Notowania

transport
12.09.2019 12:26

PKP IC zwiększy liczbę obsługiwanych miejscowości do 405 w rozkładzie 2019/2020

PKP Intercity będzie w rozkładzie jazdy 2019/2020 obsługiwało 405 miejscowości w Polsce wobec 382 rok wcześniej, poinformowali przedstawiciele przewoźnika i Ministerstwa Infrastruktury.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Wprowadzamy nowe postoje pociągów dalekobieżnych. W 2015 r. PKP Intercity obsługiwało prawie 300 miejscowości, w 2020 będzie obsługiwać ponad 400. Od nowego rozkładu będzie zatrzymywać się w 27 nowych miejscach np. Grodzisku Mazowieckim, Wołominie, Knurowie i Lubinie" - powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel podczas konferencji prasowej.

"Ten rozkład jazdy, który mamy okazję prezentować i wchodzi w życie 15 grudnia, wprowadza dużo ciekawych propozycji. Nowe pociągi, wydłużenia relacji, skrócenia czasu przejazdu na wielu trasach, nowych 6 par pociągów z Łodzi do Warszawy Lotniska Chopina i rozszerzenie oferty międzynarodowej" - wymienił prezes PKP IC Marek Chraniuk.

Nowy rokład oznacza "wprowadzenie nowych pociągów, skrócenie czasu przejazdu na wielu trasach, lepsza dostępność komunikacyjna poprzez wprowadzenie dodatkowych postojów na 28 stacjach, uruchomienie pociągów z Łodzi na Lotnisko Chopina w Warszawie oraz rozszerzenie oferty międzynarodowej", podkreślili PKP Intercity i PKP Polskie Linie Kolejowe.

Na tory wraca 7 par pociągów z Warszawy trasą podstawową przez Pilawę i Dęblin. Zwiększy się także liczba połączeń do Lublina z innych rejonów Polski. Do stolicy województwa lubelskiego będzie można dojechać bezpośrednio m.in. z Wrocławia, Katowic, Krakowa, Rzeszowa czy Kielc.

"Wykorzystane zostaną także pierwsze efekty trwającej modernizacji linii E30. Dzięki temu możliwe będzie bezpośrednie skomunikowanie Śląska z Podkarpaciem poprzez zwiększenie liczby par pociągów między Katowicami a Krakowem z 1 do 8" - czytamy w komunikacie.

PKP Intercity uruchomi też nowy pociąg EIC Paderewski, który połączy Warszawę z Poznaniem. Pasażerowie skorzystają z komfortowych wagonów oraz zyskają na czasie, ponieważ przejazd między stolicą a Poznaniem od grudnia zajmie już tylko 2 godziny i 41 minut.

"Nowymi pociągami będą także TLK Nogat łączący Elbląg i Warszawę z czasem przejazdu około 3 godziny i 35 minut, EIC Banach relacji Przemyśl - Kraków - Warszawa - Gdynia, kursujący w soboty w stronę Pomorza, a w niedzielę w odwrotnej relacji, wracający na Podkarpacie. Podczas szczytów przewozowych pojedzie nowy skład TLK Słupia relacji Łódź - Warszawa - Kołobrzeg, który ułatwi dojazd na Pomorze Środkowe. Znacznie łatwiej będzie także dojechać do i z Krynicy-Zdroju. W nowym rozkładzie PKP Intercity uruchomi trzy codzienne połączenia zamiast obecnych dwóch par sezonowych" - podano także.

Zakończenie prac modernizacyjnych prowadzonych przez zarządcę infrastruktury umożliwi zmianę tras części pociągów łączących Wrocław i Szczecin. W nowym rozkładzie jazdy pojadą przez Legnicę i Lubin, który tym samym znajdzie się w siatce połączeń PKP Intercity.

"Pociąg IC Dąbrowska relacji Lublin - Warszawa - Wrocław, w efekcie modernizacji linii kolejowej 281, zostanie skierowany Krotoszyn i Milicz, który tym samym uzyska dostęp do usług PKP Intercity. Także Pisz i Szczytno znajdą się wśród obsługiwanych przez przewoźnika miast. Stanie się to w lipcu 2020 roku, gdy pociągi z Białegostoku do Olsztyna będą kursować trasą objazdową po zamknięciu linii przez Giżycko" - zapowiedziano także.

Łącznie PKP Intercity wprowadzi dodatkowe postoje na 28 stacjach. Jeszcze w rozkładzie jazdy 2014/2015 pociągi PKP Intercity zatrzymywały się w 296 miastach i miejscowościach.

W grudniu zacznie kursować 6 par pociągów relacji Łódź - Warszawa Lotnisko Chopina, które będą skorelowane z rozkładem lotów Polskich Linii Lotniczych LOT. Połączenia będą obsługiwane nowoczesnymi składami zespolonymi PesaDART. W ten sposób PKP Intercity odpowie na potrzeby pasażerów lotniczych, a także zapewni dowozy i odwozy z pracy z obszaru stacji Warszawa Służewiec, obok której znajduje się biznesowe centrum Warszawy, wymienił także przewoźnik.

"Na najpopularniejszej trasie z Warszawy do Krakowa podróżni mogli wybierać spośród 25 połączeń - 5 par TLK, 6 par IC, 3 par EIC i 11 par EIP. Stolicę z Trójmiastem połączy 21 par pociągów, Warszawę i Poznań - 16, a Warszawę i Wrocław - 15. Na każdej z tych tras liczba połączeń jest porównywalna lub większa niż w rozkładzie jazdy na sezon 2018/2019" - wskazano w komunikacie.

Przewoźnik podkreśla, że stale rozszerza także ofertę połączeń międzynarodowych. W czerwcu 2020 roku PKP Intercity uruchomi piątą parę połączeń łączących Warszawę i Berlin. W nowym rozkładzie rozwinie się także oferta połączeń między Polską a Białorusią. Z 1 do 3 par dziennie zwiększy się liczna pociągów z Warszawy do Brześcia. IC Batory z Pragi i Budapesztu poprowadzi grupę wagonów do Moskwy, zaś IC Mickiewicz relacji Warszawa - Brześć - Warszawa będzie skomunikowany z pociągiem do Mińska.

"Wydłużenia relacji składu TLK Rozewie zapewni całoroczne połączenie do Żyliny na Słowacji. Pociąg zapewni codzienne skomunikowanie Trójmiasta, Bydgoszczy, Poznania, Wrocławia i Katowic ze Słowacją. Południe Polski zostanie skomunikowane z Czechami i Austrią poprzez uruchomienie dwóch nowych połączeń relacji Przemyśl - Graz - Przemyśl i Przemyśl - Ostrawa - Przemyśl. Będzie także więcej pociągów sezonowych do Czech. Trzy składy: TLK Wydmy, TLK Wolin i TLK Pirat zapewnią skomunikowanie Czech z Helem, Łebą, Kołobrzegiem i Świnoujściem" - podsumowano w materiale.

Tagi: transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-09-2019

KlientJechalem ostatnio pociagiem IC przez Lodz Chojny, wolniej juz sie nie dalo jechac!!!!

12-09-2019

kxPoznań-Warszawa linia po remoncie czas przejazdu 2h41min. Poznań Warszawa linia przed remontem czas przejazdu 2h25 minut. Brawo PKP. Wolałem, kiedy tą … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)