Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Sieć 5G. Pierwsza na świecie powstanie z udziałem polskiej firmy

22
Podziel się:

Comarch współpracuje z operatorem komórkowym, należącym do koncernu LG. Razem uruchomiają pierwszą na świecie sieć komórkową piątej generacji.

Janusz Filipiak, prezes Comarchu
Janusz Filipiak, prezes Comarchu (East News, TOMASZ ZUREK/REPORTER)
bFgiWxAR

Krakowska firma Comarch coraz mocniej stoi na telekomunikacyjnej nodze. W czwartym kwartale 2018 przychody rosły o 33 proc. rdr. Wynika to między innymi z prac wykonywanych w Korei Południowej nad siecią komórkową najnowszej generacji 5G.

- W Korei wspieramy naszego klienta - LG U+ przy tworzeniu sieci 5G, w tym m.in. w zakresie zarządzania siecią wirtualną - powiedział PAPowi wiceprezes Comarchu Marcin Dąbrowski.

Zobacz też: Od 23 kwietnia na Pocztę Polską bez dowodu osobistego

bFgiWxAT

5G, czyli piąta generacja dla użytkowników mobilnych, przyśpieszy internet do kosmicznych prędkości 20 gigabitów na sekundę. Dla porównania, obecne prędkości w 4G nie przekraczają 100 Mb/s. Większe prędkości osiągają łącza światłowodowe, ale nie sa liczone w gigabitach.

To będzie prawdziwa rewolucja w różnych dziedzinach życia. Dla przykładu gry wideo mogą nie potrzebować konsoli, a ludzie komputerów. Przy takich prędkościach wszystko może obsługiwać "chmura".

Comarch zapewni przyszłe wsparcie

"Comarch wziął udział w przełomowym dla branży telekomunikacyjnej projekcie, podejmując się całkowitego przebudowania systemów monitorowania zasobów sieci i usług przewidzianych do obsługi nowej sieci 5G koreańskiego operatora LG U+" - podała spółka.

bFgiWxAZ

Informacje o pracach Comarchu w Korei Południowej spodobały się giełdzie. Kurs róśł o 9 zł do nawet 190 zł, by później nieco spaść do 183 zł.

Wdrożone w trakcie trwania projektu rozwiązania Comarch rozbiły architekturę silosową poprzednio wykorzystywanych systemów, umożliwiając tym samym realizację nowoczesnych usług opartych o sieć 5G, a także zwiększając skuteczność zarządzania siecią dzięki automatyzacji, podano także.

bFgiWxBa

"Uruchomienie rozwiązania jest dla LG U+ pierwszym krokiem w stronę całościowej migracji z rozwijanego wewnętrznie systemu do nowoczesnego ekosystemu telekomunikacyjnego. W trakcie przygotowań do uruchomienia sieci 5G zespół Comarch zapewnił przyszłe wsparcie dla realizacji wszystkich nowych usług, obecność funkcji zautomatyzowanego zarządzania siecią, wsparcie wirtualizacji, a także nowe narzędzia do tworzenia warstw logicznych połączeń" - podała spółka.

Comarch dostarczył moduł Intelligent Assurance & Analytics, który zbiera informacje pochodzące z sieci 5G. "Te informacje zostaną wykorzystane do dalszego wdrażania rozwiązania przez LG U+ w sieciach mobilnych i stałych, a także rozwoju kluczowego elementu 5G, czyli usług i funkcjonalności usprawniających opiekę nad klientem" - napisano w komunikacie.

- Sukces tego projektu jest kamieniem milowym dla całego zespołu wdrożeniowego, czyli pracowników Comarch, LG U+, oraz LG CNS. Mimo wymagającego harmonogramu prac udało nam się zbudować bardzo efektywne środowisko projektowe, które umożliwiło LG U+ zakończenie projektu o wielkiej wartości biznesowej - powiedział dyrektor wykonawczy koreańskiego oddziału Comarch, Paweł Workiewicz.

bFgiWxBb

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bFgiWxBu
telekomunikacja
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
urgh
3 lata temu
To teraz wypadałoby zrobić jakiś postęp z tematem w Polsce. Chyba nie chcemy technologicznie odstawać od reszty świata.
tomas
3 lata temu
Polacy mają smykałkę do nowych technologii co pokazali nieraz. Powinniśmy brać czynny udział przy tworzeniu 5G w Polsce, na pewno może to pomóc w sprawnym wdrożeniu technologii, która coraz bardziej by się nam już przydała.
Adamc
3 lata temu
Mam nadzieję, że już niedługo zobaczymy osoby wprowadzające 5G do Polski za kratkami. Za działanie przeciwko Narodowi Polskiemu oraz za eksperymenty medyczne. Dzisiaj Ci ludzie czują się ponad prawem ale jutro ich rozliczy. Nie pomoże nawet MOSSAD.
bFgiWxBv
zyga
3 lata temu
Szkoda, że nie u nas. Niestety na 5G będzie jeszcze trzeba poczekać
Hope
3 lata temu
5 G grilluje mózgi. Chrońcie siebie i dzieci !!!
...
Następna strona