"Pionierskie rozwiązanie produkcji ze specjalnie opracowanego przez Saddar kompozytu na bazie surowca pochodzącego z recyklingu butelek PET jest dla Amerykanów bardzo atrakcyjne. Według danych McKinsey & Company tylko 28% plastiku z opakowań i butelek jest w USA ponownie przetwarzane. Model gospodarki o obiegu zamkniętym, w który idealnie wpisuje się nasz rodzimy producent przyciąga coraz większą uwagę w Stanach Zjednoczonych. Sama Kalifornia, która przoduje w ekologicznych rozwiązaniach to piąta gospodarka światowa i tam właśnie będziemy starać się o nowe kontrakty dla polskiego producenta" - powiedział kierownik biura ZBH PAIH w Waszyngtonie Bartosz Szajda, cytowany w komunikacie.
Kompozytowa ekokotwa to produkt oparty na zastrzeżonej konstrukcji i innowacyjnym w skali światowej pomyśle wykorzystania do jego produkcji butelek PET. Można je użyć ponownie, zmielić i ponownie przetworzyć na inne produkty i spełniają wymagania stawiane produktom w zakresie gospodarki w obiegu zamkniętym (circular economy), podano także
"Naszym celem jest zapewnienie idealnego ekologicznego produktu, który istotnie przyczynia się do poszanowania środowiska naturalnego. Oprócz rozpoczętej właśnie ekspansji w USA, w ciągu najbliższych 3 lat planujemy również umocnić się w Europie, zdobywając 25% rynku. Przy poziomie produkcji 1.5 mln sztuk rocznie i zużyciu 20 butelek na jedną ekokotwę recyklingowi będziemy poddawać aż 30 mln butelek plastikowych. Dumnie możemy zatem mówić o naszych 'zielonych zasługach'" - powiedział założyciel firmy Saddar Dariusz Sadowiński, cytowany w komunikacie.
Jak podała PAIH, w latach 2018-2020 firma Saddar zainwestowała w badania i rozwój blisko 2 mln USD na poprawę wydajność produkcji do 2,5-3 mln ekokotw rocznie oraz na unowocześnienie i opracowanie nowych innowacyjnych modeli produktów.
"Rozwiązania instalacyjne oferowane przez Saddar mają bardzo szerokie zastosowanie, w tym jako elementy montażu ogrodzeń, drewnianej architektury ogrodowej czy w sektorze budowlanym. Są to kotwy wbijane, wkręcane i przykręcane w niemal każdy rodzaj gruntu czy powierzchni. Na szeroką skalę używane są przy m.in. instalacji ogromnych farm fotowoltaicznych w USA. Montaż jest szybki i przyjazny środowisku: bez użycia cementu oraz potrzeby dostosowania gruntu z użyciem ciężkiego sprzętu. W razie potrzeby, instalacje można po prostu przenieść w inne miejsce bez uszczerbku dla środowiska" - dodał szef biura PAIH w Waszyngtonie.
Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) jest instytucją doradczą wchodzącą w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Pierwszym punktem kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez Zagraniczne Biura Handlowe (ZBH) na całym świecie. Wzmacnia rozpoznawalność polskich marek na międzynarodowych rynkach, promuje rodzime produkty i usługi oraz rozwiązania technologiczne made in Poland. Agencja pomaga przedsiębiorcom w wyborze optymalnej ścieżki ekspansji za granicą. Wspiera również napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski oraz realizację polskich inwestycji w kraju.