Notowania

mBank zarobił mniej w 2019 roku. W kolejnych miesiącach spodziewa się nowych pozwów frankowiczów

Rok 2019 mBank nie zaliczy do najlepszych. Wyraźnie spadły zyski, m.in. przez konsekwencje wyroków TSUE. Jeden z nich dotyczył kredytów we frankach. Władze banku spodziewają się w związku z nim kolejnej fali pozwów w ciągu 5 lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Władze mBanku podsumowały wstępnie wyniki 2019 roku. (Fot: Jan Bielecki/East News)

Zarząd mBanku nie czekał zbyt długo z podsumowaniem 2019 roku. Opublikował w czwartek wstępne niezaudytowane dane finansowe. Okazało się, że w całym 2019 roku zysk przekroczył miliard i wyniósł dokładnie 1 mld 10,35 mln zł. Dużo, ale o prawie 300 mln zł mniej niż rok wcześniej.

Z najnowszych danych wynika, że słabo wypadła końcówka roku. Od października do grudnia bank wypracował 116 mln zł zysku wobec 316 mln zł w analogicznym okresie 2018 roku. To duży regres.

Ogółem dochody banku w czwartym kwartale spadły. Zarząd tłumaczy to m.in. niższym wynikiem na odsetkach. "Spadek wyniku z tytułu odsetek o 53,7 mln zł, tj. 5 proc. wynika z pomniejszenia przychodów z tytułu odsetek o 68,5 mln zł w związku z werdyktem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącym prawa konsumenta do obniżenia kosztu kredytu w przypadku jego spłaty przed terminem określonym w umowie kredytowej" - czytamy w komunikacie.

Wyrok TSUE może być szansą. Frankowicze ruszą po nowe kredyty?

Poprawiły się za to wyniki z tytułu opłat i prowizji. Głównie dzięki lepszemu rezultatowi na kartach płatniczych oraz wyższym przychodom z działalności kredytowej i prowizjom za prowadzenie rachunków.

Władze mBanku przyznają, że istotny negatywny wpływ na zysk operacyjny miał ujemny wynik z tytułu rezerw na ryzyko prawne związane z kredytami walutowym. Wynika to ze zmiany metodologii kalkulacji rezerw na ryzyko prawne dotyczące indywidualnych spraw sądowych dotyczących klauzul indeksacyjnych w kredytach hipotecznych i mieszkaniowych we frankach szwajcarskich" - podsumowano.

Zarząd próbuje szacować prawdopodobieństwo przegranej na podstawie historii pozytywnych i negatywnych prawomocnych wyroków dotyczących banku. Nie zdradza ile wynosi, ale wskazuje, że dotychczasowe prawomocne orzeczenia w indywidualnych postępowaniach dotyczących klauzul indeksacyjnych są w większości przypadków korzystne dla banku.

Mimo tego w budżecie zarezerwował środki na ewentualne straty. Mowa o ponad 417 mln zł.

mBank należy do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce. Strategicznym akcjonariuszem mBanku jest niemiecki Commerzbank.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo, mbank, wyniki, kredyty frankowe
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-02-2020

goscOd kiedy nie mam u nich konta jestem szczęsliwszym człowiekiem. Banda krętaczy i zdzierców

06-02-2020

gośćNiemcy mniej kasy wydoili z Polski . Należy się tylko cieszyć .

06-02-2020

CHFRozliczyć raz i zamknąć sprawę ale strategia bankow i ich optymalizacja, synergia SVA jest inna. Prawda Panie Prezesie ZBP.

Rozwiń komentarze (12)