Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

InPost postawi w tym roku 4-6 tys. nowych paczkomatów. Obsłuży o 50 proc. więcej przesyłek

4
Podziel się

Na ulicach przybywa charakterystycznych paczkomatów do obsługi przesyłek. InPost tylko w Polsce chce w tym roku mieć ich już w sumie około 15 tys. Spółka zdradziła plany przy okazji prezentacji wyników finansowych za 2020 rok, które mocno wzrosły.

InPost postawi w tym roku 4-6 tys. nowych paczkomatów. Obsłuży o 50 proc. więcej przesyłek
Czeka nas paczkomatowa ofensywa w 2021 roku. (money.pl, Rafał Parczewski)
bEqMbRTp

Paczkomatowa ofensywa przybiera na sile. InPost planuje zwiększyć w tym roku liczbę urządzeń do 16,5-18,5 tys. wobec 12254 maszyn aktywnych na koniec ubiegłego roku. Trzeba jednak pamiętać, że firma działa nie tylko w Polsce. Tylko w naszym kraju paczkomatów było 10776, a ma być na koniec grudnia 14,5-15,5 tys.

InPost w rozwój ma w tym roku zainwestować do 745 mln zł. To jeszcze większa kwota niż w 2020 roku, gdy nakłady wyniosły 537 mln zł. Około 600-625 mln zł przypadnie tylko na rodzimy rynek.

bEqMbRTr

Firma stawia sobie za cel obsłużenie w tym roku 445-465 mln paczek. Byłby to wynik o blisko 50 proc. lepszy niż w 2020 roku, który i tak był już bardzo dobry. InPost to jedna z tych spółek, która nie kryje, że wykorzystała koronawirusa do umocnienia biznesu.

Zobacz także: Inflacja w Polsce się rozpędza. Dane potwierdzają, wydatki rodzin znacznie wzrosły

- Pandemia COVID-19 przyspieszyła strukturalne zmiany w kierunku gospodarki cyfrowej. Tym samym InPost miał świetny rok 2020. Podjęliśmy wiele działań, aby wzmocnić naszą ogólnoeuropejską strategię rozwoju i osiągnęliśmy znakomite wyniki finansowe - podkreśla prezes Rafał Brzoska.

bEqMbRTx

- Przychody wzrosły ponad dwukrotnie, skorygowany poziom EBITDA przekroczył 1 mld zł, a wolne przepływy pieniężne wzrosły dziesięciokrotnie, podczas gdy wciąż zwiększaliśmy inwestycje w Polsce i Wielkiej Brytanii - wskazuje.

InPost planuje w tym roku wzrost przychodów do około 3,5 mld zł z 2,5 mld zł rok wcześniej. Jeśli doda do tego prognozowane wyniki francuskiej firmy Mondial Relay (to cel przejęcia), sprzedaż całej grupy może sięgnąć nawet 5,9 mld zł.

InPost to platforma dostaw dla e-commerce. Firma została założona w 1999 roku przez Rafała Brzoskę, który m.in. dzięki udanemu debiutowi spółki na giełdzie w Amsterdamie dołączył do grona polskich miliarderów.

bEqMbRTy

Jego biznes jest wyceniany przez giełdowych inwestorów na około 35 mld zł. Tylko we wtorek, w związku z prezentacją wyników i planów spółki akcje zyskują na wartości około 2 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqMbRTS
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(4)
Anka
4 miesiące temu
InPost mocno stąpa po rynku i śmiem twierdzić, że jest niekwestionowanym liderem. Sam pomył Paczkomatów jest jakieś lata świetlne przed pomysłem konkurencji (z awizo na czele). Analizując chociażby ich ostatni rok widać jak wiele innowacyjnych pomysłów wprowadzili. Nie dziwi mnie więc, że "idą na fali" popularności. Oby tak dalej!
Mark
4 miesiące temu
Kiedy InPost przestanie naliczać dodatkowe opłaty już po wysyłce?
zatrwożona
4 miesiące temu
mam prawie 70 lat i może ze 2-3 paczki w swoim życiu wysłałam, czy to oznacza, że przegrałam życie?
bEqMbRTT
Suweren wybra...
4 miesiące temu
Panie Tusk, Rostowski i Balcerowicz co powiecie na to że polskie firmy wykupują zagraniczne firmy i polskie firmy rozwijają się? Co powiecie na to że spółki skarbu Państwa przynoszą duże zyski?