Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ostrów Wlk. jako 1. weźmie udział w programie BGK i EBI dla średnich miast

0
Podziel się:

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) rozszerzył ofertę o pożyczki dla samorządów ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) na finansowanie programów inwestycyjnych w ramach projektu dla miast średniej wielkości, podał bank. Ostrów Wielkopolski jako pierwsze miasto w programie uzyskał wsparcie w wysokości 110 mln zł z EBI za pośrednictwem BGK. Miasta średniej wielkości uzyskają dostęp do środków EBI, tańszych od dostępnych aktualnie na rynku.

Ostrów Wlk. jako 1. weźmie udział w programie BGK i EBI dla średnich miast

"Misją BGK jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego kraju, którego ważnym uczestnikiem są samorządy. Pomagamy samorządom w wieloletnim i zrównoważonym rozwoju. Projekt dla Ostrowa Wielkopolskiego to pilotaż wspólnego programu BGK i EBI. Dzięki niemu miasta średniej wielkości będą mogły realizować ambitne programy inwestycyjne, tak by mieszkańcom żyło się lepiej. Cały czas trwają negocjacje z EBI, więc o szczegółach projektu będziemy mogli poinformować później. To właśnie inwestycje publiczne - rządowe oraz samorządowe - będą teraz niezwykle ważne dla gospodarki i rozruszają prywatne projekty inwestycyjne" - powiedział wiceprezes BGK Włodzimierz Kocon, cytowany w komunikacie.

"Od pierwszej pożyczki dla Katowic ponad 20 lat temu Europejski Bank Inwestycyjny wspiera około trzydzieści polskich miast w ich planach rozwoju i rewitalizacji. Przeznaczyliśmy ponad 4 mld euro na pożyczki w ramach projektów miejskich w Polsce w latach 2015-2019. Dziś naszym partnerem jest Ostrów Wielkopolski - po raz pierwszy udzielamy wsparcia miastu liczącemu mniej niż 100 000 mieszkańców. Robimy to we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, naszym wieloletnim partnerem przy wielu projektach w Polsce. Naszym wspólnym celem jest umożliwienie wszystkim miastom, dużym i małym, posiadającym wiarygodny plan, dostępu do korzystnych warunków finansowych, potrzebnych do tworzenia lepszej infrastruktury i ekologicznego środowiska dla swoich mieszkańców. Cel ten planujemy osiągnąć w ramach nowego programu opracowanego przez EBI i BGK, który zapewni finansowanie szerokiemu gronu średnich miast w całej Polsce"- powiedziała wiceprezes EBI, która nadzoruje transakcje w Polsce Teresa Czerwińska, cytowana w
komunikacie.

W Ostrowie Wielkopolskim zostanie zrealizowanych ponad 100 inwestycji o wartości 250 mln zł końca 2023 roku. Dzięki pożyczce możliwa będzie realizacja Ostrowskiego Ekspresu Inwestycyjnego, czyli programu zrównoważonego rozwoju miasta, podano także.

"Zaplanowane w Ostrowie Wielkopolskim inwestycje mają poprawić jakość życia mieszkańców, chronić klimat i wzmacniać rozwój gospodarczy. Powstaną m.in. nowe przedszkola i domy, nowe drogi, chodniki i ścieżki rowerowe. Zakupione zostaną elektryczne autobusy zasilane produkowaną w mieście zieloną energią" - czytamy w komunikacie.

BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Jednym z ważnych zadań banku jest również wspieranie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. BGK zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań.

EBI jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której właścicielami są państwa członkowskie. Bank udostępnia długoterminowe finansowanie z przeznaczeniem na realizację inwestycji istotnie przyczyniających się do realizacji celów polityki UE. W 2019 r. grupa EBI przeznaczyła 5,4 mld euro na finansowanie polskich projektów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)