Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Orlen przejmuje Ruch. Jest wniosek do UOKiK

23
Podziel się:

PKN Orlen złożył do UOKiK wniosek w sprawie przejęcia Ruchu. Koncern paliwowy planuje przejęcie upadającej sieci kiosków od kwietnia zeszłego roku.

Orlen przejmuje Ruch.
Orlen przejmuje Ruch. (iStock.com)

Wniosek o zgodę na przejęcie sieci kiosków wpłynął do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 8 kwietnia.

"Zamierzona koncentracja polega na przejęciu przez Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. z siedzibą w Płocku („PKN ORLEN”) kontroli nad RUCH S.A. z siedzibą w Warszawie („RUCH”), co stanowi koncentrację w rozumieniu art. 13 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów" - czytamy w opisie wniosku złożonego w UOKiK.

Plany przejęcia Ruchu przez koncern paliwowy sięgają wiosny zaszłego roku. Sieć kiosków od września 2018 roku jest w przyspieszonym postępowaniu układowym z powodu ogromnego zadłużenia.

Zobacz także: Oglądaj też: Rząd dorzuci 40 proc. pensji. Jeśli firma będzie miała kłopoty przez 2 miesiące

Jak informowała Joanna Zakrzewska, dyrektor biura komunikacji korporacyjnej w Orlenie, biorąc pod uwagę bardzo dobrze prosperujący format Stop Cafe, 1 700 stacji benzynowych oraz plany utworzenia własnej logistyki, Orlen widzi potencjalną synergię z działalnością Ruchu. Powodzenie zależy jednak od "determinacji wszystkich zainteresowanych stron".

W połowie kwietnia firmy, którym ruch jest dłużny pieniądze, przyjęły propozycje umorzenia części wierzytelności. Kilka dni wcześniej Alior Bank zawarł porozumienie w sprawie warunków transakcji pomiędzy bankiem, PKN Orlen oraz Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń (PZU) w sprawie przejęcia wszystkich akcji Ruch i sprzedaży ich na rzecz paliwowego giganta.

Nabycie akcji przez Orlen mogło jednak nastąpić dopiero po spełnieniu pewnych warunków, przewidzianych w porozumieniu. Chodzi m.in. o uzyskanie zgód korporacyjnych i wydanie zgody na przejęcie przez UOKiK i Komisję Europejską.

- Złożyliśmy bardzo dobrą ofertę, która wciąż pozostaje aktualna. Sądzimy, że wniosek w tej sprawie trafi do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, jednocześnie rozmawiamy z właścicielami Ruchu w sprawie umowy - mówił Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, jesienią zeszłego roku. Miał wtedy nadzieję, że fuzja spółek nastąpi jeszcze w 2019.

Wydanie decyzji w Komisji Europejskiej się jednak przedłużyło. Decyzja UOKiK, pozwalająca na fuzję, to jeden z ostatnich etapów przejęcia spółki.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(23)
Robert
4 lata temu
Niepojęte po co ratować kioski to archaizm, chyba fanaberia Kaczyńskiego.
xyz
4 lata temu
Chodzi o przejęcie ważnego kanału dystrybucji prasy. Po przejęciu tylko pisowskie tytuły.
Molochica
4 lata temu
I producent kondomów czeka na Orlen abo na PZU. I byłe PGRy. I polskie linie oceaniczne. I piekarnie. I młyny. I TvPiS. I inne sektory dalekie od ropy.
Obaj
4 lata temu
ORuchlen
Roan
4 lata temu
Interesujące, ciekawe jaki jest pomysł bo na samych gazetach to nie pociągnie - taki polski mikro starbucks?
...
Następna strona