Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
15.10.2020 15:10

Giełda w Warszawie boi się lockdownu. WIG20 najniżej od maja

Padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem. Choć rząd do tej pory zapewniał, że nie planuje zamykania gospodarki, rosną obawy o taki scenariusz. Na warszawskiej giełdzie od rana można obserwować kilkuprocentowe spadki na największych spółkach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr)
Spadają akcje na warszawskiej giełdzie. (Fot: Jim Makos, (CC BY-ND 2.0))

Ministerstwo Zdrowia w czwartek podało kolejne dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Polsce. W ciągu ostatnich 24 godzin wykryto koronawirusa u 8099 osób.

W związku z wymykającą się spod kontroli sytuacją epidemiczną rząd zwołał sztab kryzysowy. Po spotkaniu mogą zostać ogłoszone kolejne restrykcje.

Jak wynika z informacji money.pl, na nocnym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pojawił się cały worek nowych pomysłów. Na liście: ograniczenia w sklepach i restauracjach, jeszcze mocniejsza redukcja gości na weselach i imprezach rodzinnych.

Potrzebujemy "czarnych stref". Lokalny lockdown pomógłby w walce z wirusem

Lista nowych obostrzeń będzie coraz dłuższa, a skojarzenia z "lockdownem" są już uprawnione. Na samą myśl o tym inwestorzy z warszawskiej giełdy dość nerwowo reagują. Czwartkowa sesja na GPW upływa pod znakiem wyraźnych spadków cen akcji.

Indeks WIG20, grupujący największe spółki, jest około 2 proc. na minusie. Jeśli tak zakończyłaby się sesja, byłby to najmocniejszy spadek notowań od prawie miesiąca.

Kurs WIG20 jest poniżej 1640 pkt. Ostatni raz był tak nisko w maju, gdy powoli giełda wstawała po panicznej wyprzedaży z marca.

Ponad 7 proc. pod kreską są akcje Alior Banku, JSW i CCC. W sumie na 20 spółek aż 16 traci na wartości więcej niż 3 proc. Przed wyprzedażą akcji broni się tylko Dino, którego akcje są dość wyraźnie na plusie.

Bardzo podobnie wygląda sytuacja w przypadku średniej wielkości firm z GPW. Indeksy mWIG40 i sWIG80 tracą prawie 2 proc.

W złych nastrojach nie są tylko inwestorzy w Warszawie. Notowania giełdowe na wszystkich najważniejszych parkietach Europy świecą na czerwono. Jeszcze mocniej spadają akcje w Niemczech i we Włoszech.

W większości tych krajów rządy ogłaszają kolejne restrykcje mające ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, co z punktu widzenia gospodarki i firm oznacza problemy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, wiadomości, wig20, akcje, koronawirus, lockdown, kryzys
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-10-2020

DarekTa pseudo giełda jest jak rządy PiS .nie rokuje nadzieji. Pozdrawiam

15-10-2020

AndrzejNie orzą nie sieją a zbierać by chcieli niech w końcu padną te wirtualne twory

16-10-2020

Jacek3Pozdrawiam inwestorów w firmy z indeksu PIS.Na pewno kursy akcji wzrosły dzięki fachowemu kierownictwu tych firm.

Rozwiń komentarze (5)