Notowania

finanse
29.08.2019 08:05

NFG: Blisko 23% badanych MŚP ocenia swoją wiedzę o faktoringu jako wysoką

Poziom wiedzy o faktoringu jako wysoki ocenia blisko 23% przedsiębiorców, a 45,8% jako średnią, wynika z najnowszego raportu Instytutu Keralla "Percepcja faktoringu w MŚP" zrealizowanego na zlecenie firmy faktoringowej NFG.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Coraz więcej firm określa poziom swojej wiedzy o faktoringu jako wysoki, argumentując: 'Wiem bardzo dobrze, na czym polega, analizowałem oferty, korzystałem w przeszłości, interesowałem się'. Jeszcze w 2016 roku w ten sposób odpowiadało 19,5% przedsiębiorców, obecnie już blisko 23%. Wysoki poziom wiedzy deklarują głównie firmy handlowe. Po przeciwnej stronie znajdują się usługodawcy" - czytamy w komunikacie.

Z kolei do 45,8% wzrósł odsetek firm oceniających znajomość wiedzy o faktoringu jako średnią, co w relacji do ostatniego pomiaru także oznacza wzrost o 8 pkt. proc. W tej grupie istotnie częściej lokują się firmy małe, zatrudniające 10-49 pracowników niż mikrofirmy (1-9).

Jednocześnie grupa 86% przedsiębiorców, którzy przyznają, że mają jakąkolwiek wiedzę o faktoringu, dość słabo wypada w pytaniach o znajomość poszczególnych form faktoringu. Zaledwie 33% z nich potwierdza znajomość co najmniej jednej formy faktoringu. Żadnej nie wskazuje 67,1% badanych i najczęściej są to mikroprzedsiębiorcy oraz usługodawcy, podano także.

"Niepokoi fakt, że największy deficyt wiedzy o faktoringu występuje wśród najmniejszych przedsiębiorców. Jest to bowiem grupa firm nie tylko najbardziej narażona na utratę płynności finansowej, ale też najbardziej zadłużona. Według Krajowego Rejestru Długów, mikroprzedsiębiorcy stanowią trzy czwarte wszystkich zadłużonych firm. Są winni swoim wierzycielom ponad 5 miliardów złotych. W relacjach biznesowych z większymi kontrahentami, często pozostają tą słabszą stroną. To głównie ich kosztem duże firmy nierzadko kredytują swoją działalność, wydłużając ponad normę terminy płatności za faktury. Tymczasem faktoring, który pozwala szybko i łatwo zamienić faktury na gotówkę, może być, zwłaszcza dla mikrofirm, jedyną deską ratunku" - powiedział prezes NFG Dariusz Szkaradek, cytowany w komunikacie.

Najbardziej znany przez przedsiębiorców jest tzw. faktoring krajowy, eksportowy, importowy (56,3%) oraz faktoring z regresem i bez regresu (47,2%). Znajomość wymienionych form faktoringu istotnie częściej potwierdzają firmy zatrudniające minimum 10 pracowników. Najsłabiej rozpoznawalne są: faktoring odwrotny i faktoring mieszany.

Ponad 57% przedsiębiorców przyznaje, że aktywnie poszukuje informacji o faktoringu. Głównym źródłem wiedzy są dla nich portale specjalistyczne (30,1%) oraz partnerzy/kontrahenci (29,7%). Najmniej pomocne w tym względzie okazują się rady księgowych i doradców finansowych, podano dalej.

"Po raz pierwszy sprawdziliśmy, skąd przedsiębiorcy czerpią wiedzę o faktoringu i jak ją zdobywają. Znamienny jest fakt, że rolę autorytetu pełnią tutaj przede wszystkim dziennikarze tworzący portale specjalistyczne, a także partnerzy biznesowi, z którymi przedsiębiorcy robią interesy. Często też respondenci sami dzwonią do banków, by tam uzyskać niezbędne informacje. Co ciekawe, dużo mniejszym zainteresowaniem cieszy się reklama w Internecie, a także mailingi i newslettery. Niewielki odsetek, bo tylko 3,7% badanych, pozyskuje wiedzę wprost z wyszukiwarek internetowych" - dodał Szkaradek.

Badanie ogólnopolskie "Percepcja faktoringu w MŚP" przeprowadzone przez Instytut Keralla Research na zlecenie firmy faktoringowej NFG, w II kwartale 2019 r., na próbie N=500. Technika: wywiady telefoniczne.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-08-2019

MeryWiedzą ale jednak nadal odsetek korzystających (zwłaszcza wśród mniejszych przedsiębiorców) jest niewielki, a szkoda...bo faktycznie usługa jest … Czytaj całość

17-09-2019

TomekJa zdecydowałem się na faktoring pozabankowy (z Bibby Financial Services). I jeśli ktoś się waha, warto. Koniec z przypominaniem się o płatności za … Czytaj całość

01-09-2019

medoFaktoring jest dużo lepszy od kredytów. Ja z NFG współpracuję już 2 lata.

Rozwiń komentarze (4)