Notowania

Przejdź na
energetyka
11.04.2019 10:43

Greenpeace: Ochrona klimatu może zapewnić wzrost zatrudnienia w energetyce

Działania na rzecz ochrony klimatu mogą spowodować, że liczba miejsc pracy w światowym sektorze energetycznym wzrośnie o 66% do 48 mln w 2025 roku. W przypadku krajów europejskich należących do OECD - do tej grupy należy Polska - przewidywany jest wzrost o 87%, wynika z raportu "Outlook on employment effects of a Global Energy Transition" przygotowanego przez Institute for Sustainable Futures (ISF) dla Greenpeace.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Raport przygotowany przez australijski think tank Institute for Sustainable Futures analizuje trzy scenariusze polityki klimatyczno-energetycznej i ich wpływ na liczbę miejsc pracy w światowym sektorze energetycznym w latach 2025, 2030 i 2050. Na każdym etapie scenariusze zakładające ochronę klimatu (scenariusze wzrostu temperatury o maksymalnie 1,5 stopnia i 2 stopnie Celsjusza) oznaczają dużo większe zatrudnienie w energetyce niż scenariusz zakładający katastroficzne ocieplenie klimatu o 5 stopni Celsjusza, który będzie następstwem pozostawania przy paliwach kopalnych" - czytamy w komunikacie.

W ujęciu globalnym, liczba miejsc pracy w energetyce w perspektywie 2025 roku wzrośnie o 66% w scenariuszu 1,5 stopnia Celsjusza oraz o 44% przy scenariuszu 2 stopni Celsjusza. W przypadku krajów europejskich należących do OECD, w tym Polski, eksperci przewidują jeszcze bardziej dynamiczny przyrost miejsc pracy w energetyce - o 87% - pod warunkiem postawienia na ochronę klimatu.

Scenariusze dla regionu europejskich krajów OECD zakładają:

- 2,9 mln miejsc pracy w 2025 r. i 2,4 mln w 2050 r. (scenariusz 1,5 stopnia Celsjusza),

- 2,7 mln miejsc pracy w 2025 r. i 2,5 mln w 2050 r. (scenariusz 2 stopni Celsjusza),

- 1,1 mln miejsc pracy w 2025 r. i 1,3 mln w 2050 r. (scenariusz 5 stopni Celsjusza).

Energetyka słoneczna ma największy potencjał tworzenia miejsc pracy spośród wszystkich technologii produkcji energii. Inwestycje w energetykę odnawialną przyniosą ogromny wzrost liczby miejsc pracy m.in. dla pracowników fizycznych, inżynierów, elektryków i pracowników budowlanych, wynika także z raportu.

"Przyrost miejsc pracy w energetyce nie będzie się pokrywał jeden do jednego z położeniem obecnych regionów związanych z paliwami kopalnymi. Transformacja energetyczna, choć stworzy wiele miejsc pracy, będzie wymagała proaktywnej polityki państw w celu zapewnienia sprawiedliwej transformacji regionów górniczych. Rewolucja energetyczna w kierunku odnawialnych źródeł energii jest ogromną szansą dla polskiej gospodarki, której jak na razie nie wykorzystujemy z powodu krótkowzrocznej polityki energetycznej państwa. Nie możemy tej szansy przespać - skomentował raport Marek Józefiak z Greenpeace Polska, cytowany w komunikacie.

Tagi: energetyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-04-2019

abcGospodarka jest wtedy konkurencyjna kiedy miejsc pracy w danym sektorze potrzeba mniej a nie więcej. Jeśli w energetyce będzie potrzebny wzrost … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)