Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Przejęcie PGNiG przez PKN Orlen. Prezes zdradził termin kolejnego kroku

3
Podziel się:

PKN Orlen nie rezygnuje z przejęcia PGNiG, ale cała procedura lekko się opóźnia. Prezes Daniel Obajtek zapowiedział, że wniosek o zgodę na transakcję powinien trafić do Komisji Europejskiej za około 2 miesiące.

Przejęcie PGNiG przez PKN Orlen. Prezes zdradził termin kolejnego kroku
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podtrzymuje plany przejęcia PGNiG. (Photo by Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)

Wielka fuzja państwowych spółek jest ciągle aktualna. PKN Orlen planuje złożyć wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) w pierwszym kwartale 2021 roku - zapowiedział prezes Daniel Obajtek.

- Zakładam, że będzie to przełom stycznia i lutego - wskazał Obajtek przy okazji prezentacji strategii PKN Orlen na najbliższe 10 lat.

Szef PKN Orlen zastrzegł, że przejęcie PGNiG nie zostało uwzględnione w nowej strategii koncernu, ponieważ Orlen czeka w tym zakresie na zielone światło.

Zobacz także: Zostawią w Polsce miliard dolarów. "Potwierdzamy. Budowy trwają"

- Jesteśmy mocno zdeterminowani, żeby ten proces przeprowadzić i uważamy, że będzie on zdecydowanie łatwiejszy, niż w przypadku Grupy Lotos - ocenił prezes Orlenu.

Już ponad cztery miesiące minęły od podpisania listu intencyjnego ze Skarbem Państwa i umowy o współpracy między PKN Orlen i PGNiG.

- Integracja PKN Orlen z Grupą PGNiG uplasuje nas jako pełnoprawnego gracza w europejskiej lidze energetycznej, obok silnych regionalnie firm, które już od dawna czerpią korzyści biznesowe ze zrealizowanych konsolidacji, jak włoskie Eni czy hiszpański Repsol - zapowiadał kilka miesięcy temu prezes PKN Orlen.

W ogłoszonej w poniedziałek nowej strategii prezes zapowiedział dalszy rozwój PKN Orlen w oparciu o rozwój dotychczasowych obszarów działalności, jak również budowę nowych, perspektywicznych obszarów, na co koncern przeznaczy połowę zakładanych nakładów inwestycyjnych do 2030 roku. Mowa o kwocie 140 mld zł.

Wśród nowych obszarów działalności prezes wymienił odnawialne źródła energii (OZE), paliwa alternatywne, recykling, instalacje biokomponentów i wodoru, a także nowe formaty usług dla klientów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
janek.
3 lata temu
Może rację miał Balcerowicz, że takie firmy, jak ORLEN powinny zostać sprywatyzowane. Wtedy nie realizowałyby żadnej woli politycznej, tylko cele biznesowe, nie kupowałyby spółek prasowych, a taki pan Obajtek mógłby sobie aplikować do ORLEN-u ale może na stanowisko jakiegoś referenta i też nie wiadomo, czy by go przyjęli...
Krynii01
3 lata temu
Najgłupszy pomysł jaki mógł się wykluć w glowach. Już widzę jak Orlen firma zajmująca się dystrybucją paliw nagle bedzie miec doswiadczenie w poszukiwaniu i utrzymywaniu złóż i całej infrastruktury związanej z przemysłem naftowym ?. No coż najwyrazniej lepiej jest zniszczyc firmę PGNiG z tradycjami i wypromować Orlen ktory jescze do nie dawna nie potrafił zadbac o swoje logo po za granicami państwa. Napewno bedziemy konkurowac z formami zachodnimi juz to widze. Niech zyje megalomania!!!
Stefanek1962
3 lata temu
a na końcu będzie w Polsce jedna firma orlen - tego nie wymyśli nawet za komuny :)