Notowania

Lotos Petrobaltic kupił platformę wiertniczą od firmy Maersk. To prawdziwy gigant

84 metry długości i 90 szerokości - to wymiary platformy wiertniczej, jaką od Duńczyków kupiła spółka zależna Lotosu. Będzie to największa platforma firmy na Bałtyku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Agencja Gazeta)
Takimi platformami wiertniczymi Lotos Petrobaltic już dysponuje na Bałtyku. (Fot: Dominik Werner)

Spółka Lotos Petrobaltic, która odpowiada w państwowym gigancie za wydobycie surowców z dna Bałtyku, zainwestowała w zakup kolejnej platformy wiertniczej. Gigant od duńskiego armatora operowała dotychczas na wodach Morza Północnego.

"Platforma o nazwie Giant, zakupiona od firmy Maersk, będzie piątą i największą ze wszystkich platform należących do Lotos Petrobaltic" - czytamy w komunikacie.

Zbudowana w 1986 roku w Japonii platforma została w pełni zmodernizowana w 2012 roku. Obecnie przebywa w porcie Esbjerg, gdzie jest przygotowywana przez polską załogę do operacji holowania. Zakładana trasa holowania podzielona na dwa etapy będzie przebiegała na linii Esbjerg-Frederikshavn i Frederikshavn-Gdańsk.

Dziwne odkrycie nad Bałtykiem

- Po wykonaniu prac przystosowawczych wymaganych do odnowienia klasy oraz przeszkoleniu załogi, platforma rozpocznie prace rekonstrukcyjne na Bałtyku. Jej zadaniem będzie wykonanie przewidzianych rekonstrukcji 7 odwiertów na złożu B3 - tłumaczy Grzegorz Strzelczyk, prezes Lotos Petrobaltic.

Nim platforma zostanie odholowana na złoże B3, musi zostać odpowiednio oznakowana i przystosowana do potrzeb pracy na Bałtyku. Pozwala ona wiercić do głębokości około 7620 metrów.

Platforma ma 84 metry długości i 90 metrów szerokości. Długość nóg to 160 metrów, a wyporności ponad 24 tys. ton. Może działać przy falach do wysokości 27 metrów i wietrze wiejącym do 43,5 metrów na sekundę.

Lotos Petrobaltic jako jedyna spółka prowadzi poszukiwania i wydobycie węglowodorów w polskiej strefie Morza Bałtyckiego od blisko 30 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: lotos, petrobaltic, maersk, bałtyk, wiadomości, wiadomości, wiadomości, giełda, surowce
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-06-2019

IIIZbudowana w 1986 roku!!! Przeciez to zlom... sama rdza. Zewnatrz mozna latwo ja pomalowac ale wszystkie rurociagi, systemy czy nawet poklady sa pewnie … Czytaj całość

21-06-2019

AchBędziemy wydobywać ślimaki i wodorosty do sushi

21-06-2019

sazxcJak powiedział nam kochany przez naród prezes Kaczyński / węglowodanów/

Rozwiń komentarze (39)