Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
02.06.2020 18:12

Płaca minimalna 2021. Konfederacja Lewiatan chce, by została na tegorocznym poziomie

Płaca minimalna powinna pozostać w 2021 roku na poziomie 2600 zł, czyli takim, jak w roku 2020 - uważa Konfederacja Lewiatan.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Płaca minimalna 2021. Konfederacja Lewiatan chce, by została na poziomie 2600 zł

- Choć nieznane są jeszcze wskaźniki, które rząd przedstawi zapewne na koniec lipca br., wiemy, że w opinii przedsiębiorców trudno będzie zaakceptować jakikolwiek wzrost płacy minimalnej - przekonuje Jacek Męcina, doradca zarządu Lewiatan. I dodaje, że przedsiębiorcy mają takie stanowisko mimo tego, że inflacja "na pewno, mimo prognozowanego spadku w drugiej połowie roku, będzie wysoka".

- W perspektywie 2021 roku kluczowa będzie ochrona miejsc pracy i ograniczanie redukcji zatrudnienia, które niestety w opinii pracodawców będzie nie do uniknięcia. Stąd powszechna zgoda na podniesienie zasiłku dla bezrobotnych do 1200 zł i postulat utrzymania instrumentów ochrony miejsc pracy z Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - mówi Męcina, który jest przewodniczącym zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady Dialogu Społecznego RDS, w którym prowadzone są negocjacje.

Płaca minimalna wynosi w 2020 roku 2600 zł, a stawka godzinowa 17 zł brutto. Oznacza to, że płaca minimalna w relacji do przeciętnej zbliża się do poziomu 50 proc., ale go jeszcze nie osiąga. A właśnie o osiągnięcie takiego poziomu postulują największe działające w Polsce związki zawodowe.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę jest corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego, a rząd, w terminie do 15 czerwca każdego roku, przedstawia RDS proponowaną wysokość płacy minimalnej oraz wskaźniki makroekonomiczne - przypomina Lewiatan.

Obejrzyj też: Pensja minimalna. "3 tys. zł byłoby nieodpowiedzialne"

W tym roku, zgodnie z ustawą COVID 19, nastąpiła zmiana ustawowych terminów i propozycje rządu partnerzy otrzymają do 31 lipca br. mając tylko 10 dni na ustalenie 3 podstawowych wskaźników tj. płacy minimalnej, wskaźnika wzrostu wynagrodzeń dla sfery budżetowej i wskaźnika waloryzacji - informuje organizacja.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo, płaca minimalna, pensja minimalna, zarobki w polsce, konfederacja lewiatan
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-06-2020

xxxPlaca minimalna powinna byc na poziomie 3 tys. netto na reke, zacznijmy od tego jak jest drogo w Polsce, jakie koszty zycia?! dlaczego rzad sie boi … Czytaj całość

02-06-2020

MarcinosZróbcie 10 000 zł pensji minimalnej , a co :) zawieszam wtedy działalność , zwalniam wszystkich pracowników i moge zamiatać ulice bez stresu

03-06-2020

pracownikpopieram 3 000 zł od 2021 roku

Rozwiń komentarze (102)