Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Giełda w Warszawie boi się lockdownu. WIG20 najniżej od maja

6
Podziel się:

Padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem. Choć rząd do tej pory zapewniał, że nie planuje zamykania gospodarki, rosną obawy o taki scenariusz. Na warszawskiej giełdzie od rana można obserwować kilkuprocentowe spadki na największych spółkach.

Giełda w Warszawie boi się lockdownu. WIG20 najniżej od maja
Spadają akcje na warszawskiej giełdzie. (Flickr, Jim Makos, (CC BY-ND 2.0))
bEKfcnTp

Ministerstwo Zdrowia w czwartek podało kolejne dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Polsce. W ciągu ostatnich 24 godzin wykryto koronawirusa u 8099 osób.

W związku z wymykającą się spod kontroli sytuacją epidemiczną rząd zwołał sztab kryzysowy. Po spotkaniu mogą zostać ogłoszone kolejne restrykcje.

Jak wynika z informacji money.pl, na nocnym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pojawił się cały worek nowych pomysłów. Na liście: ograniczenia w sklepach i restauracjach, jeszcze mocniejsza redukcja gości na weselach i imprezach rodzinnych.

bEKfcnTr
Zobacz także: Potrzebujemy "czarnych stref". Lokalny lockdown pomógłby w walce z wirusem

Lista nowych obostrzeń będzie coraz dłuższa, a skojarzenia z "lockdownem" są już uprawnione. Na samą myśl o tym inwestorzy z warszawskiej giełdy dość nerwowo reagują. Czwartkowa sesja na GPW upływa pod znakiem wyraźnych spadków cen akcji.

Indeks WIG20, grupujący największe spółki, jest około 2 proc. na minusie. Jeśli tak zakończyłaby się sesja, byłby to najmocniejszy spadek notowań od prawie miesiąca.

bEKfcnTx

Kurs WIG20 jest poniżej 1640 pkt. Ostatni raz był tak nisko w maju, gdy powoli giełda wstawała po panicznej wyprzedaży z marca.

Ponad 7 proc. pod kreską są akcje Alior Banku, JSW i CCC. W sumie na 20 spółek aż 16 traci na wartości więcej niż 3 proc. Przed wyprzedażą akcji broni się tylko Dino, którego akcje są dość wyraźnie na plusie.

Bardzo podobnie wygląda sytuacja w przypadku średniej wielkości firm z GPW. Indeksy mWIG40 i sWIG80 tracą prawie 2 proc.

bEKfcnTy

W złych nastrojach nie są tylko inwestorzy w Warszawie. Notowania giełdowe na wszystkich najważniejszych parkietach Europy świecą na czerwono. Jeszcze mocniej spadają akcje w Niemczech i we Włoszech.

W większości tych krajów rządy ogłaszają kolejne restrykcje mające ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, co z punktu widzenia gospodarki i firm oznacza problemy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKfcnTS
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
eeeee
12 miesięcy temu
PISowcy doprowadzają państwowe spółki na dna finansowe straciły one po 50% giełdowej wartości gratulacje wielki sukces przy pomocy RPP i Glapinskiego tak dalej z finansami państwa a NBP dodrukuje
pam
rok temu
Orlen w ciągu roku spadł ze 120 na 40. Czy Obajtek poniósł jakieś konsekwencje? A skądże.
Przemek
rok temu
"nie planują" czyli znowu skłamali bo wczoraj pierwsze branże zostały zamknięte!
bEKfcnTT
Jacek3
rok temu
Pozdrawiam inwestorów w firmy z indeksu PIS.Na pewno kursy akcji wzrosły dzięki fachowemu kierownictwu tych firm.
Andrzej
rok temu
Nie orzą nie sieją a zbierać by chcieli niech w końcu padną te wirtualne twory