Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
technologie
27.10.2020 15:43

Exatel zanotował 0,4 mln zł zysku netto w I-III kw. 2020 r.

Exatel zanotował 0,4 mln zł zysku netto i 264,5 mln zł przychodów po trzech kwartałach 2020 r., podała spółka.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Uzyskanie rentowności to najważniejszy cel strategii wdrożonej jeszcze w 2017 roku. Zakładaliśmy, że osiągniemy ją w 2021 r. Plan zrealizowaliśmy 16 miesięcy przed planowanym wówczas terminem. Teraz przed nami kolejne wyzwanie - utrzymanie tego trendu w czasach pandemii i rysującego się coraz wyraźniej spowolnienia gospodarczego. Zarówno na rynkach krajowych, jak i międzynarodowych" - powiedział prezes Nikodem Bończa Tomaszewski, cytowany w komunikacie.

Spółka podkreśla, że lepsze wyniki od zakładanych widać także w przypadku wskaźnika EBITDA.

"Pierwsze trzy kwartały firma zamknęła z wynikiem 49,4 mln zł. Wynik ten był lepszy od planowanego o 8% i o ponad 3,8 mln zł względem dziewięciu miesięcy 2019 r. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku marży po kosztach bezpośrednich, która na koniec września osiągnęła wartość 142,3 mln zł (lepiej o 1,7% względem planu i 8,9% r/r)" - czytamy dalej.

Rosnąca efektywność finansowa Exatel wynika ze strategii wychodzenia z kontraktów o wysokim ryzyku biznesowym, szczególnie widocznym w hurcie głosu. Przekłada się to na mniejsze przychody ze sprzedaży, które w pierwszych dziewięciu miesiącach osiągnęły wartość 264,5 mln zł. Natomiast do 60,1 mln zł zwiększyły się środki pieniężne na rachunkach Exatel przy jednoczesnym braku długoterminowych zobowiązań finansowych.

"Przez ostatnie 3 lata Exatel wykonał olbrzymią pracę, by wejść na trend wzrostowy. Po pierwsze - wybudowaliśmy 2 188 km nowej sieci światłowodowej. Postawiliśmy także na dywersyfikacje naszej działalności uzupełniając naszą podstawową ofertę o usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa, IT oraz łączności satelitarnej. Jeśli dodamy do tego wzrost efektywności finansowej naszej organizacji, stały rozwój na rynkach międzynarodowych (w zakresie hurtu głosu oraz transmisji danych) i wdrażane produkcyjnie autorskie projekty badawczo-rozwojowe - rok-roczny wzrost EBITDA na średnim poziomie 20% za lata 2017-2019 nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem" - dodał prezes.

Spółka przypomniała o zrealizowanym pod koniec 2019 r. projekcie TAMA - autorski anty-DDoS klasy operatorskiej przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a który po 9 miesiącach jego funkcjonowania chroni już ponad 80 klientów polskiego operatora telekomunikacyjnego.

"Dziś nasz anty-DDoS TAMA działa jako w pełni funkcjonalne rozwiązanie z zakresu cyberbezpieczeństwa. Takie, które nieustannie przez nas rozwijane (w ciągu ostatnich sześciu miesięcy dodaliśmy do niego aż 17 nowych funkcjonalności) przynosi nam wymierne korzyści. A mówimy tutaj o oszczędnościach mogących sięgać aż 5 mln złotych w perspektywie pięciu najbliższych lat" - dodał wiceprezes Rafał Magryś, cytowany w komunikacie.

Polski operator telekomunikacyjny swój rozwój na najbliższe lata planuje oprzeć na automatyzacji sieci w oparciu o technologię SDN (z ang. Software-Defined Networking - sieć definiowana programowo). To rozwiązanie, nad którym zespół B+R Exatel obecnie pracuje w ramach projektów SDNbox i SDNcore.

"Innowacyjność to tylko jeden z elementów naszej strategii rozwoju. Podstawą nadal pozostaje rynek komercyjny, szczególnie ten międzynarodowy. Dlatego skupimy się na wzmocnieniu naszej pozycji na rynku euroazjatyckim m.in. poprzez rozbudowę trasy Frankfurt - Moskwa oraz inwestując w obszarze wymiany ruchu IP. Tego typu projekty będą wymagały dużych nakładów finansowych. Dlatego planujemy ich realizację w oparciu o finansowania zewnętrzne" - powiedział prezes.

Magryś przypomniał także, że Exatel od dwóch lat świadczy usługi łączności satelitarnej.

"Dlatego postanowiliśmy zrobić kolejny krok do przodu zgodnie z zaplanowanymi przez nas etapami. I pierwszy z nich zaczynamy właśnie realizować. Mówię tutaj o budowie teleportu satelitarnego z możliwością kontroli misji. Dzięki niemu będziemy mogli nie tylko nadawać i odbierać sygnał z satelit, ale również sterować platformami satelitarnymi wyniesionymi już w przestrzeń kosmiczną" - dodał wiceprezes.

Polski teleport satelitarny Exatel będzie jedynym tego typu rozwiązaniem w Europie Środkowo-Wschodniej kontrolowanym przez spółkę Skarbu Państwa. Z jego usług będą mogły skorzystać organizacje krajowe, jak i zza granicy. Planowany termin zakończenia inwestycji i oddania jej do użytku to druga połowa 2021 r., podsumowano w materiale.

Exatel to polski operator telekomunikacyjny oraz dostawca usług teleinformatycznych (ICT), cyberbezpieczeństwa oraz łączności satelitarnej. Zbudował i zarządza jedną z największych sieci światłowodowych w Polsce, liczącą ponad 20 500 km. Spółka należy do Skarbu Państwa.

Tagi: technologie, media, telekomunikacja, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz