Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Liczba terminali w ramach Programu Polska Bezgotówkowa przekroczyła 250 tys.

1
Podziel się:

W ramach Programu Polska Bezgotówkowa zostało zainstalowanych już ponad 250 tys. terminali płatniczych w całej Polsce, poinformowała Fundacja Polska Bezgotówkowa. Aż 65% z nich znajduje się w ośrodkach poniżej 100 tys. mieszkańców.

Liczba terminali w ramach Programu Polska Bezgotówkowa przekroczyła 250 tys.

"Bardzo się cieszymy, że Program Polska Bezgotówkowa rozwija się tak prężnie i trafia także do tych regionów Polski, które w największym stopniu potrzebują zmiany cywilizacyjnej przynoszonej przez płatności bezgotówkowe. Wpływa to pozytywnie na rozwój lokalnych przedsiębiorstw i punktów handlowo-usługowych, które szczególnie w mniejszych miejscowościach pełnią rolę centrum lokalnej aktywności" - powiedział prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa Mieczysław Groszek, cytowany w komunikacie.

Do regionów, w których odsetek terminali zainstalowanych w ramach Programu Polska Bezgotówkowa jest najwyższy, należą województwa: mazowieckie (15,19%), śląskie (11,55%), wielkopolskie (9,49%) i małopolskie (9,32%), natomiast do tych z najniższą liczbą zaliczają się województwa świętokrzyskie (2,86%), podlaskie (2,84%), opolskie (2,76%) i lubuskie (2,48%). Terminale zainstalowane w ramach Programu Polska Bezgotówkowa zrealizowały dotychczas ponad 187,5 mln transakcji, za łączną kwotę blisko 10 mld zł.

"Nadal jednak widzimy potrzebę zwiększenia dotarcia do przedsiębiorców, którzy prowadzą lokale handlowo-usługowe w mniejszych miejscowościach i miasteczkach, aby pokazać im jaką wartość dla ich biznesu będzie niosła instalacja terminala płatniczego. W rozmowach z przedstawicielami różnych branż, którzy na taki krok się zdecydowali, wyraźnie wybrzmiewa zadowolenie, że dzięki otwarciu się przez nich na płatności bezgotówkowe ich klienci mogą wybrać, czy wolą zapłacić kartą, czy gotówką" - powiedział wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa Paweł Widawski, cytowany w komunikacie.

Według cytowanych w materiale danych Narodowego Banku Polskiego (NBP), liczba terminali POS w Polsce w III kw. minionego roku wyniosła już ponad 867 tys. i nieustannie rośnie. Ponadto, od marca 2019 roku praktycznie wszystkie zainstalowane terminale umożliwiają płatności zbliżeniowe, podano także.

Do Programu Polska Bezgotówkowa mogą zgłaszać się mikro-, małe i średnie podmioty, które chcą rozpocząć przyjmowanie płatności bezgotówkowych, a w okresie ostatnich 12 miesięcy w swoim punkcie handlowo-usługowym nie akceptowały płatności bezgotówkowych. Od 1 września 2018 roku Program Polska Bezgotówkowa został rozszerzony o urzędy i inne instytucje sektora publicznego oraz o inne podmioty przyjmujące płatności, a niebędące przedsiębiorcami. Tym samym obejmuje on swoim działaniem także takie instytucje, jak urzędy gminne, sądy, uczelnie wyższe, instytucje kultury, sztuki i sportu, parki narodowe oraz szpitale i przychodnie, przedsiębiorstwa komunalne, a także fundacje czy stowarzyszenia.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Krzychv
4 lata temu
O to im chodzi żebyście rozliczali się z każdej złotóweczki.