Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Fundusze inwestycyjne tracą klientów. W pół roku odpłynęły 2 mld zł

69
Podziel się

Fundusze inwestycyjne okres świetności mają za sobą. W tym roku klienci więcej pieniędzy z nich wyciągają niż wkładają. Po półroczu są na minusie ponad 2 mld zł.

Ubywa pieniędzy z funduszy inwestycyjnych.
Ubywa pieniędzy z funduszy inwestycyjnych. (Pixabay.com)
bDzYQzVN

W czerwcu saldo wpłat i wypłat w funduszach inwestycyjnych było ujemne. Klienci wypłacili z nich około 140 mln zł. Uwzględniając statystyki za okres od stycznia do maja wychodzi na to, że w pół roku z funduszy ubyły 2 mld 220 mln zł - wynika z raportu analizy.pl.

Widać wyraźnie, że najlepszy czas fundusze mają za sobą. Szczególnie wśród klientów detalicznych miesiąc w miesiąc można było obserwować ciągłe wpłaty mniej więcej do połowy 2018 roku. Od tamtego czasu zdecydowanie więcej osób wypłaca z nich pieniądze niż dorzuca kasę.

bDzYQzVP

W czerwcu jedynym segmentem, który odnotował dodatni bilans sprzedaży, okazały się fundusze aktywów niepublicznych. Wszystkie pozostałe zakończyły miesiąc z przewagą wypłat. Dotyczy to zarówno najbardziej ryzykowanych funduszy akcyjnych, ale też teoretycznie bezpiecznych obligacji.

Elementarz funduszy inwestycyjnych - co o TFI powinien wiedzieć każdy?

bDzYQzVV

Nieco lepiej wyglądają statystyki całego półrocza. Na plusie 679 mln zł są fundusze dłużne (obligacyjne). Z nawiązką niweluje to jednak ponad 1 mld zł ujemnego salda na funduszach absolutnej stopy zwrotu (charakteryzują się elastyczną strategią inwestycyjną, tak by mogły zarabiać w każdych warunkach). Około 863 mln zł straciły fundusze akcyjne.

Po blisko 300 mln zł na minusie są fundusze mieszane oraz te inwestujące w nieruchomości i aktywa niepubliczne.

W funduszach inwestycyjnych pieniądze może mieć nawet blisko 2 mln Polaków. W sumie 20 największych TFI na koniec pierwszego kwartału miało ich 2,33 mln. Trzeba jednak zauważyć że jedna osoba może być jednocześnie klientem kilku różnych instytucji.

bDzYQzVW

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzYQzWq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(69)
big
2 lata temu
Wreszcie ludzie dorastają do tego, że wszystkie fundusze i inni oszuści rżną ich na kasę i zaczynają odbierać im swoje pieniądze.
Grabay
2 lata temu
Co się dziwić, przecież to wszystko za chwilę rozsypie się z dużym hukiem. PiS nad tym ciężko pracuje już czwarty rok!!!
inżynier
2 lata temu
Fundusze jak i giełda to jeden z większych przekretów współczesnej finansjery . Kupno jednostek uczestnictwa lub akcje to .... pożyczka jakiej udzela konsument . Czy gdybym przyszedl do banku i powiedzial , że wezmę od nich kredyt. Za wzięcie kredytu bank zapłaci mi 2% kwoty . Odswetki zaplace jak mi interes wyjdzie a w skrajnej sytuacji kwota pozyczki może przepaść. Bank niech bedzie szczęścliwy jak oddam ,, gołą" pożyczona kwote , to juz jest dobrze . Bajki? Nie - tak właśnie działają fundusze i gielda - całe ryzyko jest po stronie klienta a ,, instytucje finansowe" zawsze zarabiają . i to by było na tyle
bDzYQzWr
ZK590
2 lata temu
Ja kilka razem wþłacałem na fundusze inwestycyjne i ZAWSZE straciłem.
Gabi
2 lata temu
Reklama upadających funduszy? Ludzie wiedzą co robią wycofując pieniądze z pazernych funduszy, gzie całe ryzyko jest po stronie inwestora.
...
Następna strona