Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezes PKN Orlen: Przejęcie Energi to nie ostatnia nasza akwizycja

4
Podziel się

Ogłoszone dziś przejęcie 100% akcji Grupy Energa nie będzie ostatnią akwizycją przeprowadzaną przez PKN Orlen, zapowiedział prezes koncernu Daniel Obajtek. Podkreślił także, że akwizycje nie wpłyną na plany koncernu w zakresie wypłacania dywidendy.

Prezes PKN Orlen: Przejęcie Energi to nie ostatnia nasza akwizycja
bDIsTdhh

"Tworzenie multienergetycznego koncernu, do czego ma przyczynić się przejęcie Energi, to nie wszystko. To nie jest nasza ostatnia fuzja" - powiedział Obajtek w rozmowie z dziennikarzami.

Nie chciał mówić o szczegółach, ale ujawnił, że ewentualne kolejne akwizycje będą miały miejsce w segmentach, w których już dzisiaj PKN Orlen jest obecny.

"Mamy kilka segmentów biznesowych. Ewentualna kolejna akwizycja na pewno będzie w jednym z nich. O ile w petrochemii bardziej stawiamy na rozwój poprzez inwestycje, o tyle w innych segmentach ten rozwój możliwy będzie bardziej poprzez akwizycje" - dodał.

bDIsTdhj

Podstawowe segmenty biznesowe Grupy PKN Orlen to: upstream (poszukiwania i wydobycie), downstream (rafinerie, petrochemia, energetyka) oraz detal.

"Zamierzamy nadal wypłacać dywidendę dla akcjonariuszy i żadne akwizycje tego nie zmienią" - powiedział także Obajtek.

W czerwcu 2018 r. PKN Orlen zatwierdził program rozwoju petrochemii do 2023 roku, który stanowić będzie podstawę do aktualizacji strategii spółki w obszarze rozwoju aktywów petrochemicznych. Jak wówczas informowano, realizacja programu ma dać wzrost EBITDA o szacunkowo 1,5 mld zł rocznie, przy 8,3 mld zł budżetu programu.

PKN Orlen ogłosił dziś wezwanie na 414 067 114 akcji Grupy Energa, tj. 100% kapitału, po 7 zł za sztukę.

bDIsTdhp

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

bDIsTdhK
Źródło:
KOMENTARZE
(4)
XYZ
rok temu
Pan jak zawsze oderwany od rzeczywistości ludzie kupowali papier w ofercie publicznej po 16 zł z kawałkiem , wartość księgowa ponad 20 zł, a łaskawca chce dać po 7 zł czyli dużo niżej od wartości księgowej i jest to cena absolutnie niegodziwa, to kolejny przekręt, może nowy minister wpłynie aby ten człowiek nie opowiadał bzdur bo to już nawet nie jest śmieszne....
prezes
rok temu
Tak dynamicznego prezesa żal wymieniać. Tylko ciekawe czy to przemyślana decyzja czy nietrafione odgadywanie moich życzeń?
koko
rok temu
Banda uwalila kurs Energii a teraz wrogie przejecie ? Przez kogo ? firma panstwowa pozera firme panstwowa okradając inwestorów indywidualnych . Brawo PIS , brawo złodzieje !
bDIsTdhL
zzz
8 miesięcy temu
powinnismy przyjmowac Amerykanskie tankowce tak jak gaz