dochodów (6,8 mld zł) w formie dywidend.

Relacja wielkości kapitału zagranicznego do liczby podmiotów wskazuje, że firmy niemieckie są niewielkie na tle ogółu firm spoza Polski. "Na jednego inwestora z Niemiec przypada przeciętnie kapitał w wysokości 7,1 mln zł wobec 8,9 mln zł w odniesieniu do ogółu inwestorów" - wynika z wyliczeń PIE.

Ekonomiści wierzą jednak, że mimo ostatnich gorszych danych, długotrwałe spowolnienie gospodarcze w Niemczech nie będzie miało miejsca. Raczej powinno mieć przejściowy charakter, co ograniczy neatywne skutki dla polskiego biznesu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo, gospodarka, niemcy, spowolnienie, gospodarka
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-02-2019

DokurobejSłowo klucz - "może się odbić". Nic sie nie odbije. Na niemcach świat sie nie kończy. Skończy im sie hajs to bedą kolejni, którzy go będą mieć. … Czytaj całość

27-02-2019

No i tyle...Zamiast się zabezpieczać na cięższe czasy to u nas rozdawnictwo pieniędzy PODATNIKÓW!

27-02-2019

Niemieckie spopowolnienieTo oczywiste, że to spowolnienie to celowa niemiecka dywersja

Rozwiń komentarze (24)