Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
01.07.2020 12:41

S&P prognozuje 4-procentowy spadek PKB. Bezrobocie szacuje na 9 procent

Polska gospodarka wyszła z zamrażarki, ale ten rok upłynie pod znakiem kryzysu. Ekonomiści agencji ratingowej S&P przewidują wyraźny spadek PKB. Wzrośnie za to bezrobocie i inflacja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Rok 2020 będzie czasem walki rządu z kryzysem.

Amerykańska agencja S&P Global Ratings zaktualizowała prognozy najważniejszych wskaźników opisujących kondycję polskiej gospodarki. Tegoroczne perspektywy pozostają nieciekawe.

Eksperci spodziewają się spadku PKB Polski o 4 proc. w tym roku, a następnie odbicia i wzrostu o 5 proc. w następnym roku. Sytuacja będzie stabilizować się od 2022, w którym przewidują wzrost gospodarczy na poziomie 2,7 proc.

Recesji towarzyszyć będzie wyraźny wzrost liczby osób bez pracy. Prognozy zakładają, że bezrobocie wzrośnie w tym roku do 9 proc. A w ubiegłym kształtowało się na poziomie średnio 5,4 proc. W latach 2021-2022 ma wrócić do niskich poziomów sprzed epidemii, czyli odpowiednio 5 proc. i 4,5 proc.

Wybory prezydenckie 2020. Leszek Miller ostrzega: Rząd może wprowadzić stan klęski żywiołowej

Według S&P kryzys w Polsce nie powstrzyma wyraźnego wzrostu cen. Inflacja w tym roku ma być wyższa niż w poprzednim. Może wzrosnąć do 3 proc. z 2,2 proc. poprzednio. Będzie powoli hamować w kolejnych latach, ale tylko do 2,6 proc. i 2,5 proc.

Ekonomiści odnieśli się też do kwestii rekordowo niskich stóp procentowych w naszym kraju. Przypomnijmy, że główna stawka jest obecnie na poziomie zaledwie 0,1 proc. To skutkuje m.in. stosunkowo niskimi ratami wcześniej zaciągniętych kredytów.

S&P oczekuje, że w tym roku oprocentowanie się już nie zmieni, za to na koniec 2021 roku główna stopa procentowa może wzrosnąć do 0,75 proc. Dopiero na koniec 2022 ma dobić do 1 proc.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo, s&p, prognozy, pkb, bezrobocie, inflacja, stopy procentowe, gospodarka
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-07-2020

aswerDaj Boże upadek polskiego państwa jak najpredzej i jak najboleśniej

02-07-2020

lesto są tylko oceny ''ekspertów'' a cytując ''klasyków'' to ich opinie ....a jak będzie to czas pokaże ...ekonomii nie … Czytaj całość

02-07-2020

bastardskad S&P bieze te dane o inflacji ??? Od Trumpa z owalnego ??? A kiedy to ostatnio inflacja w Polsce wyniosła 2.2% . Żałosne tłumaczenia ! A … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)