Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Ropa naftowa coraz droższa. Seria podwyżek najdłuższa od dwóch lat

9
Podziel się

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA zalicza najdłuższe od niemal 2 lat pasmo wzrostów cen, a to jeszcze nie koniec - informują maklerzy. Jedną z przyczyn jest słabnący dolar.

Ropa naftowa coraz droższa. Seria podwyżek najdłuższa od dwóch lat
Ceny ropy naftowej idą w górę, a z nimi drożeją paliwa na stacjach. (Pixabay, paliwo)
bDAKMPYR

Baryłka ropy typu West Texas Intermediate na nowojorskiej giełdzie o poranku (polskiego czasu) była wyceniana nawet na 53,92 dolary. To oznacza wzrost notowań o niecałe 2 dolary w porównaniu z kursem sprzed 24 godzin.

To już siódmy dzień z rzędu, gdy ceny ropy idą w górę. W sumie w tym czasie zdrożała o kilkanaście procent. Surowiec w USA tak długiej serii zwyżek nie notował od lutego 2019 roku.

bDAKMPYT

Na fali wznoszącej notowania ropy są od początku listopada 2020. Od tamtego czasu surowiec poszedł w górę o 60 proc. A to i tak nic w porównaniu ze szczytem paniki na rynkach w kwietniu, gdy w pewnym momencie wycena "czarnego złota" spadła do zaledwie kilku dolarów.

Dlaczego ropa tak zdecydowanie drożeje? W USA maleją zapasy surowca, a to dodaje impetu do wzrostów cen od początku nowego roku. Amerykański Instytut Paliw (API) podał w swoim wtorkowym raporcie, że zapasy ropy w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 5,82 mln baryłek. To już 5. z kolei tydzień spadków zapasów.

Zobacz także: Polska gospodarka w 2021. Kiedy koniec koronakryzysu? Zapytaliśmy ekspertów
bDAKMPYZ

W środę - jak co tydzień - oficjalne dane o zapasach paliw w USA poda po 16.30. Departament Energii.

Zainteresowanie ropą rośnie też z powodu słabnącego kursu dolara. A to zachęca uczestników rynku do nabywania surowców wycenianych w amerykańskiej walucie.

bDAKMPZa

"Obecne zwyżki na rynkach ropy zdecydowanie mają podstawy" - komentuje sytuację Jeffrey Halley, starszy analityk rynku w Oanda Asia Pacific.

Konsekwencje odczuwają już kierowcy, także w Polsce. Bo wraz z wyższymi cenami ropy w górę idą koszty tankowania. Jeszcze pół roku temu litr benzyny 95-oktanowej był blisko 4 zł. Teraz zbliża się coraz bardziej do 5 zł.

bDAKMPZu
giełda
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(9)
Patriot
2 tyg. temu
najwyższe ceny ma Orlen, jakby baryłka kosztowała 100$
Vogel
2 tyg. temu
PIS okrada nas na każdym kroku. Osłabili złotego i cena euro i dolara w górę a co za tym idzie paliwo i wszystko. Polska to złodziejaki kraj.
Obse
2 tyg. temu
Na stacjach będzie drożeć, prasa kosztuje.
bDAKMPZv
Pixl
2 tyg. temu
No bez jaj za Po baryłka 150 a cena była 5,50.
Tomasz
2 tyg. temu
Ceny ON w Krzeszycach 4.35 za litr Kostrzyn 4.89 1l ON !!!Pytam się : ile zarabia Stacja Paliw na 1 L paliwa?Przeciez to powinno być karane!Rozumiem różnice cenową 10 gr ale nie ponad 50 gr na 1 L paliwa!!!