Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
11.04.2020 12:41

Orlen przejmuje Ruch. Jest wniosek do UOKiK

PKN Orlen złożył do UOKiK wniosek w sprawie przejęcia Ruchu. Koncern paliwowy planuje przejęcie upadającej sieci kiosków od kwietnia zeszłego roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Orlen przejmuje Ruch.

Wniosek o zgodę na przejęcie sieci kiosków wpłynął do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 8 kwietnia.

"Zamierzona koncentracja polega na przejęciu przez Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. z siedzibą w Płocku („PKN ORLEN”) kontroli nad RUCH S.A. z siedzibą w Warszawie („RUCH”), co stanowi koncentrację w rozumieniu art. 13 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów" - czytamy w opisie wniosku złożonego w UOKiK.

Plany przejęcia Ruchu przez koncern paliwowy sięgają wiosny zaszłego roku. Sieć kiosków od września 2018 roku jest w przyspieszonym postępowaniu układowym z powodu ogromnego zadłużenia.

Oglądaj też: Rząd dorzuci 40 proc. pensji. Jeśli firma będzie miała kłopoty przez 2 miesiące

Jak informowała Joanna Zakrzewska, dyrektor biura komunikacji korporacyjnej w Orlenie, biorąc pod uwagę bardzo dobrze prosperujący format Stop Cafe, 1 700 stacji benzynowych oraz plany utworzenia własnej logistyki, Orlen widzi potencjalną synergię z działalnością Ruchu. Powodzenie zależy jednak od "determinacji wszystkich zainteresowanych stron".

W połowie kwietnia firmy, którym ruch jest dłużny pieniądze, przyjęły propozycje umorzenia części wierzytelności. Kilka dni wcześniej Alior Bank zawarł porozumienie w sprawie warunków transakcji pomiędzy bankiem, PKN Orlen oraz Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń (PZU) w sprawie przejęcia wszystkich akcji Ruch i sprzedaży ich na rzecz paliwowego giganta.

Nabycie akcji przez Orlen mogło jednak nastąpić dopiero po spełnieniu pewnych warunków, przewidzianych w porozumieniu. Chodzi m.in. o uzyskanie zgód korporacyjnych i wydanie zgody na przejęcie przez UOKiK i Komisję Europejską.

- Złożyliśmy bardzo dobrą ofertę, która wciąż pozostaje aktualna. Sądzimy, że wniosek w tej sprawie trafi do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, jednocześnie rozmawiamy z właścicielami Ruchu w sprawie umowy - mówił Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, jesienią zeszłego roku. Miał wtedy nadzieję, że fuzja spółek nastąpi jeszcze w 2019.

Wydanie decyzji w Komisji Europejskiej się jednak przedłużyło. Decyzja UOKiK, pozwalająca na fuzję, to jeden z ostatnich etapów przejęcia spółki.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: giełda, ruch, uokik, orlen, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-04-2020

Marks...UWAGA . Bardzo dobrze,że PIS a precyzyjniej określone środowiska ludzi z tej formacji politycznej i społecznej, zrozumiały w końcu, że należy … Czytaj całość

10-04-2020

co???po co? jaki jest tego cel?

12-04-2020

RealistaWg mnie to PiS niszczy Państwo. To co ludzie zbudowali PiS niszczy. A ten Kaczyński natychmiast aut z polityki To jest największy szkodnik. On … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (23)