Notowania

technologie
13.08.2019 10:34

Fundacja Grupy PKP szuka innowacji z GovTech Polska!

Podczas pierwszej obywatelskiej burzy mózgów pod hasłem "Smart PKP" w ramach cyklu "GovTech - Aktywuj pomysły!" wybrany zespół opracuje najbardziej innowacyjny pomysł dotyczący zwiększenia komfortu przejazdu pociągami. Wydarzeniu towarzyszy konferencja, w trakcie której zaproszeni goście będą dziś rozmawiać o innowacyjności w sektorze publicznym. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Grupy PKP we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wydarzenie jest pierwszym z cyklu "GovTech - Aktywuj pomysły", mającym na celu umożliwienie obywatelom - niezależnie od ich wieku i doświadczenia, czy poglądów - wywarcia realnego wpływu na decyzjew sprawach, które dotyczą ich otoczenia.

"Spośród ponad 150 obywateli, którzy zgłosili chęć udziału w projekcie, wybrano 45 osób, które zostaną podzielone na kilkuosobowe zespoły. Członkowie tego, który wypracuje najbardziej innowacyjny pomysł dotyczący zwiększenia komfortu przejazdu pociągami, otrzymają atrakcyjne nagrody ufundowane przez PKP Intercity S.A." - czytamy w komunikacie poświęconym wydarzeniu.

Obywatelskiej burzy mózgów towarzyszyć będzie konferencja, w trakcie której zaproszeni goście będą rozmawiać o innowacyjności w sektorze publicznym, a przedstawiciele GovTech Polska zaprezentują założenia i dotychczasowe rezultaty tego programu. Udział w konferencji zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, a jej uczestnikami będą m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, prezes PKP S.A. Krzysztof Mamiński i prezes Fundacji Grupy PKP Katarzyna Kucharek.

"Odbywająca się w ramach cyklu 'GovTech - Aktywuj Pomysły!' konferencja 'Smart PKP' jest zorganizowana z myślą o branży kolejowej. Fundacja Grupy PKP, której zadaniem jest promowanie wszelkich innowacyjnych działań i projektów, które usprawnią funkcjonowanie kolei w Polsce, odpowiada za przebieg wydarzenia. Nad merytoryczną częścią burzy mózgów będą czuwali eksperci z branży kolejowej, Zespołu GovTech Polska oraz firm z sektora IT i nowych technologii" - czytamy także.

Celem Międzyresortowego Zespołu ds. Programu GovTech Polska, który został powołany w 2018 roku przez premiera, jest usprawnienie dialogu pomiędzy sektorem publicznym, a innowatorami: przedsiębiorcami, startupami, środowiskiem naukowym i obywatelami. Pierwszą inicjatywą Zespołu były konkursy na wdrożenia nowoczesnych technologii do sektora publicznego. Kolejną jest cykl "GovTech - Aktywuj Pomysły", angażujący już wszystkich obywateli do rozwiązywania wyzwań wagi państwowej.

Narzędziem, które usprawni realizację tego działania są warsztaty oparte na metodologiach Design Thinking i Service Design, podczas których zespoły składające się z kreatywnych osób spoza sektora publicznego, opracują pomysły i rozwiązania.

"Jednym z osiągnięć zespołu było otwarcie technologicznych zamówień publicznych (zamówienia ogółem to rynek wart w 2018 r. ponad 200 mld zł) na startupy i małe firmy, poprzez zastosowanie rzadko używanego trybu konkursowego - każdy bezwarunkowo może przystąpić, pięciu finalistów dostaje nagrody, a zwycięzca także kontrakt. W I edycji konkursu wzięło udział ponad 250 firm/zespołów (czyli 1600% więcej, niż w przeciętnym postępowaniu zamówieniowym)" - podała Grupa PKP.

Wydarzenie służy również prezentacji, jak startupy (polskie firmy TensorFlight i Logic.AI) radziły sobie z wyzwaniami sektora publicznego w ramach konkursów GovTech na dostarczanie rozwiązań opartych o najnowocześniejsze technologie: TensorFlight z zadaniem Ministerstwa Finansów (analizowanie setek milionów zdjęć rentgenowskich i wykrywanie kontrabandy), LogicAI z zadaniem Ministerstwa Zdrowia (sprawdzanie, czy zabiegi medyczne są właściwie klasyfikowane, a dzięki temu odpowiednio finansowane).

Grupa PKP podkreśla, że innowacje są bardzo ważnym elementem pozwalającym realizować na kolei ideę zrównoważonego transportu. Inwestycje spółek Grupy PKP mają na celu wdrażanie rozwiązań pozwalających zaoszczędzić energię (budownictwo, konstrukcja pojazdów kolejowych), a także zmniejszać emisję zanieczyszczeń oraz hałasu.

"Dobrymi przykładami są Innowacyjne Dworce Systemowe - autorski projekt PKP S.A. obejmujący budowę nowych, parterowych budynków z zastosowaniem proekologicznych rozwiązań, takich jak panele fotowoltaiczne, odzysk wody deszczowej do spłukiwania toalet, oświetlenie LED, pompy ciepła. IDS-y najczęściej zastępują duże, niefunkcjonalne budynki, które nie odpowiadają współczesnym wymogom podróżnych. Do 2023 roku spółka w całym kraju zamierza wybudować około 40 takich dworców" - przypomniano.

PKP realizują także projekt wpisujący się w rządową strategię rozwoju elektromobilności. Poprzez montaż stacji ecoMOTO Grupa PKP zwiększa dostępność miejsc do ładowania pojazdów elektrycznych, poszerzając tym samym wachlarz usług na dworcach kolejowych, a także stara się zachęcić kierowców do korzystania z pojazdów przyjaznych środowisku naturalnemu. Obecnie funkcjonuje już 8 stacji ładowania.

Tagi: technologie, media, telekomunikacja, transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz