Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Rekordy na amerykańskiej giełdzie. Technologicznym spółkom kryzys niestraszny

3
Podziel się

Amerykańscy inwestorzy dość szybko zapomnieli o kryzysie wywołanym koronawirusem. Bardzo chętnie kupują akcje takich spółek jak Apple czy Facebook, podbijając notowania indeksu Nasdaq do najwyższego poziomu w historii. A na tym może się nie skończyć.

Amerykańscy inwestorzy dość szybko zapomnieli o kryzysie wywołanym koronawirusem
Amerykańscy inwestorzy dość szybko zapomnieli o kryzysie wywołanym koronawirusem (Getty Images)
bErLkcWJ

Koronawirus i spowodowane nim zamknięcie gospodarek skutkuje recesją. Zdaniem wielu ekonomistów nawet w przyszłym roku może być trudno wrócić do stanu sprzed epidemii. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na światowych giełdach, gdzie po załamaniu w marcu już teraz w dużej mierze straty zostały odrobione.

Zamiast o bessie, mówi się już coraz śmielej o hossie na amerykańskiej giełdzie. Na Wall Street nie tylko odnotowujemy odrobienie strat, ale i nowe historyczne rekordy. Indeks Nasdaq, grupujący największe spółki technologiczne, jeszcze nigdy nie miał tak wysokich notowań. Obecny kurs indeksu od okrągłych 10 000 pkt dzieli już mniej niż 100 pkt.

bErLkcWL

W ciągu trzech ostatnich miesięcy akcje takich spółek jak Amazon, Facebook czy Apple poszły w górę o kilkadziesiąt procent, nie tylko zwiększając swoje wyceny, ale też dając zarobić duże pieniądze inwestorom, którzy nie przestraszyli się załamania z marca.

Adrian Kowollik z East Value Research spodziewa się, że to nie tylko chwilowe odreagowanie i dobre nastroje inwestorom będą towarzyszyć dłuższy czas. Tym samym nie zdziwi się, jak będą padały kolejne rekordy i to nie tylko na amerykańskiej giełdzie.

bErLkcWR

- Po cenach akcji wielu spółek na świecie nie można byłoby domyśleć się, że w ostatnich miesiącach działo się coś złego. Co więcej, po cenach akcji spółek nie można domyśleć się, że czeka nas dwucyfrowy spadek w wielu gospodarkach na świecie w drugi kwartale tego roku - wskazuje Michał Stajniak, analityk Domu Maklerskiego XTB.

Zobacz także: Stocznie ledwo zipią. Zachodnie przelewy i odbiory zatrzymane
bErLkcWS

Analityk XTB ostatnie wzrosty na akcjach, mimo słabych danych gospodarczych, tłumaczy tym, że "na giełdzie kupuje się głównie przyszłość, oczekiwane zmiany w gospodarce czy w spółce". Sugeruje, że przynajmniej na ten moment pandemia jest w pewnym stopniu opanowana, a dane ze względu na otwieranie się gospodarek będą się poprawiać.

- To powinno wspierać, przynajmniej w teorii, dalsze wzrosty na światowych rynkach - uważa Stajniak.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErLkcXm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
No Bo
rok temu
Drukują perdyliardy pustej kasy gdzieś się musi znaleźć to się kiedyś nazywało INFLACJA a dziś kreacja pieniądza
intro
rok temu
bezrobocie w usa najwyższe w historii, i akcje... najwyższe w historii Troli historią z lat 1929–1933
kakaowe_oko
rok temu
Kto sie nie wystraszyl pseudoepidemii wygral zycie, ale zaczynaja mowic o wzrostach, wiec powoli pora wyskakiwac z tego pociagu.... i nakupic po spadkach:)
bErLkcXn