Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Gorączka złota. Mennica Skarbowa przewiduje rekordową sprzedaż idącą w tony

31
Podziel się:

W niepewnych czasach zaufanie zyskuje złoto. Widać to po zakupach kruszcu w Polsce, ale i na całym świecie. Największy krajowy diler złota inwestycyjnego w pół roku sprzedał prawie dwie tony kruszcu. Zauważa, że globalnie popyt wzrósł w rok o ponad połowę.

Gorączka złota. Mennica Skarbowa przewiduje rekordową sprzedaż idącą w tony
Ceny złota się wahają, ale popyt systematycznie rośnie (Adobe Stock | Mennica Skarbowa, denissimonov | Mennica Skarbowa)

Wartość złota na światowych rynkach podlega sporym wahaniom. Jeszcze przed koronakryzysem uncja (około 31 gram) kosztowała około 6 tys. zł. Niemal dokładnie rok temu osiągała szczyt wyceny powyżej 7,5 tys. zł, a w piątek w południe kurs na giełdzie wynosi 6850 zł.

Mimo tego, od zawsze traktuje się złoto jak "bezpieczną przystań" w trudnych czasach. Nie inaczej jest teraz, co pokazują statystyki zakupów kruszcu. Można mówić o gorączce złota nie widzianej od wielu lat.

W drugim kwartale tego roku globalny popyt na fizyczne złoto inwestycyjne w postaci sztabek i monet był o 56 proc. wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wyniósł 243 tony - zauważa zarząd Mennicy Skarbowej.

Największy w Polsce diler złota inwestycyjnego dodaje, że wynik za całe pierwsze półrocze wyniósł aż 594,5 tony, co stanowi najwyższy rezultat dla pierwszego półrocza od 2013 roku. Co więcej, w ujęciu wartościowym, popyt na fizyczne złoto inwestycyjne osiągnął ośmioletni szczyt i wyniósł 34 mld dolarów.

Złoto kupują nie tylko Stany Zjednoczone, ale i Europa. Co ciekawe, w drugim kwartale największe wzrosty zakupów zanotowały nie kraje niemieckojęzyczne, a rynki sklasyfikowane przez WGC jako "other Europe", w tym Polska.

Zobacz także: Polski Ład. Premier złożył nową propozycję przedsiębiorcom. "Poprzemy reformę tylko pod takimi warunkami"

Mennica Skarbowa od kwietnia do czerwca sprzedała 823 kg złota, a po sześciu miesiącach roku bilans to 1,76 tony kruszcu. Już teraz stanowi ten wynik 83 proc. sprzedaży zrealizowanej w całym 2020 roku (2,1 tony).

Spółka przewiduje, że w tym roku padnie w Polsce kolejny rekord sprzedaży złota. Może osiągnąć ponad 10 ton.

 "Kolejny okres z rzędu najchętniej kupowanymi produktami są monety bulionowe - Australijski Kangur, Liść Klonowy i Krugerrand. Ich sprzedaż stanowiła 61 proc. przychodów ze sprzedaży spółki. Dużym zainteresowaniem cieszą się również niezmiennie sztabki o wadze 1 grama oraz te, 1-uncjowe" - raportuje Mennica.

- W mojej opinii w tym roku pobijemy ubiegłoroczny rekord w zakresie sprzedaży złota inwestycyjnego i przekroczymy poziom 10 ton. Już teraz, po dwóch kwartałach sprzedaliśmy 83 proc. tego, co w całym roku ubiegłym, a nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie zainteresowanie Polaków złotem inwestycyjnym miałoby zmaleć - ocenia Jarosław Żołędowski, Prezes Mennicy Skarbowej.

- Popularność kruszcu jest i nadal będzie stymulowana medialnymi doniesieniami na temat potencjalnego kryzysu i hiperinflacji, a także analiz, zgodnie z którymi, jeśli rzeczywiście nadejdzie dekoniunktura, kurs złota może dobić nawet do 8 tysięcy dolarów w perspektywie kolejnej dekady - wskazuje prezes.

Póki co jest to dość abstrakcyjna wizja. W piątek w południe uncja wyceniana jest na około 1760 dolarów. Dotychczasowy rekord to nieco ponad 2 tys. dolarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
złoto
2 lata temu
Trzeba będzie kupić trochę tego złota skoro idzie inflacja.
Seas
2 lata temu
Czyli cena złota zacznie zaraz spadać
Ehhh
2 lata temu
Dziwne, złoto miało właśnie ostry zjazd, i nagle taki artykuł...
wilk
2 lata temu
Mając taką kasę mogli by zainwestować i mieć kilkukrotne przebicie większe niż złoto
Zaplanowane
2 lata temu
Złoto będzie warta większa liczbę pieniędzy lecz relatywnie kupić i tak za to będzie można tyle samo, a możliwe że mniej, każdy kombinuje jak może.
...
Następna strona