Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Płaca minimalna 2021. Konfederacja Lewiatan chce, by została na tegorocznym poziomie

102
Podziel się

Płaca minimalna powinna pozostać w 2021 roku na poziomie 2600 zł, czyli takim, jak w roku 2020 - uważa Konfederacja Lewiatan.

Płaca minimalna 2021. Konfederacja Lewiatan chce, by została na poziomie 2600 zł
Płaca minimalna 2021. Konfederacja Lewiatan chce, by została na poziomie 2600 zł (money.pl)
bEqBDnQR

- Choć nieznane są jeszcze wskaźniki, które rząd przedstawi zapewne na koniec lipca br., wiemy, że w opinii przedsiębiorców trudno będzie zaakceptować jakikolwiek wzrost płacy minimalnej - przekonuje Jacek Męcina, doradca zarządu Lewiatan. I dodaje, że przedsiębiorcy mają takie stanowisko mimo tego, że inflacja "na pewno, mimo prognozowanego spadku w drugiej połowie roku, będzie wysoka".

- W perspektywie 2021 roku kluczowa będzie ochrona miejsc pracy i ograniczanie redukcji zatrudnienia, które niestety w opinii pracodawców będzie nie do uniknięcia. Stąd powszechna zgoda na podniesienie zasiłku dla bezrobotnych do 1200 zł i postulat utrzymania instrumentów ochrony miejsc pracy z Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - mówi Męcina, który jest przewodniczącym zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady Dialogu Społecznego RDS, w którym prowadzone są negocjacje.

Płaca minimalna wynosi w 2020 roku 2600 zł, a stawka godzinowa 17 zł brutto. Oznacza to, że płaca minimalna w relacji do przeciętnej zbliża się do poziomu 50 proc., ale go jeszcze nie osiąga. A właśnie o osiągnięcie takiego poziomu postulują największe działające w Polsce związki zawodowe.

bEqBDnQT

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę jest corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego, a rząd, w terminie do 15 czerwca każdego roku, przedstawia RDS proponowaną wysokość płacy minimalnej oraz wskaźniki makroekonomiczne - przypomina Lewiatan.

Zobacz także: Obejrzyj też: Pensja minimalna. "3 tys. zł byłoby nieodpowiedzialne"

W tym roku, zgodnie z ustawą COVID 19, nastąpiła zmiana ustawowych terminów i propozycje rządu partnerzy otrzymają do 31 lipca br. mając tylko 10 dni na ustalenie 3 podstawowych wskaźników tj. płacy minimalnej, wskaźnika wzrostu wynagrodzeń dla sfery budżetowej i wskaźnika waloryzacji - informuje organizacja.

bEqBDnQZ

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqBDnRu
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(102)
pelagia
rok temu
Płaca minimalna może pozostać na tym samym poziomie pod warunkiem podniesienia kwoty wolnej od podatku do sensownej wysokości czyli np jak postuluje Konfederacja 12-krotności minimalnej płacy czyli 31.200 zł Przedsiębiorcy nie stracą a pracownicy będą mieli na wyrównanie galopującej inflacji...
Roman
rok temu
Rząd nic nie robi, ceny w górę idą co odbija się na pracodawcach. Ludzie chcą więcej! Bo za co żyć? Uczciwa praca a brakuje na chleb... Awans! I dalej lipa. 2 etaty? Ok robię. Ale prze ze mnie ktoś inny siedzi bez niczego bo rząd tak chce. Swojego nie dadzą, będą zdzierać z pracodawców. Ale co taki pracownik może? A jeść trzeba.
Bezrobl
rok temu
Poslowie, senatorowie dyrektorzy ministrowie mogą brac więcej to dlaczego najniższa pensja nie ma wynosić.ludzie na to pracują i nie chcą ochłpapów
bEqBDnRv
Gad
rok temu
Zamiast ratować przedsiębiorców, dobić ich jeszcze
Hfhfgjjh
rok temu
Pracownik ma być solidarny A szkoda że jak przedsiębiorcy przez parę lat jak biznes szedł świetnie mieli pracownika w poważaniu i gdyby nie podnoszenie minimalnej płacy to malo który szef dorzucił coś extra do wpłaty. nabijali kabze kostem pracownika
...
Następna strona