Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
06.03.2020 12:24

Komisja PE rekomenduje 1,4 mld euro na Mechanizm Ochrony Ludności w l. 2021-2027

Komisja Ochrony Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności rekomenduje zarezerwowanie co najmniej 1,4 mld euro w unijnym budżecie na lata 2021-2027 na mechanizm reagowania w sytuacjach klęsk naturalnych i sytuacji kryzysowych, takich jak m.in. obecna epidemia koronawirusa, poinformowano na Twitterze Parlamentu Europejskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Za dofinansowaniem funkcjonowania Mechanizmu Ochrony Ludności opowiedziało się 60 posłów Komisji, dwóch było przeciw, a siedmiu wstrzymało się od głosu.

"Głosowanie to pokazuje gotowość Parlamentu Europejskiego do zapewnienia, że unijny mechanizm ochrony ludności będzie w stanie działać. Cięcia w budżecie zaproponowane przez państwa członkowskie dla jednego z najbardziej udanych i opłacalnych programów UE są niedopuszczalne. Środki RescEU i operacje ochrony ludności muszą być odpowiednio wspierane i bronione: są one wyrazem solidarności UE w najlepszym wydaniu" - powiedział sprawozdawca Nikos Androulakis (SD, Grecja), cytowany w komunikacie.

Mechanizm Ochrony Ludności ma wspierać państwa członkowskie w ratowaniu życia w czasie trzęsień ziemi, huraganów i powodzi, zwalczaniu pożarów lasów i ewakuacji obywateli państw Unii w sytuacjach kryzysowych, takich jak np. obecna epidemia koronawirusa w Chinach.

Posłowie Komisji uznali, że środki powinny zostać podzielone na trzy filary: "zapobieganie, gotowość i reagowanie". Znaczna część kwoty ma zostać przekazana na zakup niezbędnego nowego sprzętu, materiałów i zasobów rescEU, które wspiera państwa członkowskie Unii w przypadku przeciążenia krajowych systemów reagowania na sytuacje kryzysowe.

Teraz odbędzie się głosowanie na forum Parlamentu Europejskiego.

Unia Europejska ustanowiła Europejski Mechanizm Ochrony Ludności w 2013 roku, aby pomóc państwom członkowskim w radzeniu sobie z klęskami żywiołowymi. Do 2019 r. opierał się on wyłącznie na systemie dobrowolnym, w ramach którego UE koordynowała wkłady państw uczestniczących w kraju, który zwrócił się o wsparcie.

Od 2019 r., kiedy utworzono rescEU, UE może także bezpośrednio wspierać państwa członkowskie dotknięte klęskami żywiołowymi w przypadku przeciążenia zdolności krajowych. Ustanawiono paneuropejską rezerwę samolotów i śmigłowców przeciwpożarowych, specjalistycznych materiałów medycznych i sprzętu oraz innych zasobów. Mechanizm ten został niedawno wykorzystany do repatriacji obywateli UE z Wuhan w Chinach po wybuchu epidemii koronawirusa.

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz