Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

MF i KAS: e-Toll może zastąpić bramki na odc. autostrad A2 i A4 w IV kw. 2021

0
Podziel się:

Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) liczą, że przejazd lekkich pojazdów odcinkami autostrady A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica bez szlabanów będzie możliwy od IV kwartału 2021 r., podały resort i KAS. Na państwowych odcinkach dróg płatnych będzie działał jeden system poboru opłat e-Toll.

MF i KAS: e-Toll może zastąpić bramki na odc. autostrad A2 i A4 w IV kw. 2021
(money.pl)

Od 1 lipca 2020 r. szef KAS odpowiada za pobór opłaty za przejazd autostradą na dwóch odcinkach: Konin-Stryków (A2) oraz Wrocław-Sośnica (A4)
. Obecnie opłata za przejazd na tych odcinkach jest pobierana w sposób manualny, z wykorzystaniem tzw. bramek lub elektronicznie, przy użyciu dedykowanych urządzeń OBU (viaBOX lub viaAUTO) w technologii radiowej (DSRC).

"Przygotowujemy rozwiązania, które pozwolą na odejście od manualnego poboru opłaty za przejazd autostradą i likwidację tzw. bramek. Naszym celem jest pobór wszystkich opłat drogowych w jednym systemie bezbramkowym. Chcemy w pełni wykorzystać potencjał nowych technologii i stworzyć system, który będzie bezpieczny i wygodny dla użytkowników dróg" - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński, cytowany w komunikacie.

"Wprowadzamy pobór opłaty za przejazd autostradą w trybie 'free flow', czyli bez konieczności zatrzymywania pojazdów w punkach poboru opłat. Nie będzie to oznaczać obowiązku wyposażania samochodów osobowych w nadajniki GPS. Chcemy, żeby system e-Toll był wykorzystywany przez Krajową Administrację Skarbową do poboru wszystkich opłat drogowych. Przekazywanie danych geolokalizacyjnych dla pojazdów lekkich jest opcjonalne" - wyjaśniła szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska.

MF i KAS planują wprowadzić dwie możliwości opłacania przejazdu autostradą przez pojazdy lekkie (o masie do 3,5 tony):

  • zakup biletu autostradowego (e-Ticket),
  • na podstawie danych geolokalizacyjnych przekazywanych do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS (e-Toll), analogicznie jak to ma miejsce dla pojazdów ciężkich, np. z wykorzystaniem bezpłatnej aplikacji na urządzenia mobilne dostarczone przez KAS.

Bilet będzie można również kupić na stacji paliw czy w kiosku, co będzie wygodne dla osób, które nie korzystają z rozwiązań cyfrowych.

"Ze względu na wiążące Ministerstwo Finansów umowy z podwykonawcami na obsługę bramek, najwcześniejszy możliwy termin zaprzestania poboru opłaty za przejazd autostradą w sposób manualny to IV kwartał 2021 r. Możliwość rozliczania opłaty za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich w Systemie Poboru Opłaty Elektronicznej KAS z wykorzystaniem aplikacji zostanie uruchomiona wcześniej, wraz ze startem systemu e-Toll" - czytamy w komunikacie.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)