Notowania

transport
04.09.2019 13:10

PKP PLK: 90% inwestycji w ramach KPK będzie ukończona lub w realizacji w 2020 r.

Realizacja Krajowego Programu Kolejowego do 2023 r. (KPK) osiągnie w I połowie 2020 r. blisko 1/3 zaawansowania w ujęciu projektów zakończonych i rozliczonych oraz ok. 90% w ujęciu projektów przynajmniej rozpoczętych, wynika ze słów prezesa PKP PLK Ireneusza Merchela.

Podziel się
Dodaj komentarz

"W tej chwili mamy inwestycje zakończone i rozliczone na ok. 10 mld zł, następnie ok. 10 mld zł są to prace zakończone i na etapie rozliczeniowym. Czyli zakładamy, że do połowy 2020 roku to będzie ponad 20 mld zł, czyli ok. 1/3 całego programu kolejowego zakończona i rozliczona. W realizacji mamy prace za ponad 40 mld zł, w końcowych procedurach przetargowych następne 6-7 mld zł, w dokumentacji projektowej ok. 7-8 mld zł. Czyli już mamy 90% albo zakończone, albo w realizacji, albo będziemy rozpoczynać w tym roku lub I półroczu przyszłego roku" - powiedział Merchel podczas panelu dyskusyjnego "Stacja gospodarka" podczas XXIX Forum Ekonomicznym w Krynicy.

"Realizacja KPK idzie zgodnie z założeniami, choć spotykamy pewne przeszkody. Należy przy tym zauważyć, że zdecydowana większość opóźnień wynika z rozszerzania zakresu rzeczowego inwestycji i podnoszenia jakości" - dodał. KPK ma obecnie wartość ok. 70 mld zł.

O zaawansowaniu planów inwestycyjnych swojej spółki mówił też przedstawiciel PKP Intercity, członek zarządu Artur Resmer.

"Nasz program taborowy do 2023 r. zakłada 7 mld zł inwestycji. Obejmuje modernizację 800 wagonów, zakup 185 nowych. Będzie 118 nowych lokomotyw i 200 zmodernizujemy. Dziś jesteśmy w takim miejscu, że są podpisane umowy dostaw taboru na kwotę ok. 4 mld zł" - wyjaśnił.

"Szukam partnerów do biznesu. Współpracujemy np. z Newagiem przy modernizacji 90 wagonów. Drugi ważny partner to FPS, który m.in. dostarczy 10 wagonów restauracyjnych. Istotnym partnerem jest też PESA - umowa na modernizację 245 wagonów jest już podpisana. PESA realizuje też modernizację 14 jednostek ED74. Ponadto niedawno podpisaliśmy umowę ze Stadlerem na 12 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych" - wymienił Resmer.

Prezes PKP S.A. Krzysztof Mamiński przypomniał z kolei, że jego spółka realizuje program inwestycji dworcowych, w którym w ok. 200 lokalizacjach odnowi dworce lub zbuduje nowe.

"Program ma wartość ok. 1,5 mld zł. Wśród dworców jest 105 jest zabytkowych, które będą przywracane do dawnej świetności. Niedawno podpisaliśmy umowę na modernizację Gdańska Głównego za ok. 100 mln zł. Z kolei 40 nowych innowacyjnych dworców systemowych to będzie nowa jakość, nowa marka kolejowa. Obie grupy mają przede wszystkim spełniać oczekiwania pasażerów. Do tej pory już kilkanaście dworców zostało oddanych" - powiedział Mamiński podczas panelu.

Tagi: transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz