Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Rynek reaguje na działania Kremla. We wtorek gaz mocno drożeje

Podziel się:

We wtorek wieczorem cena gazu ziemnego w holenderskim hubie TTF skoczyła o 21 proc. ustanawiając nowy rekord - 214 euro za MWh. Amerykańska ropa WTI tanieje o 1,5 proc. do 95 dolarów za baryłkę, a odmiana Brent zniżkuje o 0,7 proc. do 104 dolarów za baryłkę.

Rynek reaguje na działania Kremla. We wtorek gaz mocno drożeje
Do tej pory najdrożej za gaz TTF trzeba było zapłacić na początku marca tego roku, kiedy cena doszła do 199 euro (East News, Pawel Wodzynski)

We wtorek gaz z dostawą w sierpniu kosztuje 214 euro za MWh, po wzroście o 21 proc. O tyle samo zdrożały kontrakty wrześniowe, do 216 euro za MWh.

W poniedziałek kontrakty sierpniowe kosztowały 176 euro za MWh, a wrześniowe 178 euro za MWh, w obu przypadkach cena wzrosła o 10 proc.

Rok temu, w lipcu za MWh gazu w hubie TTF trzeba było zapłacić 22,5 euro. Do tej pory najdrożej za gaz TTF trzeba było zapłacić na początku marca tego roku, kiedy cena doszła do 199 euro.

Rynek reaguje na działania Rosji

Rosyjski Gazprom poinformował w poniedziałek, że od 27 lipca wstrzymuje pracę jeszcze jednej turbiny w gazociągu Nord Stream 1, co będzie skutkowało ograniczeniem dostaw gazu do Europy Zachodniej do 20 procent maksymalnej przepustowości NS1.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosja odcięła gaz Polsce. Damy sobie radę? "Sami podziękowalibyśmy za dostawy"

Ministrowie krajów Unii Europejskiej odpowiedzialni za sprawy energii osiągnęli we wtorek porozumienie polityczne w sprawie zmniejszenia zapotrzebowania na gaz. Zakłada ono dobrowolne ograniczenie popytu na ten surowiec o 15 proc. między 1 sierpnia tego roku a 31 marca przyszłego roku.

Rozporządzenie Rady UE przewiduje również możliwość uruchomienia "stanu ostrzegawczego" dotyczącego bezpieczeństwa dostaw. W takim wypadku zmniejszenie zapotrzebowania na gaz stałoby się obowiązkowe.

Ropa nieznacznie tanieje

Na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku ropa West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień kosztuje 95 dolarów za baryłkę, po zniżce o 1,5 proc. Kontrakty październikowe są wyceniane na 93 dolary, o 1,3 proc. mniej.

Na giełdzie ICE w Londynie ropa Brent w dostawach na wrzesień kosztuje 104 dolary za baryłkę, po spadku o 0,7 proc. Za kontrakty październikowe płaci się 100 dolarów, o 0,6 proc. mniej.

W dniu napaści Rosji na Ukrainę, 24 lutego baryłka Brent kosztowała 99 dol., a WTI wyceniana była na 92,8 dol. W kulminacyjnym momencie wzrostów ceny ropy naftowej dochodziły w USA do 130 dolarów za baryłkę, a w Europie były bliskie 140 dol. za baryłkę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.