Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sii
12.07.2019 10:06

Lista ostrzeżeń SII. 15 spółek giełdowych naruszyło przepisy

Podwoiła się liczba spółek giełdowych, które nie wywiązały się z obowiązku przeprowadzenia walnego zgromadzenia akcjonariuszy podsumowującego 2018 rok. Na liście ostrzeżeń znalazły się m.in. firma Kulczyka i Zakłady Mięsne Henryk Kania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(SII)
SII ostrzega inwestorów przed kolejnymi spółkami nie dopełniającymi obowiązków. (Fot: SII)

Wydłuża się lista spółek, które są na "czarnej liście" Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Jest ich już prawie setka. To firmy, które m.in. nie dopełniają obowiązków, jakie narzucają na nie przepisy prawa. SII sprawdziło jak to wygląda w przypadku obowiązkowego zwołania walnego zgromadzenia akcjonariuszy (WZA), które powinno odbyć się do końca czerwca.

Okazuje się, że 15 spółek z warszawskiej giełdy WZA nie przeprowadziło. Wśród nich jest m.in. GetBack, dla którego jest to obecnie najmniejsze zmartwienie i kilka innych firm będących na krawędzi bankructwa. Na czarną listę trafiły tym razem też Zakłady Mięsne Henryk Kania, które popadły w poważne problemy finansowe i walczą o przetrwanie.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Najciekawsze fakty

Co ciekawe, w niechlubnym gronie znalazł się też Ciech. Firma należąca do miliardera Sebastiana Kulczyka, tłumaczy to koniecznością dokonania korekty w sprawozdaniu finansowym za 2018 rok. Ma ona dotyczyć rezerwy na podatek dochodowy oraz odpisu na podatek odroczony. Według zapewnień Ciechu, WZA będzie zwołane po dokonaniu korekty, ale na razie nie wiadomo dokładnie kiedy.

Oprócz wspomnianych trzech spółek na liście ostrzeżeń SII znalazły się jeszcze także: Budopol Wrocław, Calatrava Capital, Chemoservis-Dwory, Drewex, Ideon, Krezus, Lark.pl, Mediatel, PC Guard, Qumak, Redwood Holding i Wilbo.

W rok liczba spółek, które nie zwołała obowiązkowego WZA zwiększyła się blisko dwukrotnie. W 2018 roku było ich siedem.

Zgodnie Kodeksem Spółek Handlowych, spółki notowane na GPW mają obowiązek przeprowadzenia zwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy w terminie 6 miesięcy po upływie każdego roku obrotowego. Przedmiotem obrad powinno być rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego, decyzja o podziale zysku albo o pokryciu straty oraz udzielenie władzom absolutorium z wykonania przez nich obowiązków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: sii, lista ostrzeżeń, wza, ciech, henryk kania, wiadomości, wiadomości, wiadomości, giełda, gpw
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-07-2019

PJNSuweren bez giełdy przeżyje, ale suwerenna polska gospodarka - nie! Czasami myślę, czy to nie lepiej...

Rozwiń komentarze (1)