Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Platforma Giant płynie do Gdańska. Lotos kupił ją od firmy Maersk

9
Podziel się:

Niedawno zakupiona platforma wiertnicza spółki Lotos Petrobaltic o nazwie Giant ma planowo dotrzeć do Gdańska w najbliższy weekend. Jednostka mierząca 84 metry długości i 90 metrów szerokości wyruszyła z duńskiego portu kilka dni temu.

Platforma wiertnicza na Morzu Północnym.
Platforma wiertnicza na Morzu Północnym. (Wikimedia Commons CC BY-SA, Erik Christensen)

Spółka Lotos Petrobaltic, która odpowiada w państwowym gigancie za wydobycie surowców z dna Bałtyku, zainwestowała w zakup kolejnej platformy wiertniczej.

Platformę Giant Lotos Petrobaltic zakupił od firmy Maersk w czerwcu. To piąta i największa ze wszystkich jednostek należących do tej gdańskiej spółki. Zbudowana w 1986 roku w Japonii platforma została w pełni zmodernizowana w 2012 roku. Wcześniej platforma należąca do duńskiego armatora z siedzibą w Kopenhadze operowała na wodach Morza Północnego.

Średnia prędkość holowania platformy to około 4,7 węzłów. Musi ono przebiegać w odpowiednich warunkach pogodowych, od których uzależniona jest cała operacja - czytamy w komunikacie.

Zobacz także: Fuzja Orlenu z Lotosem pozwoli na tańsze zakupy ropy. "Łatwiej będzie konkurować na globalnym rynku"

Przed rozpoczęciem eksploatacji na Morzu Bałtyckim platforma musi zostać odpowiednio oznakowana i przystosowana do potrzeb pracy na Bałtyku. Prace przystosowawcze wymagane do odnowienia klasy oraz przeszkolenie załogi zostaną przeprowadzone na terenie Naftoportu. Następnie jednostka zostanie przeholowana na złoże B3, gdzie rozpocznie prace rekonstrukcyjne 7 odwiertów.

Platforma ma 84 metry długości i 90 metrów szerokości. Długość nóg to 160 metrów, a wyporności ponad 24 tys. ton. Może działać przy falach do wysokości 27 metrów i wietrze wiejącym do 43,5 metrów na sekundę.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Jej akcje notowane są na GPW od 2005 roku. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 30,2 mld zł w 2018 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(9)
Ja
4 lata temu
Najważniejszej informacji nie ma. Ile kosztuje nowa i za ile został ten szrot zakupiony. Po co podatnik ma wiedzieć że ktoś zarobił jego kosztem miliony. Przecież Lotos należy do suwerena.
Nik
4 lata temu
Wyeksploatowany złom, sprzedać i zasilić 500+, wieloródki oraz Mopsy
brewka
5 lata temu
Dlaczego taki pesymizm .Trzymam kciuki za jak najszybsze rozpoczęcie wydobycia ropy naftowej na Bałtyku.
2221`
5 lata temu
Taka duża wieża to ksiądz za poświęcenie weźmie co najmniej podwójnie !
Go
5 lata temu
A to-to jedzie na pocięcie na złom i do huty?