Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
05.06.2020 17:58

PFR sprzedał koronaobligacje o wartości nominalnej 12 mld zł

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) wyemitował dziś, w ramach programu emisji obligacji o łącznej wartości do 100 mld zł, 7-letnie papiery o wartości nominalnej 10 mld zł oraz papiery 10-letnie o wartości 2 mld zł, poinformował PFR.

Podziel się
Dodaj komentarz

Banki objęły całość puli obligacji 7-letnich o wartości 10 mld zł. Obligacje 10-letnie o wartości 2 mld zł objęło PZU Życie. W sumie PFR sprzedał już obligacje o wartości nominalnej 62 mld zł, podano w komunikacie.

"Obligacje 7-letnie są oprocentowane w stosunku rocznym na poziomie 1,75%, a termin zapadalności jest ustalony na 7 czerwca 2027 r. Rentowność obligacje 10-letnich objętych przez PZU Życie S.A. wyniosła 2,04%, podlegają one wykupowi 5 marca 2030 r. Rentowności obligacji zostały określone na podstawie wyceny obligacji skarbowych o podobnym terminie zapadalności powiększonych o podatek bankowy i marżę za ryzyko mniejszej płynności niż obligacje skarbowe. Konstrukcja elementów składowych rentowności jest zbliżona do obligacji emitowanych przez bank BGK" - czytamy w komunikacie.

Środki pozyskane przez PFR z emisji zostaną w całości przeznaczone na realizację rządowego programu wsparcia finansowego przedsiębiorców w związku z negatywnymi skutkami COVID-19, przypomniano w materiale.

"Po emisjach obligacji 4- i 5-letnich przyszedł czas na emisje obligacji o dłuższych zapadalnościach. Cieszy nas to, że rynek dalej pozytywnie odpowiada na naszą ofertę inwestycyjną. Jest to szczególnie ważne na kilka dni przez uruchomieniem ostatniego etapu wdrażania programu, tym razem tej jego części, która skierowana jest do dużych firm" - skomentował prezes PFR Paweł Borys, cytowany w komunikacie.

Finansowanie tarczy finansowej, której wartość opiewa na ok. 100 mld zł, będzie pochodziło z emisji obligacji z gwarancjami Skarbu Państwa przez PFR, natomiast Narodowy Bank Polski (NBP) będzie mógł skupować te papiery od banków komercyjnych.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-06-2020

maxkto kupuje 10 letnie obligacje na 2%?, skoro rząd nadrukował tyle pieniędzy że zaraz będziemy mieli inflacje dwucyfrową,

08-06-2020

Felek"Cieszy nas to, że rynek dalej pozytywnie odpowiada na naszą ofertę inwestycyjną" - rynek, czyli należący do państwa PZU. Wg pis rynek, to … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)