Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Koronakryzys w firmach. Ponad połowa rezygnuje z inwestycji przez pandemię

5
Podziel się

Ponad połowa polskich firm zrezygnowała z inwestycji w 2021 roku - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę doradczą EY. Prawie 80 proc. ankietowanych ocenia obecną sytuację w kraju za niekorzystną.

Koronakryzys w firmach. Ponad połowa rezygnuje z inwestycji przez pandemię
Wiele firm w tym roku pozostanie pod negatywnym wpływem pandemi. (pixabay.com, pixabay)
bDSzCjqt

Nowe inwestycje planuje w tym roku około 30 proc. firm badanych przez EY Polska. Ponad połowa w ankietach zadeklarowała rezygnację z inwestycji - wynika z raportu "Rok z COVID-19 oczami polskich przedsiębiorców".

- Rok 2020 był bardzo trudny dla polskich przedsiębiorców, ale dla wielu z nich negatywne skutki pandemii możemy poznać dopiero w bieżącym roku. Dotyczy to w szczególności niektórych przedsiębiorstw i branż, które dotychczas były silnie wspierane programami rządowymi i korzystały z wcześniejszych oszczędności, a które nie mogą w ten sposób funkcjonować na dłuższą metę - wskazuje główny ekonomista EY Polsk Marek Rozkrut.

- Część z tych firm upadnie, ale jest duża szansa, że zbiegnie się to w czasie z silniejszym ożywieniem w polskiej gospodarce, co pozwoli ograniczyć negatywne skutki dla rynku pracy - dodaje.

bDSzCjqv

Zdaniem 78 proc. badanych firm, obecna sytuacja gospodarcza w kraju, w porównaniu do stanu sprzed pandemii, nie jest sprzyjająca. Aby dostosować się do sytuacji pandemii, ponad połowa przedsiębiorstw (59 proc.) wykorzystała oszczędności. Część firm po roku pandemii deklarowała problemy z płynnością finansową (29 proc.) lub wzrost zadłużenia firmy (27 proc.).

"Wśród przyczyn kłopotów z płynnością finansową badani wskazywali zatory płatnicze (64 proc.), brak przychodów z powodu lockdownu (62 proc.), rezygnację z usług przez klientów (59 proc.) oraz wydłużony czas płatności za faktury (44 proc.)" - czytamy w raporcie.

bDSzCjqB
Zobacz także: Rzecznik przedsiębiorców o nowych obostrzeniach: pieniądze dla wszystkich

Badanie wykazało, że w sytuacji pandemii większość przedsiębiorstw (69 proc.) utrzymała stan zatrudnienia na tym samym poziomie co przed pandemią, a 8 proc. zwiększyła liczbę zatrudnionych.

Ponad 3/4 przedsiębiorców (79 proc.) nie zdecydowało się na obniżenie wynagrodzeń, 42 proc. dużych firm przeprowadziło redukcję zatrudnienia, przy 16 proc. w przypadku mikroprzedsiębiorstw.

bDSzCjqC

EY podało, że najczęstszym utrudnieniem firm w prowadzeniu działalności z powodu pandemii jest spadek liczby klientów (48 proc. wskazań) oraz wysokie koszty bieżącej działalności (44 proc.).

Z badanie wynika, że najlepiej swoją sytuację (jako "bardzo dobrą" i "raczej dobrą") oceniają średnie (45 proc.) i duże przedsiębiorstwa (48 proc.), zaś w przypadku mikroprzedsiębiorstw sytuację swojej firmy oceniło 51 proc. badanych jako złą.

bDSzCjqD

Przedsiębiorstwa oczekują wsparcia w okresie pandemii w postaci zniesienia restrykcji (44 proc.), zmiany przepisów podatkowych w taki sposób, że podatek byłby należny jedynie od opłaconych faktur (38 proc.), dotacji (22 proc.) i rekompensat (16 proc.).

Badanie zostało przeprowadzone w styczniu 2021 roku, na próbie 500 firm, w tym 200 mikroprzedsiębiorstw (2-9 zatrudnionych), 150 małych przedsiębiorstw (10-49 zatrudnionych), 100 średnich przedsiębiorstw (50-249 zatrudnionych) oraz 50 dużych przedsiębiorstw (250+ zatrudnionych).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSzCjqW
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(5)
Tragedia naro...
miesiąc temu
Covid covidem ale przez ten pisowski bałagan aby nie powiedzieć burdel ustawowy gdzie nikt nic nie wie czarna magia czeski film, skarbówka nie wie nic ,ministerstwo nie wie nic ,na szkoleniach nic nikt nie wie a szkoli i kasuje a potem wszystko inaczej. TRA GE DIA narodowa a to doprowadzi Polskę do ruiny co już się zaczyna i coraz szybciej postępuje.
Nuñez
miesiąc temu
Tak tak, rząd niby rozdaje pieniądze z tarczy, szkoda, że nie dla małych rodzinnych firm, za to jak zwykle miliony popłyną do "dzieł" Rydzyka. Miliony z naszej kieszeni.
Jadzia
miesiąc temu
No ,a dzisiaj kolejna tarcza ruszyła!Tylko dlaczego znów dostają ci,którzy dostali już 2 x ,a tak naprawdę czesto mają otwarte i działają?/gastronomia na wynos,hotele juz otwarte/.Wystarczyło mieć spadki 40% i włąsciwe PKD i pomoc jest ,inni nie mają własicwego PKD ,a spadki po 80% i ...figa z makiem.
bDSzCjqX
yimsha
miesiąc temu
Dziwne, pracując w banku nie mogę się ogarnąć od wszelkiej maści wnioskowanych kredytów, zwłaszcza tych inwestycyjnych i to na b.duże kwoty. Tak tylko zapytam, co to za firmy brały udział w tym badaniu?
Kolo
miesiąc temu
Koronakryzys - bat i hamulec na kryzys. Taki manualny przymusowy handbrake do driftu po wszystkich co na to niezasługują. Nie ma to jak kontrolowany ekosystem ludności. Komuno welcome back.