"Cieszę się, że tak wielki koncern energetyczny widzi potencjał współpracy z nami. Jesteśmy zainteresowani współpracą w zakresie ochrony środowiska i technologii antysmogowych, ale mamy też cały pakiet innych technologii, w tym kogeneracji" - powiedział dyrektor Centrum Jan Kiciński podczas uroczystego podpisania umowy.
"Chcemy być odbiorcą tego, co nauka jest w stanie do przemysłu dostarczać - tych innowacyjnych produktów, które wspomogą rozwój PGE i które pozwolą powiedzieć, że PGE odpowiada na wyzwania dnia dzisiejszego" - wskazał prezes PGE Henryk Baranowski.
PGE i KEZO zamierzają współpracować przy prowadzeniu wspólnych prac badawczych i rozwojowych, opracowywaniu opinii i ocen rozwiązań technicznych oraz sporządzaniu analiz.
Centrum Badawcze KEZO ma na celu prowadzenie badań nad czystymi technologiami energetycznymi. W budynku, stanowiącym "żywe laboratorium" wykorzystywane są wszystkie dostępne odnawialne źródła energii. Badane jest magazynowanie energii, ciepła i chłodu, instalacje do wytwarzania energii z ciepła odpadowego, a także stacje ładowania samochodów elektrycznych i technologia vehicle-to-grid.
Grupa PGE wytwarza 43% produkcji energii elektrycznej (w tym segment Energetyki Konwencjonalnej ok. 42%) w Polsce oraz 25% ciepła z kogeneracji. Dodatkowo, 9% krajowej energii odnawialnej pochodzi z jej instalacji. Linie dystrybucyjne GK PGE obejmują ok. 40% powierzchni Polski i dostarczają energię elektryczną do 5,4 mln odbiorców końcowych, czyli 25% klientów w kraju. Na rynku detalicznym ma 5,3 mln klientów, stanowiących ok. 30% odbiorców końcowych w Polsce. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.